Erhan BOZKURT

YAŞLANMIŞ HAYALLER YAŞANMAMIŞ HAYATLAR

YAŞLANMIŞ HAYALLER YAŞANMAMIŞ HAYATLAR

 

      Hayatımızın bir yerlerinde soluk almanız güçleştiğinde, yüreğimiz susup, mantığımız bizi sürüklemeye başladığında; yeni yollar seçmeli yüreğimizi ferahlatacak, yeni insanlarla tanışmalı, yeni keşifler yapmalı, hep isteyipte bir gün yaparım diye ertelediğimiz ne varsa gerçekleştirmeyi denemeliyiz; her geçen gün ölüme bir adım daha yaklaştığımızı ve zamanın bir nehir, kendimizin de bir sal olduğumuzu unutmamalıyız.

        Sağlığımızı kaybedip ölümle yüzyüze gelmeden önce bizim için değerli olmalı hayat.

illa ki büyük acılar çekmek zorunda değiliz küçük mutlulukları farketmek içinde olsa, insan kendini başkasının yerine koyabilmeli; ağlayan birine sus, inleyen birine kes dememeli. Ağlayana omuz inleyene çare olabilmeli. Adaletsize, merhametsize tabi olmamalı, adalete ve merhamete uymalı… mutlulukta; sevincine, coşkusuna… mutsuzlukta; öfkesine isyanına hakim olabilmeli. Çalışarak başaracağını, severek sevilebileceğini, mutlu ederek huzurlu olabileceğini bilmeli insan. Ne herkesi düşünmekten kendini, ne kendini düşünmekten herkesi unutmamalı! sadece anlatacak bir şeyleri olduğunda değil; söyleyecek bir şey bulamadığında da dinleyebilmeli! Aklı ve kalbiyle dertleşmeli, hafızası olmalı en azından aynı hatalara yer vermemesi için, sevgisi olmalı herkese yetecek kadar ama israf etmemeli değmeyecek birine pişman olacak kadar harcamamalı. herkesi sevemeyeceğini de herşeyi bilemeyeceğinide bilmeli insan… Her şeye sahip olamayacağı gibi hayallerle de harcamamalı yaşamını.

       Savaş ve vahşetin yerine barışın, huzurun, mutluluğun hakim olduğu; paranın hüküm sürmediği, insanların onurunu satın alamadığı; birbirine günaydın demeyi bile çok gören insanların olmadığı, güler yüzlü insanlarla dolu bir dünya için yaşamayı değerli hale getirmeli. Ayrılıkların olmadığı birlik ve beraberlik dolu bir dünya bırakmak için yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalı insan. Güven ve huzurun emaresi olabilmeli. Doğa ile barışık hayvanları da koruyabilmeli, Yeni nesillerin temiz kalabilmesi için  elimizden geleni yapıp, dünyayı yaşanır bir hale getirmenin yoluna gitmeliyiz. Güzel bir yaşam için birlik ve beraberlik olma zamanı.