• Kurban Bayramında Beslenme

  Kurban Bayramında Beslenme
  Melek KESKİNKILIÇ

  Kurban Bayramında Beslenme

   

  Bayramlar, günümüzün yoğunluğundan sevdiklerimizle bir araya gelmemize vesile olan, sevgi ve mutluluğun paylaşıldığı, geniş sofraların kurulduğu günlerdir. Kurban Bayramı'nda, bayram geleneklerimizden olan tatlı ve şeker tüketimine ek olarak et tüketiminin artması kaçınılmaz alışkanlıklarımızdan. Bu güzel paylaşımların, ağız tadımızı bozmadan yerini bulmasını istiyorsak hele de yüksek tansiyon, kalp damar,mide ve  şeker hastası isek tam da bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz.

  •          Öncelikle en sık yaptığımız hatayla başlıyalım; Kurban eti kesildikten hemen  sonra tüketmeyin! Kurban eti kesimden sonra en az 24 saat buzdolabında beklemeli. Böylece et daha kolay pişer, daha lezzetli olur ve daha kolay sindirebilirsiniz.

  •          Et protein yapısı nedeniyle sıcaklığa oldukça duyarlıdır. Buzdolabında maksimum 2-3 gün, -2°C’de buzlukta 1 hafta, -32°C’de derin dondurucuda yaklaşık 2-3 ay muhafaza edin. Pişirmek için buzluktan çıkarttığınız etler, yine buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürün, çözdürülen etleri hemen pişirin, tekrar dondurmayın.

  •          Etin kendi yağına ekstra hayvansal yağ ilave ederek uzun süre yüksek sıcaklıkta  pişirmeniz ailenize kanserojen içerikli bir öğün tükettirmeniz anlamına geliyor! Sevdiklerinizin kansere yakalanma riskini arttırmak istemezsiniz herhalde. Kavurma yaparken; eti kendi suyunda pişirip bol sebze ve baharatlarla lezzetlendirerek pişirmek en sağlıklı pişirme yöntemidir.

  •          Tabağında sadece ete değil, etin yanında tam tahıllı ekmek, tam tahıl pilavlara (bulgur, karabuğday, kepekli pirinç,…) ve sebzeye de yer verin. Böylece hem posa tüketiminizi arttırmış hem de bayram tabağınızın kalorisini hafifletmiş olursunuz. Et tüketiminde aşırıya kaçmadan günlük 3-4 porsiyon (100-120 gr) et tüketin.

  •          İkramı geri çevirmemek adetten de olsa bayram ziyaretlerinde tabağınızda ki tüm yiyecekleri bitirmek zorunda değilsiniz, hatta ziyaretlerde klasikleşmiş ikramlıkları bölerek tüketmeniz iyi bir çözüm olabilir.

  •          Bayramların bir diğer vazgeçilmezi arasında tatlılar yer alır. Şerbetli tatlılar bayramlarda daha çok tüketilmektedir ancak bu tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin. Şerbetli tatlı tüketmek istiyorsanız gün içerisinde 1-2 dilim baklava tercih edin.

  •          Nerede o eski bayramlar diyen büyüklerinizi ziyaret ederken araç kullanmak yerine yakın mesafeleri planlayarak hareket etmeyi hedefleyin. Bu bayram tüm aile bir aradaysanız bence en keyiflisi her akşam bir yürüyüş partneri seçmeniz ve sağlık için birlikte hoş sohbetli adımlar atmanız.

   Sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlar dilerim.

                                                                                 

                                                                              

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen