• LİDERLERE SAHİP ÇIKIN…

  LİDERLERE SAHİP ÇIKIN…
  Engin ÖZTÜRK

  “Liderler, doğru işi yapan; yöneticiler, işleri doğru yapan kişilerdir” der Warren G. Bennis.

  Kentimiz Diyarbakır sürekli işleri doğru yapan başkada bir şeye karışmayan onlarca yönetici tanıdı, kirli hikâyelerine tanık oldu.

  Hiçbiri hayırla yâd edilmiyor. Çok az Liderimiz oldu ama onlarda bir yere kadar sabretti ve çekip gitti, daha doğrusu gitmek zorunda kaldı.

  Eğitim konusu bölgemizin kangrenleşmiş en büyük sorunlarından. Bana sorarsanız terörün, şu anki geri kalmışlığın en büyük nedenidir eğitimsizlik, yarım yamalak eğitim. Bir eğitimcinin, ‘Su ve ekmekten sonra en büyük nimet eğitimdir’ sözü geldi aklıma bence de öyle…

  Şimdilerde Diyarbakır’ı çok önemseyen Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk beyin, kapasitesini, kalitesini ve neler yapabileceğini iyi bildiği en güvendiği isimlerden biri olan Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Sayın Feysel Taşçıer’i bu kentte görevlendirdi.

  Diyarbakırlılar, “Kim bu Doç. Dr. Taşçıer” sorusunu birbirlerine sorarken, “O da diğerleri gibidir” diyerek bilmeden, aslında yıllardır kapıldığımız ‘peşin hüküm hastalığı’yla kararını vermişti bile… Taa ki Sayın Taşçıer icraatlarıyla kendisini tanıtmaya başlayıncaya kadar.

  Doç. Dr. Taşçıer, önce deyim yerindeyse kentin milli eğitimiyle ilgili bir keşfe çıktı, röntgenini çekti. Kimi yıllarca İl Milli Eğitim Müdürü görmemiş ilçeleri tek tek ziyaret etti. Notlar aldı, değerlendirmeler yaptı.

  Geleceğe kendisi gibi fedakârlıktan, özveriden ödün vermeyecek; elini taşın altına koyacak ekibini kurmak ile başladı. Doğrusu da budur, bir elin nesi var çok elin sesi var. Bu iş, ekip işi, el ve gönül birliği işi olduğunu iyi biliyordu müdür bey.

  Feysel bey henüz koşunun başında olmasına karşın icraatları, çok yerinde ve güzel hareketleri, pısırık ve yalaka takımına tavizsiz tavrı, kendisini türlü entrikalarla sindirmeye, yıllardır kentimizin başına çöken doymak bilmeyen kirli çarkın mümessilleri karşısındaki kahramanca duruşu bile büyük bir takdiri hak ediyor.

  Eğitimde akademisyen kişiliğine yakışan adımları bir bir atacak. Eğitim Master planını hazırlıyor şu anda, nerede ne zaman ne adımlar atılacağını dakikası dakikasına hesaplıyor. Devletin çarçur edilen maddi imkanlarını da koruma adına adımları var. Önceki yıllarda rezalete varan ihaleler artık çok şeffaf hale gelecek.

  Bir örnek vereyim geçtiğimiz yıllarda yüzde 0 kırım ile verilen ihalelerin aynını bu yıl çok büyük oranlardaki kırımlarla gerçekleştirdi. Rekabet ortamı sağlayarak hem tüm firmalara olanak sağladı, hem de devletin kasasından çıkacak paranın da vatandaşın da hakkını korudu. Ben para işlerinden pek anlamam ama anladığım kadarıyla sadece 3-4 ihalede bile daha önce fazladan çıkan onlarca trilyonun devletin kasasında kalmasını sağladı.

  Helal olsun. “Neden? Çünkü olması gereken bu!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, ancak yıllardır olması gereken gibi olmadığını hepimiz biliyoruz.

  Diyarbakır eğitimini yakından takip edip önemli gelişmeleri, şapkadan tavşan çıkarmaya çalışan hokkabazları, şirin gözüküp rant ve menfaat devşirmeye çalışan sahtekar iki yüzlüleri, geleceğimiz olan çocuklar yerine cebini düşünenleri, Diyarbakır için, kent insanı için taş üstüne taş koymaya çalışanları yanımıza not ediyoruz.

  Şimdilik bu kadar bilgi yeterli..

  Hocamızın daha birçok güzel hareketlerine hep beraber şahitlik edeceğiz inşallah. Türkiye’nin ilk akademisyen Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer’in bizler için Diyarbakır için çok güzel hizmetleri olacağına canı gönülden inanıyoruz, sizlere de bu inancımızı paylaşıyoruz.

  O nedenle duyarlı, kentimizi gerçekten seven, kentimiz derdiyle dertlenen herkesi; Warren G. Bennis’in de tarif ettiği gibi ‘Doğru İşler’ yapan Doç. Dr. Feysel Taşçıer hocamıza zorlu, meşakatli yolda sahip çıkmaya davet ediyorum.

     Sahip çıkmamamız, sabrı geniş olan kıymetli hocamızı elimizden kaçırmamız durumunda Diyarbakır eğitiminde yıllardır özlemle, hasretle beklenen değişim dönüşüm ve gelişimi daha çok bekleriz.

  Selam ve dua ile..

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen