• VİDEO HABER- Hayrat Yardım’dan mültecilere yardım eli!

  VİDEO HABER- Hayrat Yardım’dan mültecilere yardım eli!
  VİDEO HABER- Hayrat Yardım’dan mültecilere yardım eli!
  19.05.2019 Pazar

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR - İnsan kaçakçıları tarafından farklı ülkelerden İstanbul’a götürülme vaatleriyle kandırılarak Diyarbakır’a getirilen mültecilere, Hayrat İnsani Yardım Diyarbakır Temsilciliği, kol kanat gerdi. Mültecilerle görüşerek ihtiyaç tespiti yapan Hayrat Yardım ekipleri, giyim ve ayakkabı yardımı ilaç ve iftar yemeği dağıtımı yaptı.

  Afganistan, Pakistan, Özbekistan gibi ülkelerden Ankara ve İstanbul’a götüreceğiz denilerek Diyarbakır’a getirilen ve paraları alındıktan sonra sokağa atılan göçmenler Ramazan ayını zor şartlarda geçiriyor. Diyarbakır otogarında yaşam mücadelesi veren mültecilere Hayrat İnsani Yardım Diyarbakır Temsilciliği yardım eli uzattı.

  Yaşanılan bu mağduriyete sessiz kalmayan Hayrat İnsani Yardım Diyarbakır Temsilciliği mülteciler ile görüşüp, ihtiyaç duyulan malzemeleri hayırseverler aracılığıyla tedarik ederek yardımda bulundu.

  İHTİYAÇ TESPİTİ YAPILIP YARDIM YAPILDI

  Mülteciler ile görüşme ve sonraki çalışmalardan bahseden Hayrat İnsani Yardım Diyarbakır Temsilcisi Baver Doğmuş, “Diyarbakır’da ki mültecilerin içler acısı bir mağduriyet içinde olduklarını görünce Hayrat Yardım Temsilciliği olarak yardımda bulunmak istedik. Tabii yardımları yapmadan önce gidip kendileri ile görüştük ne ihtiyaçları olduğuna dair nereden geldiklerine dair bilgiler aldık içlerinde İstanbul'da daha önce çalışmış Türkçeyi az çok bilenler de vardı. Onların sayesinde sağlıklı bir iletişime geçebildik. Bizlere acil ihtiyaçlarınin gıda barınma ve ilaç olduğunu söylediler. Bizler de hayırseverlerimiz ile irtibata geçtik onların desteğiyle kendilerine giyim iftar yardımında bulunmaya gayret ettik. Sayıları her gün değişen mülteciler bazen 50 bazen 200 civarında olabiliyor. Çoğunluğu erkek olan mülteciler arasında evli çocuklu ailelerde oluyor” dedi.

  Camii’nin dernek başkanı Mahfuz bey ile de görüştüklerini aktaran Doğmuş, “Dernek başkanından da bilgi aldık. Otogar ve cami civarında 3. sanayinin etrafını özellikle kendilerine mesken ettiklerini söyledi. Bu mültecilerin uzun zamandır buraya geldiklerini ve özellikle camiyi mesken tuttuklarından bahsetti. İmkânınız varsa bunlara gıda ve giyim yardımında bulunmamızın hayra geçeceğini söyledi” dedi.

  KIZILAY İLE BERABER YARDIM EDİLDİ

  İhtiyaçları belirledikten sonra, Kızılay ile de iletişime geçtiklerini aktaran Doğmuş, “Kızılay'ın yardım ettiğini de öğrenince Kızılay Sur ve Kayapınar şubeleri ile irtibata geçtik. Onlardan da bilgi edindik. Afgan-Pakistan- Türkistanlı mültecilere bir kaç gün yardımlarda bulunduk” dedi.  

  GİYİM, AYAKKABI VE İFTAR YEMEĞİ

  Mübarek Ramazan ayı dolayısıyla Kızılay ile birlikte iftar yemeği de dağıttıklarını belirten Doğmuş, “1 defa iftar ve 2 defa da giyim- ayakkabı-ilaç yardımında bulunduk. İlk etapta 10 Mayıs cuma günü 50–60 Afganistanlı Pakistanlı mültecilere giyim yardımında bulunduk. 11 Mayıs cumartesi verdiğimiz iftarın ardından Kızılay da sahur kumanyası dağıttı. Dağıtımları Kızılay ile beraber yaptık. 13 Mayıs Pazar günü de 2.defa yaklaşık 200 kişiye giyim- ayakkabı yardımında bulunduk. Rabbim bağışçılarımızdan razı olsun” dedi.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen