• AYASOFYA

  AYASOFYA
  Hasan YOSUNKAYA

  AYASOFYA

   

        Allah c.c. ya kulluğunun gereği olan ibadet mekanı olan mabedlerin  ilki Kabe-'i muazzama , Mescid'i Aksa ve ayakta kalanları en muazamı olan Ayasofya inşaasından 1934 yılına kadar asli görevini icra ederken.1934' te zamanın şartlarından dolayı camii olmaktan çıkarılmış 86 yıl boyunca müze olarak kaldı.Bu süre içerisine mahzun mahzun boynu bükük tekrar camii olmayı bekledi.

         Ayasofya'nın bu boynu bükük halini gören tüm dünya Müslümanları ,ona bakarak hüzünlenip, göz yaşlarını içlerine akıtıyorlardı.Her vesileyle tekrar mabet yani camii olarak ibadete açılması için kimi zaman miting,kimi zaman dua ettiler.Allah c.c. murad etti.Yapılan dualar kabul oldu.Yargının kararı ,siyasi iradenin dik duruşu ile 24 Temmuz 2020 tarihinde Cuma namazı ile yeniden camii olarak ümmetin hizmetine açılacak olması İslam dünyasına yüksek moral vermiştir.

         24 Temmuz 2020 Cuma namazında İslam dünyasının liderlerinin hazır olmasını bekliyoruz.

  İran ,Pakistan,Malezya,Endonezya,.....gibi Müslüman devlet başkanları ve topluluk liderlerinin açılışa katılmaları İslam birliğinin  yeniden tesisinin başlangıcının ilk adımı olacaktır.Müslümanların en çok ihtiyaç duydukları birlik, beraberlik ve dayanışma zamanıdır.

        HAYIRLI OLSUN.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen