• ÖLÜME MEYDAN OKUYAN ADAM (2)

  ÖLÜME MEYDAN OKUYAN ADAM (2)
  İbrahim YARDIM

  ÖLÜME MEYDAN OKUYAN ADAM (2)

   

  Bir gün esirler kampında iken Rus Ordusunun başkomutanı olan Nikola Nikolaviç esirleri teftişe geldi. Teftiş esnasında ölüme meydan okuyan adam Nikola Nikolaviç’e selam vermedi ve yerinden kalkmadı.

   Nikolaviç, bu duruma çok rahatsız oldu ve tekrar tekrar önünden geçti. Değişen bir şey olmayınca kızgınlığı artan Nikolaviç bir tercüman çağırdı ve “O’na söyleyin bakayım beni tanımadılar herhalde” dedi.

  Esir gönüllü alay komutanı: “tanıyorum Rusya’nın başkomutanı Nikola Nikolaviç’tir” dedi. Nikolaviç: “ o halde neden kıyam etmediler” diye sordu.

  Esir gönüllü alay komutanı: “ben bir Müslüman âlimiyim, o ise inanmayan bir kâfirdir. İmanlı bir kimse Cenab-ı Hakkı tanımayan bir kimseden üstündür. Bu yüzden ben ona kıyam etmedim” diye cevap verdi.

   Nikolaviç: “ O halde bu adam, Rus Çar’ına dolayısıyla da Rus ordusuna hakaret ediyor. Derhal Divan-ı Harb’e verilsin” diye emretti.

  Neticede bu kahraman Anadolu komutanına Rus askeri mahkemesinden idam kararı verildi. Araya giren bazı esir arkadaşları Nikolaviç’e karşı özür dilemesini ve bu vahim neticenin önlenmesini O’ndan istediler.

  Ölüme meydan okuyan adam: “ bunların idam kararı benim için ebedi âleme seyahat etmem için bir pasaport hükmündedir” diyerek -canı pahasına da olsa- mukaddesatından taviz vermedi. Orada Anadolu insanının izzetini ve cesaretini düşmana karşı temsil etti.

  Nihayet idam hükmünün infaz edileceği vakit geldi ve kendisinden son bir isteği soruldu. Korkusuz esir Anadolu komutanı, namaz kılmak için müsaade istedi. Son dini vazifesini yerine getirdikten sonra infaz edileceği yere geçti ve kutsal değerleri uğruna atılacak kurşunlara göğsünü germeye hazır olduğunu ifade etti.

  Çok rahat, sakin ve cesur hali Nikolaviç’in çok dikkatini çekmişti. Tam bu esnada Rus komutanı yanına gelerek şu ifadeleri kullandı: “sizin bana karşı büyüklenmenizi kendinizi beğenmiş olduğunuzdan kaynaklandığını sanmış ve bu yüzden idam kararını vermiştim. Şimdi gayet iyi bir şekilde anlıyorum ki o hareketiniz yani kıyam etmemeniz mukaddesatınıza olan bağlılıktan ileri geldiğine kanaat getirdim. İnancınıza olan sadakatinizden dolayı sizi tebrik ederim. Tekrar tekrar rica ediyorum beni af ediniz” diyerek inancı uğruna ölüme meydan okuyan bu adamın dik duruşuna hayran oldu ve idam kararının hükmünü iptal etti.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen