• Dicle Üniversitesinde İki Deli

  Dicle Üniversitesinde İki Deli
  İslamhan BAYHAN

  Dicle Üniversitesinde İki Deli

   

  İki deli dedik. Konuyu onlara çevirelim. Bugüne kadar bütün engelli grupları yazdım. Bu kez fırsat bulmuşken deli yurttaşlardan söz edeyim. Psikiyatri servisinde kalıyorlar. Uzun süre tedavi olacaklar. Akıllılar gibi beyinleri çalışacak. Hastaneden uzun süre kalmak bu iki deliyi plan yapmaya sevk ediyor.

  Hastanede sıkılmışlar kaçmayı planlıyorlar. Biri diğerine ben gideyim bakayım hastane duvarı iki metre yükseklikte ise üzerinde rahat atlarız. İki metreden uzun ise duvarın dibinde kazma yapıp duvarın altından kaçarız. Tamam deyip duvarı ölçmeye gitmiş. Bir müddet sonra, giden deli ağlayarak dönmüş. Arkadaşı şaşkın bir şekle neden ağladığını sorar. Arkadaşına  "duvarın ortalıkta olmadığını ve bu nedenle kaçamayacağız"  der.            

  İşte bizim toplum böyle bir fıkraya konu olmuş. Sorun yapan kişiye çözüm istemek gibi. Dicle Üniversitesinde çocuk yaşta dilenciliğe başlayan bir deli, şimdi profesyonel dilencilik yapanlar var. Deli de profesör olabiliyormuş. Bilimsel olarak deliler eğitim profesör olamıyor. Bunlar bu işi profesyonel olarak yaptığına göre profesör unvanı verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Diğer yandan da bunların deli olup olmadığı üzerinde durulması gereken bir konu.  Devlet delilere sahip çıkıyor onları rehabilitasyon merkezlerinde tedavi ediyor ayrıca onlara maddi destekte sağlıyor.

  Aile ve sosyal politikalar müdürlüğü bu konuda ailelerden daha çok ilgileniyor. Ama bütün delilere devletin sahip çıkması ve ilgilenmesi beklenemez. Ailelere de görev ve sorumluluğu duruyor.

  Bu çocuklara dilencilik yaptırmak çok yanlış. Bu yanlıştan vazgeçin. Maddi durumu iyi olup ta bunu meslek edinenler, ihtiyacı olan insanları yani açıkçası kimin fakir kimin zengin olduğunu anlayamıyoruz. Bu nedenle dilencilere para vermenin doğru olmadığını belirteyim. Hastaneye mi yoksa dilenci yoluna mı giriyoruz. Hastaneye rahat ve huzurlu bir şekilde gitmek için oradaki dilencileri kaldırılması veya engellenmesi toplum için çok sağlıklı olacaktır.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen