• “SİSTEM” TARTIŞMALARI!..

  “SİSTEM” TARTIŞMALARI!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Ekonomi uzmanı, hatta düşünürü var,

  Bunca tedbir alınır, durmaz yükselir dolar.

  Enflasyon çift rakam, pahalılık zirvede,

  Siyasi arenada yeni parti devrede!..

  MM

   

  “SİSTEM” TARTIŞMALARI!..

   

  Bir zamanların “rejim” tartışması gündemden düştü ve yerini Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tartışmasına bıraktı, yeni sistem olmasın için CHP ve muhalefet partileri karşı çıkar ter dökerken, şimdi gelinen noktada özellikle eski sistem için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “biz zaten önceki sistemden rahatsız idik” diyebilmektedir.

  Aslında muhalefet, özellikle CHP neyi istediğini, neyi istemediğini sanki bilmemektedir, sadece karşı çıkmak ve itiraz etmekle kendini yükümlü saymaktadır, tüzüğünde ve programında değişikliğe gitmediği için geniş halka kitlelerine kendini kabul ettirememektedir.

  Denilecektir ki, İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde daha önce 13.000 ler civarında olan oy farkını 800.000’e çıkararak sanki sıçrama yaptı, bu yanıltıcı bir farktır, çünkü Ekrem İmamoğlu İstanbul seçmeni tarafından “mağdur” olarak kabul edilmiş ve mağdurun yanında olmak ise “milli bir haslet” olması bakımından tablo öyle oluşmuştur.

  İktidara “alternatif” olarak görünen CHP kendi içinde revizyona gider ve parti yönetimini “yeni” ve “genç” ellere teslim ederse ihtimaldir ki umduğuna ulaşabilir, aksi durumda değişen bir şey olmaz.

  Şimdi yeni kurulacak bir partiden çok söz ediliyor, AKP’nin kuruluşunda ve daha sonra çeşitli kademelerinde görev almış bazı isimlerin bu partiyi kuracakları söyleniyor, siyaset çarkı lunaparklardaki “dönme dolap” misali mevcutlara benzer bir partiyi halkın önüne çıkaracaktır.

  Bundan önceki hükümetler döneminde sistemde köklü değişikliklere gidilmemiş, sadece hükümetler numaralandırılmıştı, referandumla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise sadece “yetki” dağılımı değişmiştir, bu sistem henüz bir yılını doldurmuştur, uygulamalarının somut sonuçları alınmamıştır, üstelik tek rakamlara düşen enflasyon yine çift rakamlı olarak halkı ezmeye devam etmektedir.

  Yabancı paraların değeri giderek yükselmektedir, böylece vatandaşın cebindeki para deyim yerinde ise “buhar” olup azalmaktadır, mevcut hükümet ekonomi yönünden sınıfta kalmıştır, nitekim bunun sonucu olarak AKP’nin dışındaki bazı partiler seçimlerden güçlenerek çıkmışlardır.

  Acilen “neşter” vurulması gereken sosyal yara hükümet sistemi değil, bu sistemin ekonomi politikasıdır, yaz günlerini yaşıyoruz, domates, salatalık, soğan, patates ucuzlamış görünseler de bayram sonrası tekrar “gündemin” baş konusu olmaya devam edecekler gibi görünüyor, çıkarılacağı her sıkıntı döneminde dile getirilen “hal yasası” sanki unutuldu.

  Sistem tartışmalarının sonuç vereceğine inanmıyoruz, çünkü politikalar değişmiyor, alışkanlıklar devam ediyor, sıkıntıyı ise halk çekiyor, dikkat edilirse her ay açıklanan enflasyon rakamlarında “tüketici” enflasyonu sanki düşüş eğilimi gösteriyor gibi, ancak “üretici” enflasyonu ise çok yüksek, çünkü üretim dışa bağlı, yani yabancı paralar etki ediyor üretimin pahalılaşmasına, burada akla şu soru geliyor; “üretic” enflasyonu yükselirken tüketici enflasyonu nasıl düşüyor? Ya da “pahalı” olan üretim “ucuza mı” satılıyor?

  Selam ve dua ile.

   

  SEVİNÇ ÖTE YERDEDİR

   

  Diyarbekir toprağı,

  Hayat bulduğum yerdir,

  Evleriyle sokağı,

  Benimle beraberdir.

   

  Mabedinde Rabbime,

  Sevgi ektim kalbime,

  Avazım şu aleme,

  İslam eşsiz cevherdir.

   

  Eğil’de peygamberler,

  Amid’de sahabeler,

  Camiler ve türbeler,

  Aşk saati seherdir.

   

  Sevda söz ile olmaz,

  Kalbe girse kaybolmaz,

  Müslüman güldür solmaz,

  Önderi peygamberdir.

   

  Bu şehri dost edindim,

  O’nun için didindim,

  Hem ağladım, hem güldüm,

  Şahidim küçelerdir.

   

  Bir gün gelir ölürüm,

  Amid’e gömülürüm,

  Sanmayın üzülürüm,

  Sevinç öte yerdedir!..

  Diyarbekir,

  19.07.2019

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen