• GAP’A YAPILAN TEŞVİKLER TAM DENETLENİYOR MU?

  GAP’A YAPILAN TEŞVİKLER TAM DENETLENİYOR MU?
  Hasan YOSUNKAYA

  GAP’A YAPILAN TEŞVİKLER TAM DENETLENİYOR MU?     

   

       - GAP - Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarım ve hayvancılık havzası haline getirilecekti. Gap Projesi bir türlü bitirilemedi. Bitirilseydi bölge insanını işsizlikten kurtulacaktı. Bölgede başlayan teşvik günümüze kadar devam ederek geldi. Ama ortada yatırıma dönüşmüş, üretim yapan kaç çifçi, çiftçi birliği ve kaç kooperatif vardır?

     Başta çok umutlanmıştık, bu teşviklerle, Güneydoğu’nun makûs talihi yenilecekti.

         Gel gör ki olan fakir-fukaranın paralarına oldu. Bu paraların çoğu Havaya, suya, toprağa ve cebe nereye gitti. Bilen yok. Özal’lı yıllarda Güneydoğu anadolunun tüm illerinin mücavir alanlarında piriketlerle koca koca hayvan barınakları yapıldı. Yapılan her barınağın içine, 20 adet büyük baş hayvan veya 50 küçükbaş,  hayvan alınsaydı, o hayvanların bakımını yapmak için 3 -5 kişi isthdam edilecekti.

    Hayvan barınağının büyüklüğü ile orantılı olarak hayvan sayısı artacaktı. Bölgede binlerce kişi buralarda istihdam edilip, iş sahibi olacaklardı. Bölge insanı iş aramak için diğer bölgelere gitmekten kurtulacaklardı. Bu hayvan barınaklarına hayvan alınmadı. Bu barınakları yapanlar, o teşvik paralarını alıp bir tek hayvan almadılar. Peki, parayı ne yaptılar diye sormak lazım? Bilen yok. Devlet denetlemedi mi? Milyarlarla ifade edilen bu paraların akıbeti sorulmadı mı?

     Hayali ihracatçıya, banka batırana yeterince hesap sorulmadığı gibi, teşvik parası alanlar denetlenip hesap soran olmadı mı? En azından, bu konuda kamuoyuna yansıyan bir bilgi yok.

      Sulu tarıma geçeceğim. Sondaj ile su çıkaracağım veya nehirde borularla tarlama su götüreceğim, diyenlerin çoğu teşvik parası aldığı halde yatırıma gitmeden paralar uçtu gitti.

     Tarım ve orman bakanlığı, tarım kredi kooperatiflerinin bölgeye verdikleri teşvik paralarının peşinde mutlaka müfettiş gönderip denetlenmeli idi. Yatırım yapanlara yeni teşvik verilmeli, yani onlar ödüllendirilmeli, yatırım yapmayıp aldıkları teşvik paralarını çar çur edenlerden de hesap sorulmalı.

       Güneydoğu Anadolu, insanı işsizlikten perişan durumdadır. Bir lokma ekmek için, Türkiye'deki inşaat işçilerinin yüzde doksanı, fındık toplayan işçilerle, İzmir ve Aydın illerindeki pamuk ve sebze işçiliğini yapanlar yine bunlardır.

      Yetkililere bölge insanının bu perişan hali ne olacak dediğimizde de, yetkililerin verdiği cevap:

  “Biz devlet olarak Güneydoğu anadoluya yatırım için gönderdiğimiz paralar tüm diğer bölgelerden daha fazladır” diyorlar.

    Bölgeye teşviklerin ilk başladığı günden bu güne kadar gelen paraların akıbeti mutlaka sorulmalıdır. Zaman aşımı yasasının arkasına sığınmadan teşvik parasını alıp yatırıma dönüştürmeyenlerden mutlaka hesap sorulmalıdır.

      Kimse fakir -fukaranın, yetimin, öksüzün ve dulun hakkına göz dikmesin. Devlet’e düşen, adam kayırmayan, adil, dürüst, işini bilen müfettiş görevlendirerek, inceleme ve denetim yaparak, sonucunu kamuoyuna paylaşarak halkı rahatlamalıdır.

         Eğer böyle müfettiş ve yargıç bulmasak ölmüşüz de haberimiz yok. Demektir.

     Hesap, öbür dünyaya kalmadan bu dünyadan da hesap sorulmalıdır.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen