• EĞİTİMCİ GÖZÜYLE….

  EĞİTİMCİ GÖZÜYLE….
  İBRAHİM EVİRGEN

  EĞİTİMCİ GÖZÜYLE….

                                 ATATÜRK’ÜN ARDINDAN….

        Bugün 10 Kasım. Yani Atatürk’ün vefatının 80. Yıldönümü. Bugün saat 09.05’te bayraklar yarıya indirilecek, sirenler çalacak ve Atatürk bir kez daha ölüm yıldönümünde KKTC’de ve dış temsilciliklerimizde saygıyla anılacak.

        Gazi Mustafa Kemal 10 Kasım 1938’de vefat etti. 19 Kasım’a kadar İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında bekletildi. Burada büyük kurtarıcı Atatürk için milyonlarca insan, onu son yolculuğuna uğurlamak için katafalkın önünden geçerken, büyük bir izdiham yaşandı.

              16 Kasım 1938 günü meydana gelen izdihamda 4’ü erkek 7’si kadın olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti.  Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

              Atatürk’ün cenazesi 12 general eşliğinde Yavuz Savaş Gemisine taşındı ve İzmit’e getirildi. Buradan da trenle 20 Kasım günü Ankara’ya getirilerek Etnoğrafya müzesindeki geçici kabrine konuldu.

              Daimi kabir ise, zamanın Başbakanı Şükrü Saraçoğlu ve eski başbakanlardan Celal Bayar’ın öncülük etmesiyle 9 Ekim 1944’te temeli atılan ve Rasattepe’de  inşa edilen “Anıtkabir”, 10 Kasım 1953’te tamamlanarak resmi törenlere hazır hale getirildi.

              Anıtkabir’in açılışını dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar yaptı.

  O bir kumandan olarak birçok savaş kazanmış, bir lider olarak kitleleri etkilemiş, bir devlet adamı olarak başarılı bir yönetim sergilemiş nihayet bir ınkılapçı olarak bir toplumun sosyal, kültürel, ekonomik, politik ve hukuki yapısını   değiştirmeyi başarmış, dünya tarihine adını, altın harflerle yazdırmış üstün şahsiyetlerden birisi olmuştur.

              “Benim naçiz vucudum elbet bir gün toprak olacaktır.  Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  vefatının üzerinden tam 80 yıl geçti. Ancak ona olan sevgimiz ve özlemimiz hiç bitmedi.

              Büyük lider, ulu önder M. Kemal Atatürk’ü 80. Vefat yıldönümü dolayısıyla, bir kez daha, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

              Mekânı cennet olsun…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen