• SUÇLU AYAĞA KALK !!!

  SUÇLU AYAĞA KALK !!!
  Hasan YOSUNKAYA

  SUÇLU AYAĞA KALK !!!

  CORONAVİRÜS'Ü CİDDİYE
  ALMAYAN VATANDAŞ

     Coronavirüs, bitti bitecek derken, dünyada yeniden tırmanışa geçti. Biz millet olarak, her şeyi basite alırız. İş işten geçtikten sonra da dizimize vururuz.
   İlk Çin'den çıkıp tüm dünyaya yayılması üzerine, tüm dünya devletleri kendilerine göre tedbir almaya başladılar.
    Gelişmiş batı ülkeleri bir türlü ciddi tedbir almadılar veya alamadılar. Türkiye ilk günden başlayarak her türlü tedbiri aldı. Hastalığın seyri ve etkisi dünyada en yavaş seyreden ülkelerin başında Türkiye geldi.
            Hal böyle iken, bilim kurulu üyelerinin tavsiyelerini ve hükümetin aldığı kararları dikkate almayan bazı vatandaşlarımız arasında hastalık yayılmaya başladı. Bu hastalar kendilerini korumadılar, sağlıklı vatandaşlardan da uzak durmadılar. Bir baktık ki mikrop bütün vatandaşlarımıza bulaşma riski ile karşı karşıyayız. Sosyal medyadaki dostlarımın paylaşımlarını okuyunca, hayretler içinde kalıyorum. Biri hasta yatıyor, öbürü Rahmeti Rahmana kavuşmuş. Sokağa çıktığımda gördüğüm manzara karşısında hayretler içinde kalıyorum.
                Kahvede oturan vatandaşların maskeleri kollarında veya çenelerinin altında,  bir kare masanın etrafında halka olmuş konuşuyorlar Maske takmamışlar
  Aralarındaki mesafe en fazla 40 cm dir. hijyen ne arar, kahve lavabosunun gireni çıkanı beli değil. Oradan geçiyorsun esnaf dükkanda oturmuş müşteri bekliyor. Maskesi takılı değil, tezgâhın üzerinde duruyor. Niye maske takmadığını kendisi de bilmiyor. Caddede geçen müşteri dükkana girer bir şey sorar veya alıp çıkar. Kim CORONAVİRÜS'LÜ, KİM DEĞİL bilinmiyor. Bu kadar sorumsuzluğun adını koyamıyorsun.

  Mâide Suresi 32. Ayet - Kuran Meali

  .".. olmaksızın- her kim (haksız yere) bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de (bir masumun öldürülmesine engel olup, yaşamasını"
          Herhangi birimiz hasta olduğumuzu bildiğimiz halde halkın içine girip başkasına bulaştırırsak, hastalıkta ölenin katili biz oluruz. Tedbir alıp hastalığın yayılmasının önüne geçersek binlerce kişiyi ölümden kurtaran kişi olarak Allah cc dan mükafatını alırız.
       Çok dikkat etmemiz lazım.
  Devlet tüm tedbirleri almış. Hala vatandaş bunun farkında değil. Devletin sertleşmesini bekleyen ahmaklar yüzünden saf vatandaşlar da kurallara uymamaya ısrar ediyorlar. Devletin tepesindeki görevli sayın Cumhurbaşkanımızdan, mahallemizdeki bekçiye kadar, her görevli Maske, Mesafe ve Hijyene dikkat et diyor. Hemen şimdi kimsenin göz yaşına bakmadan en sert tedbirleri almak zorundayız.
  Katillere meydanı boş bırakmayalım. COVİD 19'a yakalandığını bilen biri, maskesiz halkın içine giriyorsa o katildir. Başka ismi yoktur. Sayın Valilerimiz, kaymakamlarımız, bu konuda en sert tedbirler alma zamanı gelmiştir. Kimse suçluyu hoş görmesin.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen