• Kanton aldatmacası

  Kanton aldatmacası
  Ercan EZGİN

   

  Kürt halkının gündelik hayatında ve siyasal yaşamında yerine getirilmesi istenen talepler arasında bulunmayan “özyönetim ve çukur siyasetini” zorla bu topraklara dayattınız. Nesiller boyu unutulmayacak çok kanlı hikâyeler yazarak Kürt gençlerini ve Kürtlerin geleceğini hendeklere gömdünüz. Kürt gençleriyle beraber kadınlarımızı, çocuklarımızı, asker ve polislerimizi acımasızca şehit ettiniz. Kobani’yi bahane ederek, Asrın fırsatı olan çözüm sürecine ihanet ettiniz; Sur’u, Cizre’yi, Şırnak ve Nusaybin’i Rojova uğruna harabeye çevirdiniz. Türkiye’deki demokratik model ve yönetimi Suriye’de uygulama yerine, Suriye’deki “Kanton ve Özyönetim” aldatmacasını Türkiye topraklarına dayatma yanlışına düştünüz.

   

  KÖLE BİR KÜRT TOPLUMU İSTEDİNİZ

   

  Kürtlere Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş, yüzyılın zulüm ve trajedisini hendek ve çukur savaşlarında yaşattınız. Şehirlerimizi Moğol istilası gibi işgal ve istila ettiniz. Binlerce gariban Kürdü kendi öz vatanında adeta mülteciye çevirdiniz. Türkiye’de, Irak ve Suriye’de nereye girdinizse orada kendi hüküm ve tahakkümünüz altında yaşayacak adeta köle bir Kürt toplumu yaratmaya çalıştınız. Şu husus çok net ki Türkiye topraklarına taşıdığınız bu kavga kesinlikle Türkiye Kürtlerinin haklarıyla ilgili bir kavga değildir. Bu kavga Kobani’nin, Afrin’in, Sincar’ın kavgasıdır. Suriye’den ve Irak’tan Türkiye’yi uzak tutmanın, masa dışına itmenin kavgasıdır.

   

  SONUÇ İFLASA GİTMEDİ Mİ?

   

  Allah aşkına, bu yaşananlar neydi, niçin yaşandı? Hangi akıl ve mantık bunların insani ve vicdani açıklamasını yapabildi? Kürdün hangi sorunu, hangi talebi çözüm buldu, demokratik ortamın sağladığı imkânlardan niçin vazgeçildi? Yüzyılın trajedisini yaşattığınız Kürtler, 112 belediyeyi, 80 milletvekilini barışa ve çözüme katkı olsun diye vermedi mi size? Kürtlerin, sosyal ve siyasal kazanımları niçin fütursuzca riske edildi? Sonuç tam bir trajedi ve iflasa gitmedi mi? Afrin’de de Kürtlere sayenizde yine trajedi ve göç görünmedi mi? Bu kirli savaşta kaybeden en çok Kürtler olmadı mı? Türk’ün de Kürt’ün de Arap’ın da sırtını rahatlıkla dayayabileceği, üzerinde hayaller kurabileceği, işte benim anavatanım diyebileceği yegâne vatan olan Türkiye Cumhuriyeti devletine düşmanlık besleyen ve terör ihraç eden bir yapının Türkiye sınırlarında yaşamasının, siyasi varlık kazanmasının mümkün olamayacağını ne zaman idrak edeceksiniz?

   

  TEK ADAM, TEK PARTİ, TEK İDEOLOJİYİ DAYATTINIZ

   

  Bu topraklarda insan gibi, herkesle beraber farklılıklara, sizin gibi düşünmeyenlere saygıyla yaşamayı öğrenemediniz. Benzerlerinizi üretmeyi, farklılıkları tüketmeyi, sizden olmayanlara diz çöktürmeyi, hain damgasını vurmayı terk edemediniz. Kendi değerlerinizi, yaşam alanlarınızı sizden olmayanların aleyhine genişletmekten de vazgeçmediniz. Sizin gibi düşünmeyen, sizin tahakkümünüz altında olmayan milyonlarca Kürt’ün varlığını da unuttunuz. Dayatma ve diktadan öteye gitmeyen, mutlak itaate dayanan, demokrasi ve çoğulculuk anlayışlarını barındırmayan, tek adam, tek parti ve tek ideoloji baskılarından vazgeçmediniz. “Bir yandan çözüm ve demokrasi dediniz, öte yandan birçok siyasi riski göğüsleyen çözümün mimarı Erdoğan'ı ve Ak Partiyi devirmeye çalıştınız. Bir yandan meşru siyaset yapacağız dediniz, öte yandan gayri-meşru bir silahlı yapı ile 7’den 77’ye kadar masum insanlara terör ve şiddet uyguladınız. Bir yandan Türkiyelileşme söylemiyle yola çıktınız öte yandan devlet içinde devlet talebinde bulundunuz.” Tüm bu tezat istekler bir arada yürüyebilir miydi?

   

  KATI IRKÇI KAFA ARTIK GERİDE KALDI

   

  Türkiye’de gelinen son noktada Kürtlerin sorunlarının çözümünde silah ve terörü kullanmayı meşru gösterecek herhangi bir olumsuz durum yoktur. Tüm Kürtleri bölücü ve potansiyel tehlike gören, Kürtleri red ve inkâr eden, asimile etmeye çalışan katı ırkçı ceberut kafa artık eskide kaldı. “Farklı olanlar uzaydan gelmediler. Bakıyorsun birileri çıkıyor, “Gitsinler Arabistan’da okusunlar!” diyor. Birileri çıkıyor “Çölde yaşasınlar!” diyor. Birileri de çıkıyor “Ya seveceksin ya terk edeceksin.” diyor. Ya siz kimi kimin toprağından kovuyorsunuz? Burası bizim toprağımız, burası bizim vatanımız, hiçbir yere gitmiyoruz ve gitmeyeceğiz Biz burada yaşıyoruz ve burada da öleceğiz. Bir tek kişinin dahi kendisini öz yurdunda garip, öz vatanında parya olarak hissetmesini biz kabul etmeyiz, buna rıza göstermeyiz” diyen bir Erdoğanlı Türkiye var artık.

   

  KÜRTLER ARTIK GERÇEKLERİ GÖRMÜŞTÜR

   

  Kürtler eğer tüm tahrik ve kışkırtmalara rağmen şiddete, kaosa ve teröre alet olmuyor, sokaklara dökülmüyorsa, canı pahasına olsa da devletinin yanında yer alıyorsa bu kesinlikle korkudan değildir. Devletin doksanlı yıllardaki gibi yanlışlara düşmemesinden, bölgeye şefkat ve muhabbet elini uzatmasından, Kürt sorununun demokratik çözümünde samimi olunmasından kaynaklanmıştır. Yani işin özü şudur ki: “Kürtler artık gerçeği tüm çıplaklığıyla görmüştür. Hak, adalet ve kardeşlik temelinde bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını, PKK’nın dayatmalarına, baskılarına ve vaatlerine tercih etmiştir.” Bu çok anlamlı ve çok kıymetlidir. Kürtlerin gözü, yüreği ve umudu halen de etnik, mezhepsel ve bölgesel milliyetçiliği ayaklar altına alan, yaratılanı sadece ama sadece Yaradan için seven Sayın Erdoğan’dadır.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen