• MEDRESELERE ÖZEL OKUL SITATÜSÜ VERİLMELİDİR

  MEDRESELERE ÖZEL OKUL SITATÜSÜ VERİLMELİDİR
  Hasan YOSUNKAYA

  MEDRESELERE ÖZEL OKUL SITATÜSÜ VERİLMELİDİR

      

         Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Mart 1924 tarih ve 430 Kanun Numarası ile kabul edilmiş.

  Tevhid-i Tedrisat yasası ile ülkede tek tip eğitim kurumları açıldı.

  Zamanla toplumun ihtiyacı olan farklı müfredat programı uygulayan okullara ihtiyaç duyuldukça,farklı program uygulayan okullar açıldı.

    Askeri okullar,polis okulları,

  Diyanete bağlı Kur'an kursları ...gibi. Bir toplum, çağa göre  ihtiyaç duyduğu alanda eğitim-öğretim kurumları açar ve eğitim yapar ve yapmalıdır.

          Değişik okul ve kurslarda eğitim gören gençlerin devlet hizmetlerinde görev alabilmelidirler.Bu gençlere Anadolu lisesi, imam hatip lisesi  veya herhangi bir fakültede okuyan gençlere verilen  imkan ve fırsatların aynısı verilmelidir. Ülkenin değişik bölgelerinde eğitim-öğretim hizmeti veren medreselerde okuyan gençlerin icazet (Diploma) aldıkları zaman icazetleri (diplomaları) diğer okullarda  mezun olan veya her hangi bir fakültede mezun olan gençlerin diploması gibi ,onların diplomaları da (icazet) devlet kurumlarına,veya üniversite giriş sınavlarına girmede aynen kabul görmüyor. Medreseler okul olarak kabul edilmiyor.

     Halk,Medreselere rağbet ediyor.

  Bu medreselerde okuyan gençlerin de devletin  imkanlarında faydalanabilmesi için anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak önlerindeki engel kaldırılmalıdır.

  Medreselerde okuyan gençlerimiz dışarıda açık öğretimde okuyarak,

  açık öğretim diploması aldıktan sonra, ancak diğer gençlerle aynı haklara sahip olabiliyorlar.Aynı dönemde bir tarafta medrese, diğer taraftan da açık öğretimde  okumak  bir hayli zordur. 

     Medreselerde okuyan gençlerin fırst eşitliğinden yararlanması  için ,medreselere yeni dersler konularak diğer okullarla denkleştirilmelidir.

  Örneğin: Türkçe ,Matematik,

  Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersleri konularak,Milli Eğitim Bakanlığına bağlı , özel imam hatip lisesi ,ayrıca Üniversiteye bağlı özel ilahiyat fakültesi statüsü verilmesi halinde ülkede maddi ve manevi ilimlerle donatılmış gençleri yetiştirime imkanı doğar.

    Vatandaş istediği okul ,kurs veya medreseye çocuğunu gönderebilmelidir.

        Vatandaşın önündeki engel kalkmadıkça ülkeye gerçek demokrasi gelmez,çağdaş bir toplum olamayız.

     Demokratik hukuk devletinde özel okul veya özel üniversite ne kadar haksa,özel Kur'an  Kursu ve özel medrese de o kadar haktır.

     430 sayılı yasayı engel görenler, bu yasada gerekli değişiklikler yaparak mevzuat uygun hale getirilmelidir.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen