• RESMİ DİLİMİZ İŞARET

  RESMİ DİLİMİZ İŞARET
  İslamhan BAYHAN

  RESMİ DİLİMİZ İŞARET

   

  Öncelikle bana, genelde engelliler özelde işitme engellilerin sesi olmam konusunda gazetede yer verdiği için Özgür Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Engin ÖZTÜRK beye teşekkür ediyorum.

   

  Uzun yıllar İşitme Engelliler Dernek Başkanlığı yaptım. Halen de bu Sivil Toplum Kuruluşunda Eğitim, Spor ve Kültür çalışmalarıma devam ediyorum.

   

  Öncelikle neden derneğe üye olma ihtiyacı duyduğumu aktarayım. Sivil toplum örgütleri alanlarında önemli ve yararlı çalışmalar yapıldığı ve bunları iyi değerlendirmek konusunda olmazsa olmazdı. Hem kendi menfaatlerimi hem de ülkemize yararlı birer fert olmak için dernek çalışmaları yürütüyoruz.

  Devletimize yararlı olmak için ve devletin eksik yanını tamamlama görevi yürütüyoruz. En önemlisi ise 2005 yılında çıkarılan özürlüler kanununda aktif rol aldık. Bazı maddelerde sıkıntı yaşandıysa da sonradan düzeltilmeye gidildi. Örneğin kanunun ismi engelliler kanunu olarak değiştirildi.

  İşitme engelliler için Türk İşaret Dili Çalıştayı 2007 Temmuz ayında Milli Eğitim Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Türk Dil Kurumu Başkanlığı ve İşitme Engelliler ile ilgili 81 ilin Sivil Toplum Kuruluşun başkanları ile Ankara’da Türk Dil Kurumu Başkanlığı Konferans salonunda iki gün süren bir çalıştay gerçekleştirdik.

  Çalıştaya İlgili bakanlarda katıldı. Diyarbakır’da İşitme Engelliler Dernek başkanı olarak ben de katıldım. Böylelikle Türk İşaret Dili ile ilgili ilk çalışmayı başlatmış olduk. Bu çalışmadan sonra İşaret Dili sözlüğü oluşturuldu. Böylelikle Türk İşaret Diline Standart getirilmiş olup, bundan böyle bu standartlara uyulması gerektiği görüşü savunulmuştur. Adeta Türk İşaret Dili ikinci bir resmi dilimiz olmuştur.

   

  İşaret dilinin önemine gelince; işitme engelliler ile konuşmak ve onlarla anlaşmak için gereklidir. Ama işitme engelli kişinin de eğitim görmüş ve Türk İşaret Dilini bilmiş olması gerekiyor.

   

  İşaret dili her ülkeye göre farklılık gösteriyor. İşaret dili öğrenmek hiç de zor değil. İşitme engellileri sevme ve de onun dilini öğrenmeye heves göstermek yeterlidir.

   

  Eğer işitme engelli ile konuşmak istiyorsanız onun dilini öğrenmelisiniz. Karar sizin.

  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere esen kalın.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen