• Vali Güzeoloğlu:"Bölgenin her alanda olduğu gibi turizm alanında da merkezi Diyarbakır’dır"

  Vali Güzeoloğlu:"Bölgenin her alanda olduğu gibi turizm alanında da merkezi Diyarbakır’dır"
  Vali Güzeoloğlu:
  06.12.2018 Perşembe

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR – 38 ülke ve Diyarbakır’ın aralarında bulunduğu 48 ilden bin 200’ü aşkın katılımcısıyla büyük bir buluşmaya ev sahipliği yapan 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, kaplarını ziyaretçilerine açtı. Bu yıl Diyarbakır’ın partner il olarak yerini aldığı Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, sektörün tüm bileşenlerini üç gün boyunca İzmir’de buluşturacak.

  Bu yıl Diyarbakır’ın partner il olarak yerini aldığı 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, başladı. 3 gün boyunca misafirlerini ağırlayacak olan fuarda Diyarbakır’ın Kültürel ve tarihsel değerlerinin yanı sıra yöresel ürünleri de tanıtılacak. Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır’ın dünyaya sunacağı çok zenginliğinin olduğunu vurguladı. Surdaki çalışmalara da değinen Vali Güzeloğlu, ilçede yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Sur’un yeniden canlanacağının altını çizen Güzeloğlu, Keçi Burcu ve Alparslan İlköğretim Okulu’nun ise yakın zamanda açılacağını söyledi

  DİYARBAKIR’IN HER YÖNÜYLE TANITILIYOR

  Diyarbakır’ın Kültürel ve tarihsel değerlerinin yanı sıra yöresel ürünlerinin de tanıtılacağı fuarda,  acente ve tur operatörleri, oteller ve konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, uluslararası destinasyonlar, iş ve kongre turizmi, sağlık turizmi, yat ve kruvaziyer turizmi, konsolosluklar, turizm merkezleri, birlik ve dernekler, turizm taşımacılığı, kongre ve ziyaretçi büroları, otel ekipmanları, aktif turizm ve macera turizmi, kültür turizmi, spor turizmi, eğitim turizmi, bankacılık ve sigorta şirketleri, turizm teknolojileri ile turizm medya kuruluşlarının yanı sıra kalkınma ajansları, valilikler, belediyeler, ticaret odaları ile kamu kurumları yer alıyor.

   

  “TURİZM GELİŞTİRME FONU ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

  Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde ilk yapılması gereken şeyin zihniyet değişikliği olduğunu söyledi.  Bakan Ersoy, “Patronların yüzde 95’i otellerine geldiklerine genel müdürlerine doluluğu soruyor. En büyük hatayı burada yapıyoruz. Yarından itibaren genel müdüre soracağınız soru otelin doluluğu değil ‘gecelik kişi başı gelirimiz ne oldu?’ olmalı. Bunu artırmazsak turizmdeki kaliteden taviz vermeye devam ederiz. Bunun için en önemli şey tanıtım. Bununla ilgili yeni adımlar atıyoruz. Kısa sürede Turizm Geliştirme Fonu çalışmalarımız var. Biz tanıtıma ayrılan bütçeyi yüzde 4-5’ler olarak beklerken, yüzde 1 bile tanıtım yapmadan turizmde bir yerlere gelmeye çalışıyorsanız başka dünyada yaşıyorsunuz. Öyle bir dünya da yok. Bunu kabul edelim. Kendimizi başkasının küfesinde taşıtma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Herkes elini taşına koymalı. Yarından tezi yok otellerin genel müdürlerine ‘kişi başı gecelik gelir ne?’ diyeceksiniz, sonra doluluğu soracaksınız, en son da maliyetleri soracaksınız. Nicelikten çok nitelikli turiste odaklanacağız. Önceliğiniz geliri artırmak olmalı. Eğer maliyet olarak turizm yaparsanız sonuç alamasınız. Fiyat artırmak kolay iş değil. Önce vereceksiniz, sonra alacaksınız. Karşılıksız fiyat artışına girmek mümkün değil. Benim Türkiye turizm açısından inancım sonsuz” dedi.

  “46 MİLYON ÜZERİ TURİSTİ TÜRKİYE’DE AĞIRLAMIŞ OLACAĞIZ”

  2016’da yaşanan olumsuzluklardan sonra 2017’de Türkiye turizminde başlayan düzelmenin 2018’de hızla devam ettiğini kaydeden Ersoy, “Yıl sonu 40 milyon hedefini yakalayacağız. Yurt dışından gelen Türkleri de katarsak 46 milyon üzeri turisti Türkiye’de ağırlamış olacağız. Sayı olarak Türkiye istenilen yerlere gelmiş durumda. Önceliğimiz sayıdan çok niteliği artırmak olacak. Nitelikli turisti hedefliyoruz. Şimdi öz güvenli olma zamanı. Şimdi Türkiye olarak bir üst lige çıkma zamanı. Türkiye olarak buna hazırız. Ama maalesef hala küçük bir kesim devlet teşvikleri ile devlet katkısı ile devam edecek ‘küçük olsun benim olsun Türkiye ne olursa olsun’ düşüncesiyle hareket etmek istiyor. Bu devir Türkiye’de kapandı. Bundan sonra küçük hesapların pelinde değil, büyük hesapların peşinde hedeflerimizi büyük koyacağız. Buna ulaşmak için gerekli alt yapıya hazırız” diye konuştu.

  “HEDEF DÜNYANIN SAYILI HAVAYOLLARI ARASINA GİRMEK”

  Dünyanın en büyük havalimanının İstanbul’da hizmete girdiğini hatırlatan Bakan Ersoy, “Avrupa ile kıyasladığımızda, oranın ekonomisi, turizm potansiyeli en büyük ülkesi 7 yıldır İstanbul havalimanı ile kıyaslanmayacak kadar küçük havalimanının açılışını geciktiriyor. Biz 3,5 yıllık gibi kısa sürede en büyük havalimanını hizmete almayı başardık. Turizm açısından en önemli araçlardan biri olan ulaşımla ilgili elimizde THY gibi silah var. THY, yeni havalmınanıyla birlikte önümüzdeki yıllarda her yıl filosuna 50 uçak katacak, siparişler verildi. Dünyanın en çok noktasına uçan THY, birkaç yıl içinde yeni uçaklarla Avrupa’nın bir numaralı havayolu şirketi olacak. Hedefimiz sadece Avrupa’nın değil dünyanın sayılı havayolları arasına girmek. Bizim için hayati önemi olan altyapı, ulaşım sorunları çözüldükten sonra turizmin diğer paydaşları olarak kendimizde gerekli özgüveni bulup hızlı yola almamız gerekiyor. Önümüzdeki yıldan itibaren değişiklikler yapmak, yeni adımlar atmak zorundayız. Kararlı şekilde ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

   “DİYARBAKIR’IN DÜNYAYA TANITILACAK ZENGİNLİKLERİ VAR”

  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Turizm adına çok önemli gelişmelerin kazanıldığı bu dönemde fuarımızın, ülkemizin turizm etkinliklerine katkı sağlayacağına inanıyorum. 33 medeniyete ev sahipliği yapan, her alanda görkemli geçmişle sizleri kucaklayan Diyarbakır adına bu fuarın önemli kazanım olduğuna inanıyorum. Geçmişte terör örgütünün gerçek güzelliklerini perdelemek, yok etmek istediği Diyarbakır’ın dünyaya sunacağı çok zenginlikleri var. Tarihi, kültürel varlığı, inanç değerleri ve her inancı kucaklayan hoşgörü kimliği; Diyarbakır’ın çok büyük zenginliğidir” dedi.

  “ALTIN ELMA DÖNÜM NOKTASI OLDU”

  Daha sonra kentten fuara giden Diyarbakırlı gazetecilerle bir araya gelen Vali Güzeloğlu, kentte yapılan çalışmalar ve turizm alanındaki  projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Diyarbakır’ın almış olduğu Altın Elma ödülünün kent turizmi açısından bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Güzeloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

  “Diyarbakır’ı her yönüyle tanıtmaktan ve burada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmanın Diyarbakır’ı tarihi, kültürü ve zenginliği açısından tanıtacağına inanıyorum. Sektörün paydaşlarının, profesyonellerinin, Türkiye’deki il ve bölge ölçeklerindeki kurumların katıldığı geniş bir buluşma gerçekleştiriliyor. Terör örgütünün bitirmek istediği Diyarbakır’ımızın birikimlerini daha da büyütmek için çok önemli bir fırsat. Diyarbakır’ı tüm dünyanın görüp yaşaması olan bir zenginlik olarak görüyoruz. Diyarbakır’ın zengin kültürü, UNESCO koruması altındaki zengin kültür varlıkları ve en önemlisi bütün bu birikimin ve zenginliğin yansıtılması gerekiyor. Son 1,5 yıla baktığımız zaman önemli aşamalar var. Her şeyden önce sürdürülebilir bir turizm politikası ve giderek artan bir tanıtım çalışması içerisindeyiz. Diyarbakır’ın Altın Elma ödülünü alması bir dönüm noktası oldu. Uluslar arası ödülle taçlanan bir Diyarbakır turizmi çok iyi bir ivme kazandı. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un Diyarbakır gezisi Diyarbakır’a turizm bölgesi tanımında Türkiye’nin Güneydoğusu merkezi kimliğini kazandırdı ve yeni dönemde Diyarbakır merkezli turizm projelerimize çok önemli katkı ve destekler sağladı. Bunlardan en önemlisi Zerzevan Kalesi idi. Kazı çalışmaları varken tanınmayan Zerzevan yılsonunda bugün itibari ile 410 bin kişinin ziyaret ettiği dünya çapında hem arkeolojik hem de inanç açısından merkez konumuna geldi. Şüphesiz Zerzevan gibi nice yerlerimiz var. İnsanlık geçmişinin ortak inançlarına dayanan ibadet yerlerimiz var.  Doğa harikası olan ve bugün hiç bilinmeyen Bırkleyn’den Seyhandede Şelaleleri’ne kadar sizi şaşırtacak gizli ama çok güzel zenginliklerimiz var.

   “ULUSLAR ARASI BULUŞMALAR DİYARBAKIR’DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

  639’da İslam’la tanışan Diyarbakır’ın inancımız açısından sahabeler şehri olduğu gerçeği var. Gastronomi anlamında dünyanın her köşesine sunulabilecek lezzet sofrası var. Hobi anlamında kuş biliminden başlayarak tesbihe kadar kısaca tüm alanlarda turizmi doğru yönettiğiniz zaman hedefi çok yüksek olan bir Diyarbakır gerçeği var. Bunu bilerek akıl ve strateji ile dünya ve Türkiye gerçeği ile sürdürdüğümüz bir politika içerisindeyiz. Tanıtım bu işin olmazsa olmazıdır. Erişim de bu noktada çok önemlidir. Diyarbakır Hava Limanı’mız yılsonu öncesinde 3 milyona ulaşan, Anadolu’dan yurt dışı direkt uçuşları Almanya’ya gerçekleştiren ve yüzde 80 doluluk oranlarına ulaşan bir şehir potansiyeline sahiptir. Tüm çabamız yurt dışı direkt uçuşlara Hollanda’yı eklemek, devam eden Kıbrıs, Erbil ve Kuzey Irak’ı katabilmek ve iç hat uçuşlarında da yüzde 90’ı yakalayan Diyarbakır’a diğer destinasyonları da eklemektir. Tüm bu çalışmalar içerisinde alt başlıklı çalışmalarımız da var. Sektörümüzde çalışan herkesin bilinçlenmesine Diyarbakır zenginliğinin aktarılmasında her bireyin bir gönül elçisi olma yolunda tanıtım çalışmamız var. Bu hedeflerin üç ayağı vardır; Kamu, yerel, sivil ve özel. Tüm paydaşlarla yakın ve yoğun bir ilişki içerisindeyiz. Son bazda uluslar arası buluşmalar Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor. Son olarak TOBB’un reel sektör finans sektör zirvesi yapıldı. Standımızı ziyaret eden TÜMSİAD Genel Başkanı’mız da bir yönetim kurulu toplantısını en kısa zamanda Diyarbakır’da yapacaklarını söylediler. Bütün bunlar sadece Diyarbakır’ı değil, bölgeyi de etkileyecek. Çünkü turizm bütünleşik bir iştir. Biz Diyarbakır’ı konuşurken bölgesel ölçekte de turizmi konuşuyoruz. Kabul etmek gerekir ki bölgenin her alanda olduğu gibi turizm alanında da merkezi Diyarbakır’dır. Sur da çok önemli bir çalışma alanımızdır. Sur’da terör örgütünün barikat ihaneti sonrasında bugün Sur, aslına uygun geçmiş ihtişamını yansıtan çok titiz bir çalışma ile yeniden canlandırılıyor. Diyarbakır’ın kalbi olan Sur, gelecekte de kültür ve turizm anlamında Diyarbakır’ı taşıyacaktır. İnanıyorum ki bu programda çalışmamızı aktarmada çok önemli bir altyapı sağlayacaktır.”

   “SUR İÇİ’NDEKİ TURİSTİK YOLUMUZU BİTİRDİK”

  Keçi Burcu’nun ne zaman ziyarete açılacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Güzeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

  “Projelerimiz kademeli olarak devam ediyor. Keçi Burcu ve Alparslan İlköğretim Okulu’nun olduğu bölgeyi yakında açacağız. Yolumuz bitti, son kamulaştırılan yapının da yıkılması ile Sur İçi’ndeki turistik yolumuzu bitirdik. Sur canlanmaya ve geçmişin o güzel görkemini yaşamaya başlayacak. Bütün bunlar bir plan dahilinde ve sürdürülebilir bir plan dahilinde olacak.”  Fuara katılan Kayapınar Belediyesi Dengbej Grubu, seslendirmiş oldukları ezgilerle katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen