• “DİYARBEKİR DERGİSİ” ÇIKTI!..

  “DİYARBEKİR DERGİSİ” ÇIKTI!..
  Mevlüt MERGEN

  DERGİ

   

  Bu şehrin kültürünü konu almış bir dergi,

  Muhtevası pek güzel, bilgi, resimli sergi.

  Seyyid Nuh’tan Aytaç’a hem Süleyman Nazif’e,

  Nazif’in sözlerinden düşündüren “latife!..”

  MM

   

  “DİYARBEKİR DERGİSİ” ÇIKTI!..

   

  Görüntüsü “dergi” olarak algılansa da o sanki bir kitap, çünkü tam 170 sayfa, “kuşe” kağıda basılmış, kuşe karton kapaklı ve 25’e yakın imza ile “Diyarbekir dergisi” profesyonelce hazırlanmış ve basılmış, şu anda masamın üzerinde, şunu söyleyebiliriz, “profesyonel” dergicilik alanında hissedilen “boşluğu” doldurmak üzere “dizayn” edilmiş, “sayı bir” denildiğine göre gelecekte sayı rakamları yükselecek demektir.

   

  “Kayapınar Belediyesi” tarafından “tarih, kültür, sanat dergisi” tanıtımıyla yayın hayatına başlamış, ilk sayısında birçok tarihi konunun yanı sıra “Bizans imparatoru Jüstinye’nin Diyarbekir’li hekimi Aetios” dahi konu edilmiş, ayrıca bu şehrin “halk” musikisinden Diyarbekir’de yabancı “yetimhanelere” Hattat Hamid Aytaç’tan, Diyarbekir’de Artuklu dönemi taş işçiliği ve semboller üzerine hepsi araştırma sonucu kaleme alınmış makalelerle dolu bir dergi.

   

  Konuları bize “ybancı” olmadığı gibi yazarları da biz “yabancı olmayan dergide, bazısını yakından tanıdığımız, bazısını gördüğümüz ve kendisiyle konuştuğumuz Diyarbekir’liler eserleriyle tanıtılmış, bunlardan “Hattat Hamid Aytaç’ı” ziyaret etmişliğimiz var, merhum “Sadreddin Öztoprak” hoca efendinin arkasında namaz kılmışlığımız var, hakeza Abdüssettar Hayati Avşar beyin anılarımızda unutulmaz yeri var, bizim yazdığımız şiirleri türküleştiren,

  ilahileştiren Hayri Yoldaş ve “Diyarbekir ağzmızı” tatlı bir dille anlatan Münir Ertem gibi dostlarımız derginin muhtevası arasındadırlar.

   

  Geçtiğimiz yıl “Edebiyat dünyamızdan” ayrılan merhum “Ali Nar’ın” fotoğrafını dergide yer almış görünce yarım asır ötesine gittim, şiirlerini yayınlanmak üzere çalıştığım “Yeni Şark Postası” gazetesine getirirdi, dizgisini ben yapardım, şimdi o gazeteleri saklamadığıma o kadar çok hayıflanıyorum ki!..

   

  Dergide hem hekim, hem şair hem de bestekar olan Prof. Dr. Adnan Ceviz“Dicle’de akşam” şiiriyle yer alırken, “bir Roma garnizonu Zerzevan kalesi” makalesiyle Aytaç Coşkun’un yanı sıra Burak Kazan’ın yaptığı röportajda İhsan Işık’ı “detaylı” bir şekilde bulmak mümkün, böylece derginin muhtevasının zenginliği de ortaya çıkıyor.

   

  Biz bu “tanıtım” yazımızı “eleştirmek” niyetiyle değil, ilgilenenlere, Diyarbekir sevdalılarına “tavsiye” amacıyla yazıyoruz, derginin yazar kadrosunda yer alan “Oktay Bozan” yazdığı makaleye ”Anadolu’ya açılan fetih kapısı” diye başlık atmış, biz ise daha önceleri şöyle demişiz “ Andolu’ya açılan ilk İslam kapısı Diyarbekir” derken Ulu Camimiz için de “Anadolu’daki ilk İslam mabedi” demişiz..

   

  Alparsan Kotan’ın “Süleyman Nazif’in nüktelerinde edebiyatçılarımız” makalesini keyifle okurken, bir anda keyfimizin kaçtığını da kaydetmeliyiz, çünkü Süleyman Nazif eğer hayatta olsa idi babasının iki asır önceyaptırdığı Mardin kapı kabristanındaki o güzelim tarihi namazgahın yıktırılışını nasıl hicvederdi diye meraklanmış, o “değerli” insanların hatıralarına göstermediğimiz saygı sebebiyle kaçmıştı keyfimiz.

   

  “Ömrünü kitaplarına kitaplarını da milletine adayan bilge Ali Emiri Efendi” konulu “nefis” makalenin üzerinde Mustafa Uğurlu Arslan’ın imzası var, araştırmacı akademisyenlerden dostumuz Mehmet Salih Erpolat hoca ise “Gayrimüslimler arasında yer alan Türkçe şahıs isimleri” üzerinde yapmış araştırmasını, biz o insanların bir kısmını yaşadığımız zaman içinde gördük, mesela “ispirto” satan bir gayrimüslim vardı “buro” olan adının “İbrahim” olduğunu söylerdi.

   

  “Zübeyde Fidan Kırmızı” merhum Abdüssettar Hayati Avşar beyi gayet güzel anlatmış makalesinde ve daha bir çok konular işlenmiş, bütün bunları okurlarımızın dikkatini çekmek üzere hatırlattık, şunu da hatırlatalım derginin

   

  tanıtım bölümünün sonunda “dergimiz ücretsizdir” denmiş, çok da iyi edilmiş bunu söylerken çünkü okuma alışkanlığının giderek köreltildiği bir dünyada yaşıyoruz, ücretsiz olursa belki okunur diye düşünülmüş..

   

  Tekrar etmekte yarar var gayet zengin bir kadronun yer aldığı derginin sahipliğini “Kayapınar Belediyesi yayınları” adına Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ozan Balcı” üstlenirken Genel Yayın Yönetmenliğini de D.Ü. Akademisyenlerinden Burak Kazan üstlenmiş, umarız bu dergi “uzun ömürlü” olur bu şehrin tarihine, kültürüne çok daha fazla hizmetlerde bulunarak katkılar sağlar..

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen