• 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
  Hasan YOSUNKAYA

  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

   

      Gökyüzünden aldığın emirlerle,

  yer yüzünün öğretmeni olmak.

  İlahi emirler almadan ve bu emirleri özümsemeden iyi bir öğretmen olamazsın.İyi bir öğretmen olabilmemiz için ,her şeyden evvel iyi bir öğrenci olmamız lazım.

      Tüm insanlara verilen ilk emir "OKU" Emridir.Neyi oku? Niçin oku ? Nasıl oku ? Bütün bu emirleri anlayıp iyi bir okuyucu olduğumuz zaman ,önce iyi bir öğrenci sonra iyi bir öğretmen oluruz.

     Diplomam var, formasyonum da var,o zaman ben

   öğretmenim demekle öğretmen olunmaz.İnsanlığı okumak,yani nasıl kamil insan olunur. Önce onu okumak.Kainat kitabının tüm sayfalarında yazılı olan,ancak okuyanların anladığı şu hususlar insanın olmazsa olmazıdır."SANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYİ, SENDE BAŞKASINA YAPMA'"(Hadis)

  Ne büyük uyarıcı emir.

  -Biz hiç kimsenin bizi azarlamasını istemiyoruz.

  -Biz hiç kimse bizim bir toplu iğnemizi bizden habersiz almasını istemiyoruz.

  -Biz hiç kimsenizin bizi cahil bırakmasını istemiyoruz.

  -Biz hiç kimsenin bizimle alay etmesini istemiyoruz.

  -Biz hiç kimse emeğimizin karşılığının üstüne yatmasını istemeyiz.

  -Biz hiç kimsenin bize zulüm etmesini istemeyiz.

  -Biz hiç kimsenin bizimle dalga geçip bizi toplumda itibarsızlaştırmasını istemeyiz.

  -Biz hiç kimsenin bize zulüm yapmasını istemeyiz.

  -Biz hiç kimsenin bize tepeden bakmasını istemeyiz.

  Olumsuzlukları çoğaltmak mümkün,bu dersleri alıp üzümsiyerek bize yapılmasını istemediğimiz bu kötü işleri başkasına yapmadığımız zaman iyi bir öğrenci ve bunları başkasına öğrettiğimiz zamanda iyi bir öğretmen oluruz.

     Öğretmen bol bol maaş alan değil ,bol bol eğitendir-öğretendir.

  Bir emekli öğretmen diyor ki:"Bir gün bir delikanlı ile karşılaştım delikanlı kalktı bana hürmet etti.bana ,hocam beni tanıdınız mı? Hayır evladım dedim.Öğrenci dedi ki hocam hani bizim sınıfta bir arkadaşın saatı kayıp olmuştu. Siz sınıfta bütün erkeklerin gözünü kaparak arama yaptınız. Saati cebimde buldun aldın ama aramaya devam ettin.Sonra bize herkes yerine otursun saat bulunmuştur dedin. Saati arkadaşa verdin ama benim çaldığımı hiç kimseye söylemedin.İşte ben o öğrenciyim dedim.Öğretmen evladım  arama yaparken bende gözerimi kapatmıştım öyle arama yaptım, bende önyargı oluşmasın diye.Onun için saatin hangi öğrencimin cebinde çıktığını şu ana kar bende bilmiyordum."İşte gerçek öğretmen başkasının ayıbını araştırmayan insandır.

  Biz öğretmen olarak bu ahlaki değerleri kavrayıp, kavrattığımız zaman öğretmen olmuşuz demektir.Öğretmenler gününde o zaman birileri bize öğretmenler günün kutlu olsun demeyi hak ediyoruz.

  Dünyanın güzel sıfatlarına sahip olmamız lazım.Öğretmenlik. Kadar kutsal başka bir meslek yoktur ve olmayacaktır.

  Öğretmenlik her iki dünyaya insan yetiştiriyor.Bilgi ile dünyaya,ahlakla ahrete.Diğer tüm meslekler dünya içindir.

  Öğretmenleri yetiştirmek için yeni müfredatlar ve yeni yasalar çıkararak öğretmen yetiştirmede reforma acil ihtiyaç vardır.

  Öğretmenin ideolojisi olmaz öğretmen her kesin ve her kesimin öğretmenidir ve Sınıfa girdiğinde, gavurun çocuğu, müslimin çocuğu, terörist yakını, katil yakını, hırsız yakını gibi sıfatlarla hiç kimseye bakmaz herkesi insan yavrusu olarak görür, güzel şeyleri öğrenmeye gelmiş bakış açısıyla bakar o şekilde eğitiriz.

  ÖĞRETMENİM İŞİN ÇOK ZORDUR. ÖNCE SEN HAKİKATİ ,YAŞA SONRA ÖĞRENCİLERİN SENDEN HAKİKATİ GÖRSÜNLER,

  ÖĞRENSİNLER VE YAŞASINLAR.

  TÜM ÖĞRETMENLERİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen