• Yazar ilk kadın milli sporcu ve ilk kadın milli antrenör oldu

  Yazar ilk kadın milli sporcu ve ilk kadın milli antrenör oldu
  Yazar ilk kadın milli sporcu ve ilk kadın milli antrenör oldu
  20.08.2019 Salı

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR –Karate dalında Diyarbakır ilinin ilk kadın milli sporcusu unvanına sahip   olan Ayşe Meryem YAZAR, Türkiye Karate Milli Takım antrenörü de  olarak  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde  ilk kadın Antrenör unvanını da almış oldu.

  KARATE  DALINDA  İLKLERİN  KADINI  OLDU

  Türkiye Karate Milli Takım antrenörü ve Mili Karate hakemi olan Mehmet  YAZAR’ın  büyük  kızı  olan Ayşe Meryem YAZAR  17  yıl önce babası  tarafından Karate sporunda eğitim alıp  başarıdan başarıya koştu.  Diyarbakır ‘da karate dalında milli takıma seçilen ilk kadın milli sporcu olan Meryem Yazar uzun yıllar spor kariyeri sonrası  D.Ü BESYO öğretmenlik bölümünden  mezun olduktan sonra dil eğitimi almak için Amerika’ya giderek Diyarbakır’a veda etmişti.

  SENA İLE  İLK KEZ YURT DIŞINDA ANTRENÖRLÜK YAPTI

  Ayşe Meryem Yazar Türkiye’ye döndükten sonra  başarılı antrenörlük kariyerine ilk kez, Türkiye Karate şampiyonu Sena Kızılaslan ile  yurtdışında düzenlenen  ‘10th World  Shotokan  Karate  Champıonshıps’na katıldı. 10 Dünya Shotakan Karate Şampiyonasında Takım Karate Dünya Şampiyonası mücadelesinde Dünya Karate ikinciliğini Türkiye ve Diyarbakır’a kazandırarak karate camiasında göz doldurmayı başaran Yazar, ilk milli sporculuktan sonra Rize ilinde yapılacak olan Uluslararası Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate şampiyonasında da  Türkiye Karate Milli Takımı Antrenörü olarak seçildi

  Milli Sporcu ve  Karate Milli antrenörü Ayşe Meryem Yazar; “ uzun süre Amerika’da dil eğitimini alarak eğitimini tamamladım yarım kalan ve daha çok hizmet etmek için memleketim Diyarbakır’a geri dönerek babam Mehmet Yazar ve Amcam Ahmet Yazar ile omuz omuza vererek Diyarbakır ve Bölge karate sporuna yeni bir irme kazandırmak adına fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik gelişimi sağlayacak ve daha sağlık bireyler yetiştirmek adına çalışmak istiyorum bununda meyvesini almaya başladık” dedi.

  YAZAR “TEK KADIN SPORCU BENDİM “

  Yazar konuşmasının devamında şunları aktardı;  “Diyarbakır’dan milli takıma giden kız sporcu sayısı arttı Çünkü bundan 3-4 yıl öncesine kadar maçlara sürekli ben gidiyordum, antrenmandaki arkadaşlarımda da hep erkekti hiç kız yoktu. Yıllarca bundan hep şikayetçi oldum. Maçlarda da tek kız olmanın hep bir garipliği vardı üzerimde. Başka takımların kız arkadaşları varken hep takım arkadaşlarım erkekti. Ama Diyarbakır gibi bir yerde Güneydoğu Anadolu’nun en zor ilinde 3-4 yıl öncesine kadar ben tek başıma ulusal ve uluslararası maçlara tek başıma giderken, şu an birden fazla kızımız ulusal ve uluslararası maçlara katılıyor ve ilimizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Kadın antrenör olarak bu beni her şeyden çok daha mutlu ediyor" diye konuştu.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen