• RÜŞVET VE HARAM LOKMADAN KURTUL

  RÜŞVET VE HARAM LOKMADAN KURTUL
  Hasan YOSUNKAYA

  RÜŞVET VE HARAM LOKMADAN KURTUL

   

  Edirne İpsala gümrük kapısında askerlik yapan bir asker, diyor ki: Benim nöbetim olduğu zaman, görevli memurlarla muhabbet ediyordum.

  Bir gün bir hemşehrim memurla sohbet ederken, kendisine, senden başka hemşehrimiz bu gümrükte yok mu? ‘Yok, ben yalnızım’ dedi.

  Bir hemşehrimiz geldi, çok fazla namaz kılıyordu. ‘Rüşvet haramdır. Ben rüşvet almam, siz de almayın’ diyordu. Müdürle özel toplantı yaptık bu gerici tezgahımızı boza bilir genel müdüre söyleyelim bu memur yaramaz buradan alsın. Çünkü günlük aldığımız rüşveti günün sonunda toplar kendi aramızda paylaşır, genel müdüre de payını gönderirdik.

  Genel müdürlüğe bildirdik. Genel müdürlük onu orta anadoluya kuş uçmaz, kervan geçmez bir ile maliye memuru olarak gönderdi. Benzer hikayeleri bilmeyen devlet yetkilisi yoktur. Herkes işin içinde olunca önlemek imkânsızlaşıyor. Toplum bireylerini helal-haram noktasında okullarda eğitmezsek işimiz zor. Sistem hırsız üretiyor. Birinin yakasına yapışıp ‘Niye hırsızlık yapıyorsun’ dediğinizde, size ‘herkes yapıyor’ cevabını hemen verebiliyor. Herkesin yapması haramın helal yaptığını sanıyor.

  Bir yaz tatilinde, öğretmen ve öğrenciler tatile çıkınca. 3 müdür yardımcım, bir sabah odama geldiler. Bana dediler ki müdür bey okul tatil, fazla iş yok, biz üç müdür yardımcısı bir de sen 4 kişiyiz. Her gün iki kişi gelelim.

  Kendilerine dedim ki:

  Gelmediğimiz gün ücret alacak mıyız? Üçü de evet gelmediğimiz gün de ücretimizi alırız. Biri bir cemaate mensup dindar biri diğeri ilahiyat mezunu, biride sırada biriydi. Niçin gelmeden ücret alacağız. Herkes böyle yapıyor dediler.

  Onlara dedim ki: Bir haramı herkes işlese helal mi olur? Sustular. Arkadaşlar çalışmadan. Göreve gelmeden alınan ücret haramdır. Ben haram yemem size de yedirmem. İşi olan yıllık iznini kullanır. İzin kullanmayan her gün okula gelir mesaini yapar. Gelmediğiniz gün ücretinizi keserim.

  Dedim Arkadaşlarım o yaz tatilinde düzenli görevlerine geldiler. Ama diğer okullar sırayla okula gittiler okula mesaiye gitmedikleri halde ücret aldılar. Bu idarecilerin yetiştirdiği öğrenciler de onlar gibi yetişir.

  Rüşvetsiz, hırsız bir toplum hayaliyle daha çok sayıklayacağız. Bu eğitim sisteminde yetişen namuslu, helal-haramı gözeten yetişmez. Dürüst olanlar ailesinden aldıkları eğitim veya dürüst arkadaş gurubu içinde yetişenler, hariç bunlarda genel nüfus içinde azınlıktırlar.

  Dürüst Bakan, milletvekili, vali, genel müdür, daire başkanı kısaca insan yetiştirmek istiyorsak Eğitim sistemimizde uygulan müfredat programlarını millileştirerek yeniden sıfırdan başlamamız gerekir.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen