• AYASOFYA CAMİSİ, İTTİHAD-I İSLAMIN HABERCİSİ İNŞAALLAH

  AYASOFYA CAMİSİ, İTTİHAD-I İSLAMIN HABERCİSİ İNŞAALLAH
  Bahaddin KARAKUŞ

  AYASOFYA CAMİSİ, İTTİHAD-I İSLAMIN HABERCİSİ İNŞAALLAH

   

  Fethin sembolu Ayasofya, 916 yıl kilise olarak hizmet vermiş ve

  Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. padişahı II. Mehmet'in 29 Mayıs 1453'te İstanbul'u fethiyle camiye dönüştürülmüştür. 

  Fetihle birlikte "Fatih" unvanını alan Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonraki ilk cuma olan 1 Haziran 1453'te cuma namazını Ayasofya'da kıldı. 

  İşte bu, benim Ayasofya Vakfiyem. Dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı, camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki; huzurunuzda, en büyük haramı işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

  Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse; Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

  Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

  Allâh’ın azabı onlaradır.

  Allâh işitendir, bilendir.

  (Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)

  AYASOFYA NE ZAMAN MÜZE OLDU?

  1923'te cumhuriyetin ilanından sonra cami olarak kullanılmaya devam etse de, Ayasofya 1931'de kapatıldı. Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve Bakanlar Kurulunun kararı ile 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

  " Ayasofya, Hristiyanlığın İslâmiyete devir ve tesliminin bir âbidesidir. Bunun için kilise iken cami olmuştur. Elbette tekrar camiye çevirilecektir." der, Bediüzzaman.

  Bu gün, yani 86 yıl sonra bunları gerçekleştiren Sayın Devlet Başkanımız Recep TAYYİP ERDOĞAN Beyden Allah razi olsun ve onu iki cihanda da hak yolda muvaffak ve muzaffer etsin inşaallah.

  Doğdu şems-i tâbân gibi

     Semavattan rahmet indi

     Akan gözyaşları dindi

     Küfr ü dalal yıldı, sindi

     Görünmeyen şeytan gibi

     Söndü hain faaliyet

     Yıkıldı o deccaliyet

     Halâs buldu İslâmiyet

     Tahta çıkan hakan gibi.

        Risale-i Nur-Mektubat

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Said Nursi'nin; 'Ayasofya'nın açılmasını ben göremeyeceğim, kabrimden seyredeceğim. Hüsnü görecek' dediği talebesi Hüsnü Bayramoğlu'nu aradı.

  Bayramoğlu'nun "Cuma namazını sizin kıldırmanızı istiyoruz." sözüne Erdoğan gülümseyerek:" O kadar da değil." dedi.

  Biz de diyoruz, Sayın Reis-i Cumhurumuz o kadar da olur. Çünkü senin hakkındır ilk namazı kıldırtmak. Bütün müslümanların hamisi ülkemizdir ve bunu İttihad-ı İslam ile taçlandıracak Rabbimiz, inşaallah.

  Esselamu ala menittebeal huda

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen