• VideoHaber - Diyarbakır 6. Kitap Fuarı dolu dolu geçti

  VideoHaber - Diyarbakır 6. Kitap Fuarı dolu dolu geçti
  VideoHaber - Diyarbakır 6. Kitap Fuarı dolu dolu geçti
  30.09.2018 Pazar

  Fatih SURUÇ – ÖZEL HABER

   

  DİYARBAKIR - TÜYAP tarafından düzenlenen Diyarbakır 6. Kitap Fuarı, 25-30 Eylül 2018 tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde dolu dolu gerçekleşti.

  Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sunan ve 120 yayınevinin katılımıyla hazırlanan Diyarbakır 6. Kitap Fuarı panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 60 kültür etkinliğine ev sahipliği yaptı. Altı gün boyunca düzenlenen etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakaladı.

  “BU ANLAMDA ÇOK ANLAMLI BİR ÇALIŞMA YAPILDI”

  Kitap Fuarı’nın onur konuğu Mıgırdiç Margosyan, fuarın 4 sene sonra Diyarbakır’da yeniden açıldığını ve çok mutluluk ve memnuniyet verici olduğunu belirterek, “İlk heyecandan biraz daha fazlasını bulduk diyebilirim. Her şey çok iyi gitti. Katılım çok iyiydi. Diyarbakır’ın hamurunda olan kitap kültüründen kaynaklı kitaba ilgi de çok iyiydi. Okuyucularla buluşmalar oldu. Bu anlamda çok anlamlı bir çalışma yapıldı” dedi.

  “ONUR KONUĞU OLMAK ÇOK DA CAZİP GELMEDİ”

  Onur konuğu olarak seçilmesine, “Belki ilk bakışta güzel bir şey herkes kendine göre bundan bir mana çıkartabilir” diyen Margosyan, kendisini bu onura layık görenlere teşekkür etti. Kendisinin Diyarbakır’da gerçekleştirilen böyle bir etkinliğe sadece bir yazar olarak katılmayı tercih edeceğini anlatan Margosyan, “Onur konuğu tabiri bana çok iyi gelmedi. Ben çünkü kendimi evimde hissediyorum. Evim olduğu için onur konuğu olmak çok da cazip gelmedi. Sadece bir yazar olarak tanıtılmaktan daha mutlu olurdum. Kitap okumak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı siz ailede bulabilirseniz bu sürer gider. Bu kulaktan dolma olmuyor.  Sadece gezerken vitrinde kitap görmekle olmuyor.”dedi.  

  “İNSANLAR OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANIYOR”

  Fuar katılımcılarından yazar İsmail Mutlu ise; 1982’den beri kitap yazdığını belirterek, “Yaklaşık 100’ün üzerinde kitabım var. 36 yıldır Kitap fuarlarına katılıyorum. Yılda 10-15 fuara katılıyorum.  Diyarbakır’a da 1.-2.-3. kitap fuarına katılmıştım. Biraz ara verilmişti. Yeniden başladı bizde koşa koşa yine eski yerimizi aldık. Fuarlar güzel oluyor. İnsanlar okuma alışkanlığı kazanıyor. Sosyal medyanın yaygınlaştığı bir zaman da kitap fuarları en azından kitap okumanın kitabın ömrünü uzatıyor. Bu açıdan destekleyenleri tebrik ediyorum” dedi.

  “BU DURUMDAN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM”

  Diyarbakırlı Yazar Musa Dinç de; “Tüyap 6. Diyarbakır fuarından dolayı, Diyarbakırlı olmam vesilesiyle hem memleket özlemi gidermek hem de dostlarımla okurlarımla buluşmam adına Diyarbakır Tüyap kitap fuarına geldim. Bu durumdan büyük mutluluk duyuyorum. Okur kitlemin bana olan ilgisi beni gerçekten mutlu etmiştir. 7-8 yıl önce kitap imzaladığım çocukların büyümüş olduklarını, evlendiklerini ve çocuk çocuğa karıştıklarına tanık oldum. Bunların sevgide beni gerçekken çok mutlu etmiştir” diye konuştu.

  “BEKLENTİMİZİN ÇOK DAHA ÜSTÜNDE GİTMEYE BAŞLADI”

  Türkiye İş Bankası Yayınları yetkilisi Hasan Aksoy da; “Bu sene Diyarbakır kitap fuarı ekonomik krizin oluşturduğu etkiye rağmen bizim beklentimizin çok daha üstünde gitmeye başladı. İş Bankası Yayınları olarak Diyarbakır kitap fuarını önemsiyoruz. Bundan 3 yıl öncesi olaylarla beraber fuar kapatılmaması gerekiyordu ama kapatıldı. Tekrardan yenileyeceğine inanıyoruz. Diyarbakır okuru çok iyi bir okur. Türkiye’nin en iyi okur illerinde bir tanesidir. Bu fuarların devam etmesini istiyoruz” dedi.

  “ÇOK GÜZEL DÜŞÜNÜLMÜŞ”

  Kafka Okur Dergisi’nden Perşin Serin; “Fuar çok güzel gerçekten insanlara çok güzel bakış açıları kazandırıyor. Çok güzel düşünülmüş ortamı da çok güzel çocuklar, yetişkinler ve aileler gelip görüyor. Her çeşit kitap bulabiliyorsunuz ve daha uygun fiyata, kesinlikle tavsiye ediyorum. Fuarımız çok güzel geçti herkese çok teşekkür ederim” dedi.  

  “SEVEREK DE GEZDİK”

  İletişim Yayınları’ndan Erkan Akpınar; “Diyarbakır’ın iyi bir kitap fuarı potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz. Daha önceki yıllarda da gerçekleşmişti onlara da katılmıştık. İyi bir fuar geçeceğini düşünüyorduk ve öyle oldu. Diyarbakır’da şehir olarak tarihi öneme sahip bir şehir. Severek de gezdiğimizi söyleyebilirim” dedi.  

  “DİYARBAKIRLILARA BEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

  Nesil Yayınları’ndan Mustafa Güven; “Gerçekten kültürüyle değerleriyle ön plana çıkan bir şehir. Misafir perverliği, insan sevgisiyle için Diyarbakırlılara ben çok teşekkür ediyorum. Fuar gerçekten çok güzel geçti emeği geçen tüm herkesi ayrıca tebrik ediyorum” dedi.     

   


  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen