• DIYARBEKİR'E KİM HİZMET EDER İSE BAŞ VE GÖZÜMÜZ ÜSTÜNE YERİ VARDIR

  DIYARBEKİR'E KİM HİZMET EDER İSE BAŞ VE GÖZÜMÜZ ÜSTÜNE YERİ VARDIR
  Bahaddin KARAKUŞ

  DIYARBEKİR'E KİM HİZMET EDER İSE BAŞ VE GÖZÜMÜZ ÜSTÜNE YERİ VARDIR

   

  Sayın Valim Münir Karaloğlu Bey , hoş geldiniz, safalar getirdiniz Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbekire baş ve gözümüz üstüne geldiniz. Sizin bütün açıklamalarınızı görüp takdir ediyoruz. Bizden de bir nebze olsun sorun ve çözümler için bu haftaki yazımı sizlere ayırdım.  Diyarbekirimizde ,işsizlik,  çevre ve iskanda, ulaşımlarda, yeni yerleşim alanlarında, cami, okul, fabrikalar , tarımsal ve hayvansal alanlarda çok problem var . Bu şehirde üretim şart; ama ne yazık ki hep tüketim var. Kalkınma ajanslarından yardım alanlar var,  fakat üretim yapmıyor olabilir!

  Yerinde denetimler yapılıyor ve yapılmalı; ancak helal ve harama dikkat eden insanlar tarafından yapılmaya bilinir! Teşvik alanlar, o teşviği yerinde kullanan var ama yerinde kullanmayanlar da ola bilir . Bu güne kadar  teşvik alanları denetleyebilirsiniz. Hayvan yetiştirmek için almış, ama ortada hayvan yok. Ağaç için almış ama ortada ağaç yok. Toprak için almış ortada toprak yok. Fabrika kurmak için teşvik almış ama ortada fabrika yok . Hal böyle olunca üretim de yok, istihdam da yok. Belli başlı bazı insanlar, bazı kesimler tek yararlanıyor olabilir  veya yerinde kullanılmıyor da olabilir! Üretim yapacak kim olursa olsun, zikrine fikrine bakılmadan yardım edilmeli. Yani bu şehri kalkındıracak kim olursa olsun elinden tutulmalıdır. Son günlerde bazı Resmi kurumlarda rotasyon olmuş! , Sevilip sayılan, insanlara yardımcı olan insanlar tekrar buralarda istihdam edilmeli, başka şehirlere gönderilmemelidir. Bir çok kurumda iş yapmayıp ( ayda bir bile görevi olmayanlar var  ) boş duran teknik personeller var.  Elimde bu konular hakkında kanıtlar var. İş yapmayıp oturan bu personellerin başka  kurumlarda değerlendirilmeli. Bu şehrin sanayi, teknoloji, ilim ve irfanda hak ettiği seviyeye getirilmesi gerekir.

  Gerçekten üretim yapan insanlara  teşvik verilmelidir. Dicle suyu ve baraj sularının olduğu tüm alanlarda ceviz ağaçları, badem ağaçları gibi, türlü türlü meyve ağaçları dikilebilir, Ecdat yadigarı tohumlar tercih edilip geliştirilmeli ve üretime sunulmalı . Bu alanda ciddi bir şekilde destek verilip pratiğe geçilmelidir. Kırsal alanda hayvancılık geliştirilmeli ve balıkçılık sektörü geliştirilerek tekelleşme önlenmelidir. Bunları yaptığınız zaman ciddi bir kadronuz olmalı, başarılı olmak için takibi yapıp devamı sağlanmalıdır. Diyarbekir' de  Yeniköy Mezarlığı yanındaki tarla mezarlık için istimlak edilerek, mezarlığın yer sıkıntısı giderilmelidir. Tramvay veya metro bu güzel şehrimiz için şart olup,  surların etrafını boydan boya dolaşacak hafif raylı sistem getirilmeli ve Dicle Üniversitesi ile Fiskaya arası teleferik yapılarak cazibesi artırılmalıdır.

  Yeni pazar yerleri açılmalı, istihdam sağlanmalı, fakirlere yardım için zenginler yardıma teşvik edilmelidir. Burası nano teknolojik bir şehre çevrilmeli, yani yeni bir üniversite ile taçlanmalıdır. Bunun yanında imanı ve ahlaki dersler verilmelidir. Uyuşturucu, yüz kızartıcı olan her şeyin  ve fuhuşun önü kesilmeli, terörün önü kesilmeli, bunlar için yeni timler kurulmalıdır. Bu timlere  ihya ismi timi verilmelidir .

  Dağkapı meydanına yeni bir çehre kazandırılmalıdır. Askerî lojmanlar için var olan yıkım kararı hayata geçirilmeli ve eski orduevi dahil. Yollar biraz daha genişletilmesi, Sento Caddesi mezarlık yolunda bir köprü veya araçlar için alt geçit yapılmalı. Her daim kazaların eksik olmadığı Kuru Çeşme' de trafik sıkıntısı giderilerek rahatlatılmalıdır.

  Bunu unutmamalıyız Sayın Valim. Hz. Üstad Bediüzaman der ki; şarkı ayağa kaldıran Din ve vicdan hürriyetidir. Tepeden millete bakacak ve dinini bilmeyen yetkilileri, haram yiyen insanları göreve getirilmemelidir . Bir insanın imanını kurtarmak sahra dolu kırmızı koyunlardan evladır der Efendimiz (S.A.V).

  75 metre yolda tatlı ve yemek ile ilgilenip sadece iş adamları ile oturan  Bürokrasi değil,  tüm  halkımızın derdi ile dertlenen gönül insanlarına çok ihtiyacımız var çok. Tekrar baş ve gözüm üstüne gelmişsiniz. Sizi bu kadim şehre layık gören, Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN beye ve İçişleri Bakanımız sayın Süleyman SOYLU Beyefendiye de teşekkür ederiz. Bu arada halkımıza da ricada bulunuyorum. Lütfen Maske , hijyen ve mesafeye dikkat edelim. Her şey bizim geleceğimiz için.

  Esselamu ala menittebeal huda

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen