• UYKU APNESİ NEDİR? BELİRTİ VE NEDENLERİ

  UYKU APNESİ NEDİR? BELİRTİ VE NEDENLERİ
  Elif ARAS

   

   

  Merhaba sevgili dostlar;

  Sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri de bu aslında. Farkına varmadan bile olsa başımıza gelen bu durum, bilincine varılmadığı takdirde, zamanla farklı tablolar ortaya çıkarabilmekte. Peki, nedir uyku apnesi?

  Uyku esnasında solunumun geçici durması olarak da tanımlanabilmekte. Tıbben  bir sendrom olarak kabul edilen  uyku apnesi, uyku sırasında ki birkaç saniyelik solunum durmasına neden olma olayıdır esasen.

  Kişi bu süreçte anlık, geçiciboğulmalar yaşayabilir ve bu boğulma esnasında kandaki oksijen seviyesinin düşmesi nedeni ile de beynin uyanmasına neden olabilir.

  Beyin solunum fonksiyonlarının durduğunu haber vermek için vücudu uyandırır. Toplun içerisinde farklı tabirler ile ifade edilen bu olay üzerimize korku düştü, kâbus, uyanıkken hareket edememe gibi birçok şekilde yansıyarak karşımıza çıkabilmekte ama aslında bu bir sağlık problemidir ve birçoğumuzun farkında olmadı yaşadığı bir sendromdur.

  Uyku apnesi yaşayan kişiler, gece boyunca birkaç defa uyanabilir. Uykuları sık sık bölünen bu kişiler ertesi günü hatırlayamazlar. Bu da kişide yorgunluk ve halsizlik hislerine neden olabilir. Yeterli süre uyuduğunu düşünüp yorgun kalkanlar, gün içinde halsiz gezen ve uykulu olan kişiler de bu sendrom olabilmekte.

  Uyku apnesi sendromu nedenlerine göre 3 farklı başlık altında incelenir.

  Bunlar;

  1-Santral (merkezî)

  2-Obstüktif (tıkayıcı)

  3-Karma tiptir.

  Santral (merkezi) uyku apnesinde; Beynin nefes al komutu vermediği ve solunumun beyin kaynaklı durduğu uykuda ki solunum bozukluğuna denir.

  Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi sendromunda ise; Genellikle üst solunum yolunun büyümüş bademcikler, yumuşak damak sarkması veya kiloya bağlı olarak solunumun geçici, saniyelik durmalarını kapsar.

  Karma tip ise ikisininde ortak şikayetleri ile kendini gösterir.

  Erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Çeşitli horlamaların, kilonun anatomik faktörlere bağlı olarak hava yollarında tekrarlayan daralmaların ve kapanmaların olması başlıca sebeplerdendir. Yüksek sesle horlayan, aşırı kilolu, yüksek tansiyonlu, burun ve boğaz bozukluğu olan kişilerde daha fazla ve sık görülebilmektedir. Bu sendrom kanda düşük seviyelerde oksijen ve yüksek seviyelerde karbondioksite neden olmakta.

  Diğer nedenleri arasında ise; madde bağımlılığı, geniz eti, dengesiz beslenme yer almaktadır.

  Belirtileri ise;

  Gündüz uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, hafıza sorunları, horlama, boğaz ağrısı, ağız kuruluğu, yüksek tansiyon, kalp ritm bozukluğu yer almakta.

  Kendinizde gözlemlediğiniz birden fazla belirtiye sahipseniz bir sağlık danışmanına başvurarak yardım talebinde bulunmalısınız.

  Bizlerde buradan geçmiş olsun dileklerimizi sunalım şimdiden. Lütfen ihmal etmeyiniz. Sağlıcakla kalın...

  #ORGAN BAĞIŞINA DESTEK OL, HAYAT KURTAR. “SIRA SENDE”!

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen