• VİDEO HABER- HDP önünde eylem yapan aile sayısı 43’e yükseldi

  VİDEO HABER- HDP önünde eylem yapan aile sayısı 43’e yükseldi
  VİDEO HABER- HDP önünde eylem yapan aile sayısı 43’e yükseldi
  19.09.2019 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Evlat nöbeti tutan annelerin HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi sürüyor. Hacire Akar ile başlayan evlat nöbetindeki aile sayısı 43'e yükseldi

  Çocuklarının terör örgütünün elinden kurtarılması için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 17'nci gününü geride bırakırken, Altın ve Ballı ailelerinin katılımıyla 43’e yükseldi.

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYKEN KAÇIRILDI

  Muş’tan gelen acılı baba Halit Altun, oğlu Muhsin Altun’un üniversite okuduğu sırada Kobani'ye kaçırıldığını söyledi. Altın, “Oğlum Muhsin Altun, Malatya İnönü Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyordu. 2014'te Kurban Bayramı'na gelmesini bekliyorduk, belgesini alıp gelecekti ama aldığımız haber çocuğumuzun kayıp olduğuydu. Onun aynı evde kaldığı arkadaşlarından telefon bilgisi aldım, sorduğumda oğlumun eve gitmediğini söylediler, bende nasıl ev arkadaşısınız bilmiyorsunuz dedim. Gitmediğim, aramadığım yer kalmadı, neticede oğlumun Kobani’ye katıldığını duyduk. Benim bir oğlum da asker, hem asker babası hem diğer çocuğumu da dağa götürmüşler. Ben devletimden destek bekliyorum, bir an önce çocuğumun getirilmesi, sağ salim teslim edilmesini istiyorum. HDP’ye de sesleniyorum, benim çocuğumu bir an önce bana getirsinler, yoksa onlar da ne olacağını biliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti, vatan, bayrak hepimizindir” dedi.

  KIZININ ÖLDÜĞÜNE İNANMIYOR

  2014 yılında İstanbul’da bir tekstil fabrikasına çalışmaya giden ve 16 yaşındayken kaçırılan Yasemin Ballı’nın annesi Yıldız Ballı, Diyarbakır’da HDP il binası önünde oturma eylemine katıldı. Anne Ballı 10 gün önce kızının öldüğü haberini aldığını fakat cenazesi verilmediğinden dolayı kızının öldüğüne inanmadığını kaydederek, il binası önünde bekleyeceğini aktardı. Ballı, “Konya’dan geliyorum, kızım Yasemin Ballı PKK tarafından kaçırıldı. 2014 yılından beri hiç haber alamadım, 10 gün önce küçük kızım internetten tesadüfen gördü. Ölü diye çıktı, ölüm haberini Murat Karayılan vermiş, madem Karayılan kızımın ölüm haberini veriyor da cesedini neden göndermiyor bana. Ben İstanbul Esenyurt’ta oturuyordum, kızım da tekstil fabrikasında çalışıyordu. Sabah işe gideceğim diye kalktı kız arkadaşıyla beraber akşam görüşürüz dedi, bir daha da kızımı görmedim. Ağabeyine telefon açıyor terör örgütü beni kaçırıyor bana yardım et diye. Ağabeyi nerede olduğunu sorunca telefon kapanıyor, 4 saat sonra tekrar arıyor, ağabeyine geç kaldığını, kendisini götürdüklerini söyledi. 5 yıldır, ölü veya diri göremiyorum kızımı, ölüm haberini attılar, ölü ya da diri evladımı istiyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım, Yasemin, annem ben biliyorum sen ölmemişsin annenin sesini duy gel yavrum. Korkma onlardan devletimiz var onlara sığın. 5 yıldır acını çekiyorum, 10 gün önce haberini alınca annen bayıldı felç oldu, dilimi yuttum 3 gün konuşamadım. Annem seni çok seviyorum” dedi. (İHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen