• Video - Mevsim geçişlerine dikkat!

  Video - Mevsim geçişlerine dikkat!
  Video - Mevsim geçişlerine dikkat!
  07.10.2018 Pazar

  Fatih SURUÇ - ÖZEL HABER

   

  DİYARBAKIR – Mevsimsel geçiş dönemlerinde sık yaşanan sorunların başında ani sıcaklık değişimleri nedeniyle vücudun savunma mekanizmasının zayıflaması geliyor. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerden C ve D vitaminlisinde sık sık alınmasını öneren uzmanlar, mevsim geçişlerindeki hava değişikliklerinin yol açtığı gribal enfeksiyonlara da dikkati çekiyor. Gribin; hapşırma, öksürme, konuşma ve solunum yolu salgılarından bulaştığını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Abakay, gribin mutlaka zamanında uzmanına gösterilmesi ve tedavi süresince bol sıvı alınması gerektiğini belirtiyor. Grip aşısına da dikkat çeken Doç. Dr. Abakay, gribe yakalanmak istemeyen herkesin aşı olması gerektiğini ifade ediyor. 

  Mevsim değişiklerin de özellikle görülen gribal enfeksiyonlar için alınması gereken önlemler için Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Abakay öneriler de bulundu.

   

  “GRİP AŞISI ÖNERİYORUZ”

  “Yazın sıcağından sonra soğuk bir mevsime giriyoruz.  Bu dönemde özelikle hava değişimleri söz konusudur” diyen Doç. Dr. Abakay, iklim olarak daha rüzgarlı, havanın daha tozlu, gün içerisinde bile bir sıcak birde soğuğun hissedilebileceğini belirterek şöyle dedi:

  “Bu tabi Akciğer ve solunum yolu sağlığı risklerini beraberinde getiriyor. Özellikle Gribal enfeksiyonların daha yoğun yaşayacağı bir döneme giriyoruz. Yaş grubu olarak hasta olma riski daya fazla olan hastalarımız olan Bebek, çocuk ve ileri yaşta olan hastalarımız Kronik hastalığı olan hastalarımız Astım gibi hastalıklarda bu mevsimsel geçişlerde daha fazla yaşandığını görüyoruz. Grip ve sonrası gelişebilecek akut bronşit hastalıkların daha sık yaşandığını da görüyoruz. Bu mevsimsel geçişlerimiz de gribal enfeksiyonların daha az görülmesi açısından önerimiz mevsimsel grip açısından grip aşısının özellikle hastalanması yüksek hastalarımızın olan bebek, çocuk ve ileri yaş olan yaşlı grupların diyabet yada kronik astım gibi hastalıklar için grip aşsını öneriyoruz. Grip olmadan önce bu mevsimsel grip aşısını yapmak daha önerili daha faydalı bir durum söz konusu olur.

  “TOZLU ALANLARA DİKKAT”

  Özellikle şuan yaşadığımız mevsimde toz ve rüzgârların artışını görüyoruz. Bu gibi durumlar da ilerleme de okut ataklara yol açıyor. Kütleşmeye sebep oluyor. Alerji zeminini olan bazı rahatsızlıkların alevlendiğini görüyoruz. Bu tür alevli rahatsızlıklara sebep olmamak için özellikle tozlu ortamlar da bulunmamalarını, mümkünse eğer tozlu ortamlar da bulunmaz zorundaysalar maske kullanmalarını önerilebilir. Kullandıkları ilaçları veya farklı tedavileri varsa dikkat etmelerini öneriyoruz.

  “TOPLU YAŞAM ALANLARINDA BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT”

  Bu dönemde tabi toplu yaşam alanların da bulaşıcı hastalıklar sık görülüyor. Gribal enfeksiyonlar salgın haline gelebiliyor. Özellikle çocuklarda görülen grip benzeri hastalıklar da çocukları okula göndermemelerini birkaç gün istirahat etmelerini sağlamak, yine öksürük gibi durumlarda elinde bir mendil bulundurmalarını ve aşırı olduğu zamanlar da ise maske kullanmalarını düşünülebilir. Yine sık sık el yıkanması da gerekiyor.

  “C VE D VİTAMİNLİSİNDE SIK SIK ALINMASINI ÖNERİYORUZ”

  Bir diğer aşı kadar önemli konu ise sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerden C ve D vitaminlisinde sık sık alınmasını öneriyoruz. Bu hastalıkların gelişmesinde önleyici bir tedbir olarak önerilerimiz arasında bulunmaktadır.

   “KIYAFETLERİN HAVA TAHMİNLERİNE UYGUN ŞEKİLDE OLMASI”

  Mevsimsel değişiklik olduğu bu dönemde özellikle çocuklarımızın hava değişken olduğu günlerde kıyafetlerini hava tahminlerine uygun şekilde olması da enfeksiyonların korunmasın da önemli bir tedbir olarak da önerilebilir.”

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen