• HASTA HAKLARI VE MEVZUAT

  HASTA HAKLARI VE MEVZUAT
  Elif ARAS

   

  HASTA HAKLARI VE MEVZUAT

   

  Merhaba sevgili okurlar;

  Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi bugün diyaliz ile ilgili bir yazı hazırladım sizler için.

  Öncelikli olarak hem bilinçlendirmek hem de sorunları dile getirmek amacındayım.

  Bugün de önemli, hatta hayati bir durumu kaleme aldım o yüzden.

  O hâlde buyurun yazımıza geçelim.

  _Diyaliz hastalarında fistülün önemi;

  Öncelikle Fistül nedir?

  Böbrek yetmezliği olan kişilerde kanın temizlenmesi için damar yolu ile kana ulaşılması gerekmektedir. Diyaliz makinesine bağlanabilmek amacı ile yüzeysel damarlarda yapılan ameliyatlara fistül ameliyatı denilmektedir.

  Genellikle bir atardamar ile bir toplardamar arasında bağlantı oluşturulur ve diyalizde de bu bağlantıdan iğne aracılığıyla kan diyaliz makinesine alınır.

  Peki, fistülün önemi nedir?

  Fistül ya da greftler diyaliz hastaları için hayati önem taşımaktadır. İyi bir fistül daha kaliteli diyaliz olabilmek için ilk adımdır.

  Ayrıca fistül durduğunda yeni bir fistül ya da greft yapılmasının hasta için hem acı verici olduğunu hem de zaman ve maddi kayba neden olduğu unutulmamalıdır.

  Diyaliz hastalarının böbrek fonksiyonları yeterli düzeyde olmadığından hastanın kanı da yeterli düzeyde temizlenmez.

  Bu da hastada birçok farklı sağlık sorununa sebep olmakta. Hipertansiyon,kan değerlerinde artış (potasyum,fosfor, kreatin, üre vb.)

  Ayrıca yine böbrek yeterli düzeyde olmadığından hastalarda idrar çıkışı hiç yok veya çok az olur.

  İşte bu durumda hastanın kanının temizlenip vücudunda biriken fazla sıvının dışarıya atılmasında fistül ve greftler devreye girer.

  Fazla sıvı ve kanın temizlenmemesi demek, hastanın hayati fonksiyonlarının tehlikeye girmesi demektir ve ölümle sonuçlanabilmekte.

  Hastaların hayata tutunmaları için fistül ameliyatına ihtiyacı vardır. Ama ne yazık ki bu konuda devlet hastanelerinde yeterli hekim bulunmamaktadır.

  Kalp damar cerrahisi uzmanı tarafından yapılabilen bu ameliyat yeteri düzeyde hekim olmayışının sebebi ile sıkıntı arz etmekte.

  Hastalar devlet hastanelerinde olması gereken ve tamamen ücretsiz yapılan bu ameliyatlardan, var olan bu sıkıntılardan ötürü çoğu kez yararlanamamakta.

  Bu da hastayı özel hastanelere mecbur bırakmakta. Özel hastaneler ise bu ameliyatı ücretli yapmaktadır.

  Yani; Mevzuata göre yüzde doksan (%90 )ve üzeri raporu olan yatalak ve iş göremez hiçbir geliri ve ekonomik gücü olmayan bu hastaların böyle bir duruma mecbur kalması demektir bu aynı zamanda. Oysaki bu mağduriyeti çözmek son derece basittir. Yapilabilecek bir düzenleme ile diyaliz paketine fistül ameliyatı ücreti dahil edilerek, hastanın ister devlet hastanelerinde isterse de özel hastanelerde bu ameliyattan yararlanması sağlanabilir.

  Bu da bu sorunu büyük oranda giderecektir.

  Bizlerde naçizane sorunumuzu kaleme alarak, yazımız aracılığıyla yetkililere seslenip, gereğinin yapılmasını tüm diyaliz hastaları adına arz edelim.

  Sağlıkla kalın...

  ELİF ARAS 

  #ORGAN BAĞIŞINA DESTEK OL

  #SIRA SENDE!

  @eliffarss.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen