• BELEDİYE GÖR AMA KÖR OLMA

  BELEDİYE GÖR AMA KÖR OLMA
  İslamhan BAYHAN

  BELEDİYE GÖR AMA KÖR OLMA

   

  Diyarbakır’da tüm kamu kurum ve kuruluşların engelliler için yapmış olduğu çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Özelikle Kayapınar Belediyesi’ne kayyum olarak atanan doktor Ozan Balcı çok önemli çalışmalar yapıyor.

  Engelliler için çok güzel çalışmalar yapıyor. Bunlardan bir tanesi hepsini çok anlam bırakıyor. Engellilerin özelikle işitme engelliler uzak illere okumak için gidiyor. Bizler uzun yıllar yoğun çaba sarf ediyoruz. İlimizde bir işitme engelli lisesi yapılması için uğraşıyorduk.  Nihayet okul yapılmaya başlandı. Artık işitme engelli yurttaşlarımız başka illere okumaya gitmeyecek.

  Okumanın önemini anlatmaya gerek yok. Gelelim görmesini istediğim konu ise yazıların görme engelliler için uygun olmamasıdır. Körlerin kullandığı alfabe demiyorum.

  Normalde çoğumuzun okuyamadığı yazıları maalesef görme engelli yurttaşlar okuyamıyor. Renkkörlüğü olan insanlar genelde beyaz zemin üzerindeki yazıları rahat okuyabiliyor.

  Belediye otobüslerinde çoğunun elektronik tabela olması nedeniyle normal yurttaşlar okuyamadığı gibi görme engelliler de okuyamıyor.

  Özel halk otobüsleri daha çok yolcu almak için hem elektronik tabela hem de herkesin rahat okuyabileceği şekilde matbaa yazılı tabela hazırlıyor. Hele bazı otobüslerde karton üzeri kalemle yazılmış tabela görüyorum. 

  Aklıma şu soru takılıyor. Büyükşehir belediyesi otobüslere matbaa tabela yazacak durumda değil mi?

  Durum cidden çok mu kötü?

  Belediyenin bu durumu görmesini ve olaya kör kalmamasını istiyorum. Muhtemel Başkan Cumalı Atilla konuyu çözüme kavuşturacağını şimdiden görme engelli yurttaşlarımıza müjde vermek istiyorum. Çünkü Başkan Cumali Atilla çok duyarlı bir insan.

  Olayın da takipçisi olacağım.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen