• 1970' LI YILLARIN GÖRÜNTÜLERİ

  1970' LI YILLARIN GÖRÜNTÜLERİ
  Hasan YOSUNKAYA

  1970' LI YILLARIN GÖRÜNTÜLERİ

   

     1970’lı yılların öğrenci olaylarında kullanılan orak çekiç'li filemaların önünde gerilla fotoğraflı afişler, bizim kuşağın hafızalarında henüz silinmedi. Sol yumruk sıkılmış “Kahr olsun ABD, kahr olsun faşistler” deyip Üniversiteleri işgal altında tutan, sokakları kan gölüne dönüştüren; Karşılarına çıkan Ülkücüler: “Kahr olsun Komünistler, komünistler 

  Moskova’ya” sesleri hala kulağımızda çınlıyor.

  Her gün ortalama 20 gencimiz, bu olaylarda can veriyordu. Demirel:11 Eylül 1980 günü, 20 kişi can verirken, Ne oldu da 12 Eylül 1980 günü tek kurşun sıkılmadı, tek kişi ölmedi. Bu işe aklım ermiyor, ben anlamadım” diyordu.

     Komünistler, Sovyetler (Rusya) tarafından eğitildiği, desteklendiği ve silahlandırıldığı söyleniyordu. O günler (İ.K.) Adında bir kardeşimiz bir anısını anlatmıştı.

  ( İ.K.) kardeşimiz dedi ki: “Ben Çalışma Bakanı Müsteşarını ziyarete gitmiştim. Odasında benim gibi bir misafiri daha vardı. O misafiri, ABD de okumuş diplomasını almış, Türkiye'ye geri gelip Dışişleri bakanlığının dış temsilciliklerde görev almak için tüm işlemleri tamamlamış yarın kararnamesini alacağını söylemişti.

  Bu arkadaş dedi ki: “ABD İslam dünyasında gelip ABD'de üniversite okuyan gençlerin bazıları dindar, geriye kalanların tamamı sosyalist olarak yetişiyorlardı. Bu sosyalist gençlerin bir tanesi bile Sovyet yanlısı olmayıp, hepsi ABD yanlısı olmaları dikkat çekiciydi” demişti.

  Solcuların ABD tarafından özel yetiştirip ülkelerine değil, ABD'ye hizmet kimselerdi.

    Başka bir kardeşimiz (D. T.) anlatmıştı: “1970’lı yıllarda Almanya'da işçi olarak çalışıyordum. Alman faşistleri yabancıları istemiyorlardı. Bizi yalnız gördüklerinde, bize şiddet uyguluyorlardı. Biz de kendimizi savunmak için, yakın dövüş veya kendimizi savunma kurslarına gitmek zorunda kalıyorduk.

  Bir gün aynı iş yerinde birlikte çalıştığım bir Kürt işçi arkadaşım bana dedi ki: Bizim arkadaşların kurs yeri var eğitim veriyorlar. Ben seni seviyorum istiyorsan sen de gel kurslara katıl. Anlaştık, hafta sonları kurslara başladık. Kurs yeri Hitler zamanında yer altında yapılmış bir askeri eğitim kampı, kursa merkezinin, masraflar Alman hükümeti karşılıksız karşılıyordu. Kursa katılanlar, yani kursiyerler, Almanya'da ki Kürt gençleri, eğitimi (Kursu ) veren hocalar, ABD'nin Vietnam savaşına katılmış emekli ABD subaylarıydı. Onlarında ücretlerini ABD karşılıyordu.

       Burada yetişenler, daha sonra Doğu ve Güneydoğuya gönderilen marksist-Leninist,

  PKK’lılardı. Manzaraya baktığımız zaman ABD'nin yetiştirip sonra kullandığı tün yasadışı olaylarda kullandıklarının tamamı solcu olduğunu görüyoruz.

    Şimdi de DHKP-C Militanları Komünizmin sembolü olan, orak -çekiç afişinin gölgesinde. Boğaziçi Üniversitesinde eylem yapmaya başlamışlar. Yıllarca Boğaziçi Kolejinin müdürleri ABD vatandaşları atanırken bu devrimci gençler neredeydi.

  Gerekçeleri Atanan Rektörün AK Partliymiş. Tüm prof. ve doç.lerin siyasi partilerde görev alabileceğine dair yasa var. CHP'li akademisyenlere ne demeli. Hele CHP iktidarında Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, yüzlerce CHP'li solcu genci hâkim ve savcı olarak atamalarını yaparken, kendisine neden CHP'lileri atadın? Verdiği cevap: Ya MHP'lileri mi atasaydım demişti. Bu devrimci gençler o zaman neredeydiler.

    Artık bu ülkede emeryalistlerin maşalarına ekmek yok. Başka kapıya baksınlar.

        Kahr olsun polis, orak-çekiç, sol yumruğunu sıkıp havaya kaldırmanın, artık bu ülkede karşılığı yoktur. CHP başta olmak üzere, Boğaziçi’nde kimseye ekmek çıkmaz.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen