• İLK ADIM

    İLK ADIM
    Ferhat AYGÜN

    İLK ADIM

     

       Çocuklarımız hayatımızın her alanını kaplamaktadırlar. Yani, çocuklar dünyaya geldikten sonra rüya görmek bile onların hakimiyetindedir. Nasıl yani, diyeceksiniz biliyorum cevaplayayım: Geceleyin vakitli, vakitsiz ağlamalarından, inlemelerinden, acıkmalarından uyandırdıkları için, rüyalarımızda haliyle onların inisiyatifindedir.

        Geride kalan hayatımızda onlara endekslidir. Kundak evresinden tutun delikanlı oluncaya kadar ayrı ayrı yapılacaklar vardır. Hoş her anne ve babanın dört gözle beklediği delikanlılık çağları var ya; o da gelir ancak bizler artık yaşlıyız. Çocukken onlarla birlikte oynadığımızda, bizdeki Yüce Allah'ın verdiği enerjiyle rahat hareket ederken, onların delikanlı çağlarında oranın kalan yüzde 20'si de pek rahatlık vermez.

       Birden delikanlılık çağına dadandık ancak, asıl mesele bebekliliklerinden başlamak suretiyle ilkokul çağını aşacakları dönemdir. İlk konuşmaya başladıklarında kullanacakları dönemde alacakları eğitim ve terbiye de çok ve asıl olarak en önemlisidir. Hele hele atacakları ilk adımı beklerken ve görürkenki heyecan dünyaya bedeldir.

         İlk konuşma ve ilk adım cümlelerini yazmadan iki ay gerisine giderek konuya açıklık getirerek fazlaca metin ile sizi sıkmak niyetinde değilim. Lakin, ilk adımdan kasıt nedir ona açıklık getirmek istiyorum. Ofis semtinde oturan okuyucularımız iyi bilir. Yaklaşık 30 yıldan bu yana çalışan anne ve babaların çocuklarına aile sıcaklığı ile eğitim veren ve bakan, her türlü sorumluluğu üstlenen İlkadım Kreşi'nin takdire şayan hoşgörüleri gözümden kaçmış değil.

        23 yıllık hizmetten sonra, kalite ve itibarı ile birlikte yönetimi devir almış Fatma Hanım ve eşinin yaklaşımları da çocuklarını kreşe kayıt eden ebeveynlerin yükünü hafifletirken, aynı zamanda kimsenin evlatlarından dolayı gözleri arkada kalmıyor. Avrupa Birliği'nin kreş çocukları için yardımları hatırlatırken, bazı mütedeyyin kesimlerin farklı yorumları olsa da, anılan kreşteki vaziyetten dolayı içlerinin rahat olmasını salık veririm.

        Kreşe ilk gidişin karşılayanı Fatoş Hanımefendi, çocukların öğretmeni güleç, konusunda mahir Nurten Hanım ve Fatma Hanım'ın samimiyetinde çalışanların her birindeki sadakat ve özveri yine takdire şayandır. Duygusal ortamda yani, evde nazlarına boyun eğdiğimiz çocuklarımıza verdikleri eğitimin yanı sıra temel ihtiyaçlarında da iyi bir tercihtir. Mesela evde belki zorla verebildiğimiz yemek yeme vesair eğitimleri adeta akademik olarak ve ciddiyetle daha kısa sürede veriyorlar.

        Yukarıda anlattıklarımın ötesinde de faydaları vardır. Yaşıtları ile hemhal olmaları da topluma erken entegrasyon anlamına gelir ki, bu hepsinden önemlidir. Evde yemeleri konusunda ettikleri naz da İlkadım Kreşi'nde eminim daha da azalmaktadır. Neresinden tutarsanız tutun 30 yıl aynı aynı yerde itibar görmek başlı başına kalite demektir. Hem de gözümüzün nuru çocuklarımız söz konusu iken...

    Yazarın Diğer Köşe Yazıları
    • Haber Ara

    • Gazete Manşetleri

  • Son Eklenen