• Yaşlıya sahip çıkacak bir yetkili yok mu?

  Yaşlıya sahip çıkacak bir yetkili yok mu?
  Hasan YOSUNKAYA

  Yaşlıya sahip çıkacak bir yetkili yok mu?      

                                                                                                                                                                                                           Tüm ülkede toplu taşıma hizmetini yapan belediye ve halk otobüsleri 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşırlar.

  Belediyeler, İsteyen bu vatandaşlara paso türü kimlik kartı verirler. Ve 65 yaşını bitirmiş kadın-erkek bu vatandaşlar toplu taşıma aracı olarak hizmet veren otobüslerden ücretsiz yararlanıyorlardır. Gel gelelim Diyarbakır'da hizmet veren halk otobüs şoförleri durakta bir yaşlı kişi gördüler mi?

  Gaza basarlar. Durakta durup yaşlıyı almazlar. Yaşlı kişi veya kişiler  otobüsün arkasından uzun uzun bakarlar.Otobüs şoförünü şikayet eden yaşlı adam veya nenenin şikayetini kimse kala almaz .Bu yaşlı vatandaşların çoğu  şoförü nasıl ve nereye şikayet edeceklerini bilmedikleri gibi  şikayet edecek güçleri de yoktur..

  Şoföre sorarlar neden yaşlı kişiyi almadın?

  Şoför ya görmedim der, ya da onun için ödenen parayı 6 aydan bir alırız niye alayım ki der. Ey Sayın Vali, ey Sayın Belediye başkanı neredesiniz?

  Bütün ömrünü bu millete hizmet etmekte geçiren bu garibanların hakkını aramak için 1 tane yaşlı adamı tenha duraklara bırakın ve seyir edin onların halini. Yaşlı fahri trafik polisi görevlendirin; Bu tarz davranan şoförlerin suçüstü yapsınlar, aracını bir ay bağlayın sürücü belgesini 6 altı ay el koyun bir daha böyle yaparlar mı?

  Ben bir kaç kez bu olaylara şahit oldum. Yasanın verdiği hakkı hiç kimse keyfi olarak engelleyemez. Engelleyenlerin yakasına devlet er geç yakasına yapışır.

  Hak sahibi vatandaşın bu hakkını alır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir sosyal devlettir. Engelli vatandaşları tüm ihtiyacını karşılar, tüm devlet ve özel hastanelerin acil servisleri ücretsiz hizmet verirler. 3–5 şoför bu sosyal devlet hizmetini bulandıramaz. Düzeni bozamaz. Devlet er geç bunun hesabını sorar. Kadın olsun erkek olsun 65 yaşına gelene kadar bu millete ne kadar hizmet ettiğin unutmamamız lazım. Eğer altımızda arabamız varsa. İçinde barındığımız bir evimiz varsa huzur in inde yaşıyorsak bu yaşlılarımızın emeğinin ürünü olduğunu unutmamamız lazım. Unutanlara yasalar yakasına yapışmalıdır

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen