• KURBAN BAYRAMI GELİYOR

  KURBAN BAYRAMI GELİYOR
  Bahaddin KARAKUŞ

  KURBAN BAYRAMI GELİYOR

   

  "De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. " (En'âm 6/162)

  "Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes." (Kevser 108/2)

  "Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik." (Sâffât 37/107)

  "Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.” (Hac, 22/28)

   “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hac, 22/34),

  “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik. Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hac, 22/36-37)

  " Onlara, Adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. ( Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), 'And olsun seni öldüreceğim.' Diğeri de ' Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder.' dedi..." (Mâide 5/27)

  Bunu ayetler ile gösterdik ve sahih hadisler ile kaleme alıyoruz.

  Hz. Peygamber (s.a.v.) de, kurbanı bir ibadet olarak kabul etmiş ve bizzat kendisi de kurban kesmiştir. Hz. Peygamber(s.a.v.) in meşru kılınmasından itibaren vefat edinceye kadar, her yıl kurban kestiği bilinmektedir. (Tirmizî, Edâhî, 11; bkz. Buhârî, Hac, 117, 119; Müslim, Edâhî, 17)

  Hz. Peygamber (s.a.v.), kurban bayramında Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın boynuzu, tırnağı da dâhil olmak üzere her şeyinin kişinin hayır hanesine yazılacağını ifade edip; bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir. (Tirmizî, Edâhî, 1; İbn Mâce, Edâhî, 3)

  Allah ve Resulü, kurban kesmeyi defalarca emrediyor!  Gücü olan herkesin kurban vermesi elzemdir. Fakirleri, yakın akrabayı, Allah yolunda cihad edenleri, yetimleri, KUR'AN kurslarında okuyan talebeleri unutmamalıyız. Şu anda birçok fakir ülkede senede bir et yiyen insanlar var,  elimizi onlara uzatmalıyız. Çünkü gözleri İslâm ülkelerini gözlüyor ve bilhassa Türkiye' yi!.. Bunlara 1 kilo et bile olsa vesile olabilecek çok vakıf ve dernekler de var. Bu dernekler sayesinde oradaki insanlara ulaşabilirsiniz. Misal: Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı,  Çare Derneği, İHH, Hayrat vb. daha çok var isimlerini sayamadığım. Allah böyle organizeler yapanlardan da razı olsun. Yahut kendi memleketinde vekâletinizi iyi ve güvenilir insanlara veya vakıflara vererek de medrese ve garibanları sevindirebilirsiniz. Yahut kendi elin ile yaparsınız yine bu hayra vesile olabilirsiniz.  Allah şimdiden tüm hayır ve hasenatınızı kabul etsin inşaallah. Kurbanlarınızın tüm müslümanlara İTTİHAD-I İSLÂMA, barışa, huzura, refaha ve yeni hayırlı fütuhatlara vesile olmasını temenni ederiz yüce Yaradanımızdan.

  Aziz, sıddık, muktedir, müteyakkız kardeşlerim! 

     "Sizin mübarek leyali-i aşerenizi ve Kurban Bayramınızı tebrik ederiz”

  Risale-i Nur-Kastamonu Lâhikası/196

  Esselamu ala menittebeal huda

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen