• TEMBELİZYON

  TEMBELİZYON
  İbrahim YARDIM

  TEMBELİZYON

   

  Sanırım yazımızın başlığından ve resminden neyi kastettiğimizi hemen anladınız. Evet, günümüzde artık hemen hemen her evde hatta evin her odasında bulunan, kontrolsüz izlenmesi sonucu zamanımızı çalan, “Ekran bağımlılığı” adındaki çok tehlikeli hastalığın sebebi olan ve tembelliğe alıştıran bir cihazdan bahsediyorum. Yani televizyondan….

  Bu cihaz, amacına uygun kullanılmazsa yani seçici ve faydalı film ve programlar izlenmezse hem zamanımız boşa gider hem de günaha girmek ihtimali çok yüksek….zarar üstüne zarar….Zamanı boşa harcamak ise telafisi mümkün olmayan bir israftır. Yani zaman israfı….

  Zaman ise ömür sermayemizin hammaddesidir. Yaşadığımız bir dakikanın bile hesabı ve bize –olumlu veya olumsuz- dönüşü vardır/ olacaktır. O halde akıl sahibi insanlar, bir dakikanın bile hesabını yapmalıdırlar. Boş/zararlı uğraşlardan uzaklaşıp dünyaya veya ahirete yarayacak işlerle meşgul olunmalı… Hz. Ali (r.a.), bu konuyu “bir insan, mes’ul olduğu şeylerle meşgul olmalıdır.” ifadesiyle ne güzel de özetlemiştir.

  Yaşadığımız her bir dakika, ahiret hayatında/hesap gününde lehimize veya aleyhimize şahadet edecektir. Kısacası “ömür, zamandan zaman da anlardan ibarettir.” Dolayısıyla şuurlu bir Müslüman olarak bir anı bile değerlendirme derdimiz olmalı… Sonuç olarak “anı yaşa” ifadesi yanlıştır, doğru olanı “anı değerlendirmektir.” Yani kontrolsüz 3T’nin yüzünden  (televizyon, tablet ve telefon) ani ve fani zevklerin kurbanı olmamaktır….

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen