• Yaz sıcakları varis şikayetlerini artırıyor

  Yaz sıcakları varis şikayetlerini artırıyor
  Yaz sıcakları varis şikayetlerini artırıyor
  01.08.2019 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Bahçivan, yaz sıcaklarının varis hastaları üzerindeki olumsuz etkileri ve endovenöz lazer tedavisi hakkında bilgi verdi.

  Özellikle kadınlarda sık karşılaşılan ve önemli bir sağlık sorunu olan varis, tedavi edilmediği takdirde günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Sıcak havalarda varis hastalarının ağrıları artıyor. Günümüzde varis tedavisi “Endovenöz Lazer” ile ağrısız ve kesi oluşmadan yapılabiliyor. Hasta işlem sonrası 1-2 saatte ayağa kalkıp yürüyebiliyor.

  Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Bahçivan, yaz sıcaklarının varis hastaları üzerindeki olumsuz etkileri ve endovenöz lazer tedavisi hakkında bilgi verdi.

  VARİS HASTALARI SICAK ORTAMLARDAN UZAK DURMALI

  Birçok hastalığın şikayetlerini artıran sıcak havaların, damarlarda gevşemeye neden olarak varisleri daha belirgin bir hale getirdiğini ve hastada daha fazla soruna yol açtığını belirten Bahçivan, “Yer yer çöl ikliminin yaşandığı ülkemizde bu durumla çok fazla karşılaşılmaktadır. Kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlarda da varisler belirgin bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda mümkün oldukça böyle ortamlardan uzak durulması ve yaz sıcaklarında bacaklara soğuk su uygulaması yapılması varis hastalarını rahatlatabilir." dedi.

  TEDAVİ EDİLMEYEN VARİS ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

  Bahçivan, "Yaz sıcakları varis hastalarının şikayetlerini artırdığı için varis hastalığının yaz gelmeden ya da yaz sonrası tedavi edilmesi önerilir. Artık günümüzde ağrısız yapılan işlemlerle, hastalar zorluk çekmeden, 1-2 saatte taburcu olup günlük hayatlarına geri dönebilmektedir. Ancak tedavi edilmeyen varis özellikle yaz sıcaklarında kötüleşir ve hasta için önemli bir sağlık sorunu haline gelir. Girişim yapılmadan uygulanan ilaç tedavisi, varis çorapları ve günlük yaşamla ilgili bir takım öneriler ise sadece şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Bu yüzden varislerin kesin tedavisi için çoğu kez varisli damarların ortadan kaldırılması gerekir. Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yöntemi, endovenöz lazerdir." ifadelerini kullandı.

  ENDOVENÖZ LAZER TEDAVİSİ HASTAYA KONFOR SAĞLIYOR

  Endovenöz lazer ile tedavinin önemli avantajlarının bulunduğuna dikkat çeken Bahçivan, "İşlem lokal anestezi altında yapılmakta ve ortalama 30 dakika veya 1 saat sürmekte, hasta 1-2 saat dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. Hastanın işlem sonrası hareketlerinde herhangi bir kısıtlama da gerekmemektedir. Tedavide başarı, safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe yüzde 93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Başarı için iyi hasta seçimi çok önemlidir." diye belirtti.

  BAHÇİVAN, ENDOVENÖZ LAZERİN, HASTAYA ŞU AYRICALIKLARI SAĞLADIĞINI EKLEDİ:

  "Lokal anestezi ile yapılabilir. Daha az ağrı ve sorun ile yetmezlik safen toplardamardan kaldırılır. Bacakta iz kalmaz. Bacakta herhangi bir kesi gerektirmez. Morarma ve şişlik çok az olur. Hastanede yatış gerekmez. Hasta kısa sürede iyileşir. Yan etkisiz iyileşme."

  Lazer ile varis tedavisi sonrası yan etkilerin ender olarak görüldüğüne işaret eden Bahçivan, "Hastalar işlem sonrası bazen tedavi edilen hat boyunca kızarıklıktan ve deri altında oluşan hafif ağrılı bir sertlikten şikayetçi olabilir. Bu durum bir kaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Hastalar, çok nadiren lazer uygulanan toplardamar üzerindeki deride uyuşukluktan şikayet edebilir ancak bu durum da birkaç hafta içinde düzelir. İşlem sonrasında bütün normal aktiviteler (yürümek, banyo yapmak vb.) devam ettirilebilir. Sadece işlem sonrası hastalara bir süre ağır egzersizler yapmamaları önerilir." uyarılarında bulundu. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen