• MÜSLÜMAN SEN NE ZAMAN GÜVENİLİR OLACAKSIN, YOKSA DİĞER DÜNYADA MI?

  MÜSLÜMAN SEN NE ZAMAN GÜVENİLİR OLACAKSIN, YOKSA DİĞER DÜNYADA MI?
  Hasan YOSUNKAYA

  MÜSLÜMAN SEN NE ZAMAN GÜVENİLİR

  OLACAKSIN, YOKSA DİĞER DÜNYADA MI?

   

        Asrımızda Müslüman’ın kayıp ettiği, para, makam,iktidar....değil, GÜVEN'dir.

  Ne oldu biz Müslümanlara, bu kadar güven kayıp etmişiz.

        Eskide biri gurbete giderken, evini, eşyasını, parasını; bazen de çoluk çocuğunu Müslüman komşusuna emanet ederdi. Gidip gelene kadar

  Komşusu, emanetine gözü gibi bakardı. 

          İmandan gelen, bu güzel hasletimizi niye kayıp etik. Yöneticiler zamanla Allah'a itaat yerine, kendi saltanatlarının devamı için Müslümanları, İslami eğitime değil, kendilerine itaat edecek eğitime tabii tuttular. Kur-an'ın ilkeleri değil, dünyevi ilkeleri esas aldılar. Öyle bir gün geldi ki, bir birimize bakarken bir birimizi tanımaz hale geldik. Bir gün geldi Müslümanlar kendilerini İslam'ın dışında buldular. Şeklimiz, zahiren İslam, namaz kılıyoruz, oruç tutuyoruz, hacca gidiyoruz ama bir birimize güvenmiyoruz.

     Bazen kendi aramızda konuşurken şu adam ne Müslüman adam deriz, biri orada söze karışıyor "Sen gel onu benden sor."Bu güvensizlik nereden geldi. Nereye kadar devam edecek.

  “Hucuret.14-Bedeviler: “İnandık” dediler, de ki: “İnanmadınız ama İslam olduk deyin; inanç henüz gönüllerinize yerleşmedi; eğer Allah'a ve Peygamberine itaat ederseniz, işlediklerinizden bir şey eksilmez; doğrusu Allah, bağışlar, esirgeyendir”

  “15-Müminler ancak, Allah’a ve resulüne iman eden, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda malları ve canlarıyla cihad eden kimselerdir. İçleri dışları bir olanlar işte bunlardır."

  Günümüz Müslümanı Hucuret suresinin 14.ayetinde ifadesini bulan bedevi'lerin durumuna düşmüşüz. Evet, Türkiye'de nüfusun %96 Müslüman olduğu halde aralarında güven kalmamış, kişiler Arası Güven. 100 kişi içinde kaç kişiye güvenebilirim” diyor? %25 düşündürücüdür. Vatandaşların bir birlerine güveni bu kadar düşmesinin sebebini bulmamız lazım. Giderek bu oran düşüyor.

  Kimsenin kimseye güveni kalmamış. Yani

  Kardeşin kardeşe güveni kalmaması

  Müslümanlar yeniden aralarında güven tesis etme mecburiyetindedirler. Yoksa bu böyle gitmez, Dünya zindana döner.

      Kurtuluş tekrar Kur'an'a dönüşte ve Hucuret 15.ayette ifadesini bulan İlahi emre uymaktır.

      Devlet üzerine düşeni mutlaka yapmalıdır.

  Okulda, kışlada, fabrikada, çarşıda ve sokakta yeniden değerlerimize dönüş eğitimi vermeliyiz. Veren önce bu değerlere inanmalı ve yaşamalıdır ki, toplum da inansın ve eğitim alsın.

        Biz değerlerimize geri dönmek zorundayız. Bu güvensizlik böyle giderse dünya cehenneme döner. Daha ölmeden dünyada cehennem azabını yaşarız.

  Toplumda güve yok oldu mu geriye fazla bir şey kalmaz. Herkes kapısının önünü temizlerse mahalle temiz olur. Mahallesi temiz olan bir şehir temiz şehir olur. Belediye temizlik işçilerine gerek kalmaz. Biz de Tevbeyi Nasuha ile Tevbe edelim, her türlü çirkin davranıştan uzak duralım. Dürüstlüğü kendimize şiar edinelim bir süre sonra her şeyin düzene girdiğini görürüz.

        Rabbim bizi kendini düzelten toplumlardan etsin inşallah.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen