• BABA TATİLE GİDİYORUZ, KUSURA BAKMA

  BABA TATİLE GİDİYORUZ, KUSURA BAKMA
  Hasan YOSUNKAYA

  BABA TATİLE GİDİYORUZ.KUSURA BAKMA

   

      Baba,evin reisi,çalışanı, emektarı,çocuklarını büyüten, tüm ihtiyaçlarını karşılayan insandır.

  Evlatları, karşısında saygı ile bekleyen babaların evlatları değişti.Birileri bizi değiştirdi.Haberimiz olmadan,farkına varmadan o güzel insan,babamızı unuttuk,Köyünde,kentinde,.Evinde  gözü yollarda evlat hasretiyle  baka kaldı.Eskiden , birileri bizi  değiştirmeden önce,babamızdan izin almadan,onun olduğu yerde oturmazdık,ondan izin almadan hiç bir yere gitmez ve hiç bir iş yapmazdık.

      Bize ne oldu o güzel eğitimimiz,yerine biz yabancı bir eğitimle büyüdük.Bize ait olan eğitim müfredatını rafa kaldırdık. Gavurlardan aldığımız eğitim müfredatıyla,çocuklarımızı yetiştirdik.

  Biz bir yabancı gibi orta yerde kaldık.Eskiden nerede olursak olalım mutlaka bayramlarda babamızın yanına gider,ellini öper,dizinin dibinde otururduk.Bayram bitince onun müsadesini alıp öyle evimize dönerdik.Yaz tatillerinde köyümüze,

  kasabamıza,mahallemize babamızın evine gider,

  çoluk çocuğumuzla babamızın yanında tatilimizi geçirirdik.Babamız torunlarını sever, moral ve huzur bulurdu.Oğul ve torunlar memleket ve akraba ziyaretini yaparak Sıla-i Rahm vazifesini yerine getirirdik. Doya daya hasret  giderirdik..Nereye gitti o günler.

      Şimdi bayram tatilinde ,yıllık izinlerde ver elini yazlık deyip gidiyoruz.Baba evde hasretle yolumuzu gözlüyor ,babamıza telefon açıp:Baba çocuklarla tatile,yazlığa gidiyoruz,Fırsat bulursak tatil dönüşü size uğrarız diyip, telefonu yüzüne kapatırız.

       Tatil dönüşü bir sürü işimizin olduğunu söyler,yine gitmeyiz.

  21 Haziran gelir herkes telefona sarılır babasının babalar gününü kutlar.Ne hallere düştük.

  .,....,.......

  "Biz insana,,ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir......"

  Lokman Suresi -ayet:14

  ..............

  "Rabbin yalnız kendisine kulluk etmenizi ve ana- BABAYA  iyilik yapmanızı kesin olarak emretti.

  Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlılık çağına erişirlerse sakın onlara "ÖF" bile deme, onları azarlama,onlara gönül alıcı tatlı ve güzel söz söyle."

  İsra suresi ,23.ayet.

  .......

  "Allah Teala'nın rızası,ana ve babayı  hoşnut ederek kazanılır.Allah Teala'nın gazabı da ana ve babayı öfkelendirmek suretiyle celbedilir."

  Hadis.Tirmizi,Birer,3/1899

        ........

        İşte insanoğlu İllahi ferman ve tavsiyelerde uzaklaşınca,ya ana-babamızı eve mahkum etmişiz, ya da huzur evine kapatmışız

         Niye bu hale gelmişiz  ? Birileri bize' Çağdaş oluyoruz,modern oluyoruz.Hayatımızı yaşıyoruz' Diyerek bizi bu hale getirdi..Geri, KUR'AN ve Sünnet'e , dönmemiz lazım.Yoksa bu felaket,bu anlayış,hepimizi helak eder. Yılda bir gün 1-2 dakika babaya telefon etmekle babanın hakkı ödenmez.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen