• Vali Güzeloğlu: Hiç kimse ve hiçbir kurum hukuka aykırı bir tasarrufta bulunamaz ve davranamaz…

  Vali Güzeloğlu: Hiç kimse ve hiçbir kurum hukuka aykırı bir tasarrufta bulunamaz ve davranamaz…
  Vali Güzeloğlu: Hiç kimse ve hiçbir kurum hukuka aykırı bir tasarrufta bulunamaz ve davranamaz…
  18.07.2019 Perşembe

  Valilik, cadde isminin değiştirilmesi ile ilgili suç duyurusunda bulundu

   

   

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR - Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla İyaz bin Ganem Caddesi isminin, kararın reddedilmesine rağmen değiştirilmesi sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Konu hakkında sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Diyarbakır’ın İslam’la şereflenmesini sağlayan fethin komutanı, sahabeyi kiramdan İyaz bin Ganem (r.a.) ismini kaldırarak bir terör suçlusunun ismini veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kararı, valiliğimizce hukuka aykırı ve kamu vicdanını yaralayıcı olduğundan reddedilmiştir. Buna rağmen belediye kanunsuzca bu ismin tabelasını asmıştır. Hukuka aykırı bu tasarruf men edilerek, İyaz bin Ganem ismi yeniden konulmuş ve bu eylemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Hiç kimse ve hiçbir kurum hukuka aykırı bir tasarrufta bulunamaz ve davranamaz” diye konuştu.

  19 HAZİRAN'DA MECLİS KARARI ALINDI

  İçişleri Bakanlığı'nca kayyum atandığı dönemde, Sur ilçesinde açılan bir caddeye İslam orduları komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi. Yerel seçimlerin ardından belediye yönetimi HDP'li başkana geçti. HDP'li belediye yönetimince 19 Haziran'da alınan meclis kararı ile İyaz bin Ganem'in isminin verildiği caddenin adının değiştirilmesi kararlaştırıldı. Caddeye, 5 yıl önce hayatını kaybeden ve terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası alan doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararlaştırıldı.

  DİYARBAKIR VALİLİĞİ'NCE KARAR REDDEDİLDİ

  Diyarbakır Valiliği'nce yapılan tahkikat sonucunda, meclis kararının mevzuat hükümlerine aykırı olduğu, Diyarbakır'ın İslam ile şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin ismi değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesinin kamu vicdanını yaralayacak nitelikte karar olduğundan karar reddedildi. Valiliğin isim değişikliğini reddetme kararına rağmen belediye ekipleri, dün gece saatlerinde İyaz bin Ganem olan caddenin ismini Dr. İlhan Diken olarak değiştirip tabelayı astı. Dün gece belediye ekipleri tarafından asılan tabela, sabah saatlerinde valilik ekipleri tarafından yerinden söküldü.  Valilik tarafından tabelanın sökülmesinin ardından caddeye, İyaz bin Ganem isminin yazıldığı yeni tabela tekrar asıldı. İsmin tekrar asılması sonrası Diyarbakır Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  VALİLİK ONAYI ALINMADI

  Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli suç duyurusunda bulunan Valilik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu 15.12.2017 tarihli ve 506 sayılı Meclis Kararına istinaden Valilik Makamının 30.01.2018 tarihli ve 2615 sayılı onayı ile Sur ilçesi Kıtılbıl Mahallesi,  Hayati Avşar Caddesinden Dicle Üniversitesi Öğrenci Yurdunun AZC 3. Etap Vadi Evlerine doğru çıkan 24 metrelik yola,  Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethedilmesini ve İslam topraklarına katılmasını sağlayan ordu komutanı ve aynı zamanda sahabe olan İyaz bin Ganem’in ismi verilmişti” denildi. Açıklamanın devamında, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının 19 Haziran 2019 tarihli ve 155 sayılı Belediye Meclis Kararında ise Sur İlçesi sınırlarında bulunan 'İyaz bin Ganem' caddesinin adının 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilmesi kararı alınarak, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81. maddesi gereğince Valilik Onayının alınması talep edilmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyette Bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık Etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir” diye belirtildi.

  BELEDİYECE MAKAM OLURU BEKLENMESİ GEREKİRKEN…

  Diyarbakır Büyükşehir belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Valilik Makamının 16 Temmuz 2019 tarihli ve 17117 sayılı Onayı ile bahse konu meclis kararı Valiliğimizce reddedilmiştir. Her hangi bir işlem yapılabilmesi için Belediyece makam oluru beklenmesi gerekirken, bu yapılmayıp alelacele cadde isminde değişikliğe gidilerek tabelanın Dr. İlhan Diken caddesi olarak değiştirildiği tespit edilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81. maddesi gereğince yeni tabela asılması hukuka aykırı olup yapılan bu işlemler suç teşkil etmektedir. Buna istinaden, Valiliğimizce gerekli tutanak eşliğinde Dr. İlhan Diken isimli cadde tabelası sökülerek yerine 17 Temmuz 2019 günü saat 11:30 itibari ile İyaz bin Ganem cadde tabelası asılmıştır. Konu ile ilgili olarak ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli suç duyurusunda bulunulmuştur”

  “HİÇ KİMSE VE HİÇBİR KURUM HUKUKA AYKIRI BİR TASARRUFTA BULUNAMAZ VE DAVRANAMAZ”

  Büyükşehir Belediyesi terör suçlusunun adını verme kararının valilikçe reddedilmesine rağmen, caddenin tabelasını değiştirmesine ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Belediye kanunsuzca bu ismin tabelasını asmıştır. Hukuka aykırı bu tasarruf men edilerek, İyaz bin Ganem ismi yeniden konulmuş ve bu eylemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi.

  Konu hakkında sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Diyarbakır’ın İslam’la şereflenmesini sağlayan fethin komutanı, sahabeyi kiramdan İyaz bin Ganem (r.a.) ismini kaldırarak bir terör suçlusunun ismini veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kararı, valiliğimizce hukuka aykırı ve kamu vicdanını yaralayıcı olduğundan reddedilmiştir. Buna rağmen belediye kanunsuzca bu ismin tabelasını asmıştır. Hukuka aykırı bu tasarruf men edilerek, İyaz bin Ganem ismi yeniden konulmuş ve bu eylemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Hiç kimse ve hiçbir kurum hukuka aykırı bir tasarrufta bulunamaz ve davranamaz” diye konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen