• Gönül Mimarları İnisiyatifi Nasıl Oluştu?

  Gönül Mimarları İnisiyatifi Nasıl Oluştu?
  Eyüphan KAYA

  Gönül Mimarları İnisiyatifi Nasıl Oluştu?

   

  Durup dururken insanların bir alanda mesai harcayıp, fikir ürettiğini hiç gördünüz mü? Ben şahit olmadım, yani bir sorun varsa çözümü insan beynini gıdıklar, öyle bir duruma gelir ki sorun haline dönüşür ve çözümü için harekete geçilir. Bundan dolayıdır ki Japonların “Merhaba problem” gibi bir sloganları var, problemsiz bir hayatta şüphe ediyorlarmış. Çünkü problem insanı kamçılıyor, uyarıyor, aktif hale getiriyor.

  İşte Gönül Mimarları İnisiyatifi de bu şeklide ortaya çıktı diyebilirim. Yıllardır şehrimizde siyasi açıdan ve özellikle üyesi olduğumuz, destek verdiğimiz Ak parti açısından her geçen gün siyasetin değerden düştüğünü, bozulduğunu görünce kahroluyorduk.

  Bu konuyu dert edinen, bağrı yanan, bu iş böyle olmamalıydı, diyen yüzlerce kişiden dördü “ya Allah” deyip kafa kafaya verdik.

  Bunlar;

  *Engin Öztürk-Gazeteci

  *Süleyman Aydın-İşadamı-Yazar

  *Eyüphan Kaya-Eğitimci yazar-İnsan hakları aktivisti

  *Abdulkadir Arslanoğlu-Araştırmacı Yazar-İşadamı

  Bu dört kimse vatandaş olarak ön yargımızı bir kenara bırakıp, üç toplantı yaptık. Bu yolda beraber yürüyebileceğimiz ağabeylerimizi ismen andık ve bu isimler üzerinde mutabık kaldığımız 20 kişiyi ilk toplantımıza davet ettik. 16 kişi ile yaptığımız kahvaltılı toplantıda “itiraz noktamızı, hareket sebebimizi” içeren bir beyanat üzerinde ittifakla bir değerlendirme yapıp karşılıklı bir görüş teatisinde bulunduk ve 11 kişilik bir yüksek istişare toplantısı belirledik. Bu arada inisiyatifimiz de bir deniz dalgası edasıyla büyümeye devam ediyor. Bize güvenip bu harekete katkı veren gönül dostlarımıza teşekkür borçluyuz.

  Dönem sözcüsü Memur-Sen Diyarbakır kurucu başkanı kanaat insanı emekli eğitim yöneticisi Hasan Yosunkaya’yı uygun bulduk.

  Daha sonra Yüksek İstişare Kurulunun yaptığı iki toplantı ile basın metnimizi hazırladık.

  Bu şehrin fetih sembolü olan Hz. Süleyman camisinde Cuma namazı sonrası basın açıklamasını yaptık, çalışmalarımızın hedefini kamuoyu ile paylaştık.

  Bu açıklamaya ilgi gösterip, sesimizin hak ve hakikat adına bizim gibi nitelikli vatandaşlara ulaşmaya vesile olan basın/medya mensuplarına huzurunuzda bir daha teşekkür etmeyi borç bilirim.

  Kimi cahil herif diyor ki, “keşke camiyi siyasete alet etmeseydiniz”, hâlbuki ehli iman için caminin bir karargah durumundadır, galiba bunu bilmiyor. Bu fikri ortaya atan masonlardır, cami ile araları açık olanlar da buna alet oluyorlar.

  Bence her il için manevi nüfuzu en büyük olan ulu camisinden, Diyarbakır için Hz. Süleyman’dan başlamayan bir dava o şehrin ruhuna yabancı kalır. Yeter ki biz caminin adap ve edebine ihanet etmeyelim. Allah’ın emrettiği hak ve adalet kavramına sadık olalım.

  Bu basın açıklamasının özünde ne var derseniz?

  *Devlet başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyanın çarpık sistemine karşı verdiği mücadeleye tam destek var,

  *Ülkemizin kangrenleşmiş sorunlarına parmak basıp, çözümü için verdiği mücadeleye destek ve takdir var,

  *Ak partinin kuruluş ruhuna dönüş talebi var,

  *Şehrimizde Ak parti siyasetinin zayıf bir duruma düştüğüne vurgu var.

  *Vekillerimizin şehrimize bir katkı yapmadığının beyanı var,

  *Ak parti teşkilat yapısının genel merkez tarafından birilerinin müdahalesi ile oluşmuş sönük bir yönetimin sahada karşılığının olmadığını ortaya koyması var,

  *Özellikle ve öncelikle bu konuda Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniş var,

  “Gönül Mimarları İnisiyatifi” üyeleri hızlı bir tempo ile belli bir takvim içinde stratejik bir çalışma ile daima bir çalışma içinde olacak ve inşallah şehrimize, bölgemize, ülkemize örnek bir inisiyatif olacak.

  Diğer illerimizde de aynı adla bir inisiyatifin oluşmasını bekliyoruz. İsterlerse tecrübelerimizi onlarla paylaşmaya varız. Neden olmasın?

  Kanaatim o ki, her ilimizde oluşması elzemdir. Bu ülke hepimizin vatandaş olarak sorunlarımıza sahip çıkmak durumundayız.

  Selam ve selametle *Ramazanın hayrı, bereketi üzerinize olsun

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen