• MİLLİ EĞİTİM DAVASI ÇÖZÜLMEDİKÇE (2)

  MİLLİ EĞİTİM DAVASI ÇÖZÜLMEDİKÇE (2)
  Hasan YOSUNKAYA

  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep
  Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere

   

   

  Yeni sisteme göre okul ve kurum yöneticilerinin belirlenmesi: Mevcut uygulama 657, KHK ve diğer yasalarda Okul müdürlüğü müstakil makam ve yönetici değil, istekli bir öğretmenin 4 yıllığına vali tarafından görevlendirilmesi, bu görev öğretmenin ek işi olarak okul müdürlüğü veya müdür yardımcılığı görevi ile görevlendirilmesi şakilinde uygulamaktadır.

  Bu uygulama başarıyı düşürür.

  İstenilen başarı ve hedefe ulaşmak zorlaşır. Çünkü yönetici olarak görev alan müdür suya sabuna dokunmamaya çalışarak 4 yıllını doldurmaya çalışır.

  Bu uygulama müdürlerin yanına atanan müdür yardımcısı müdür gibi mülakatla geldiği için kendi başına buyruktur.

  Müdürü dinlemeyebilir; kendisini dinlemeyen müdür yardımcısı, müdürü iş yapamaz hale getirebilir. Müdür yasal yola başvurduğunda da okulda psikolojik savaş başlar.

  Verim gittikçe düşer. Okulda huzur kalmaz.

  Okullarda huzur sağlamak ve başarıyı artırmak için atanacak müdür siyasi partinin ve sendikanın adamı değil işin ehli, bilgili işine hâkim, adil, toplumun değerleri ile barışık, çalışkan, tercihen en az bir yabancı dil bilen, sosyal yönü kuvvetli, herkesle iyi diyalog kurabilen, cesur, en az 10 yıl öğretmenlik yapmış öğretmenler arasından-- kaymakam, hâkim ve diğer A sınıf memurların tabi olduğu sınavı gibi yazılı ve ciddi bir seçme sınavı yapılarak atanmalıdır.

  Görev süresi yıllarla sınırlı olmadan atanmalıdır. Okul ve kurumdaki yetki ve sorumluluk tamamen müdüre verilmeli, müdürler yılda en az 2 kere denetmelidir. Müdürlük görevini iyi yapamadığı daha sonra denetim raporuyla belgelendirilenler müdürlükten alınarak öğretmen olarak başka okulda görevlendirilmelidir.

  Müdür okullar arası, ilçeler arası ve iller arası tayin ve nakillerde boş kontenjan olmak kaydı ile tayin ve nakli müdür olarak yapılmalıdır. Başarılı okul ve kurum müdürleri zamanla kenardan merkeze kaydırılmalıdır. Müdür, müdür yardımcılarını atanmak üzere yetenekli ve uyumlu, istekli öğretmenlerden dilekçe alarak valilik onayıyla atanmalıdır. Başarısız müdür yardımcılarını müdür onu idarecilik görevine son vermek için okul müdürünün teklifi valiliğin onayıyla görevden alınarak başka okula öğretmen olarak ataması yapılmalıdır. Müdür görevi bırakınca onun atadığı müdür yardımcılarının da görevi otomatikman sona ermelidir. Hiç bir yazışmaya gerek kalmadan.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen