• Uzmanlar: Erbil doğru yolda!

  Uzmanlar: Erbil doğru yolda!
  Uzmanlar: Erbil doğru yolda!
  05.06.2016 Pazar


   

   

  Washington –  Amerikalı uzmanlar Kürdistan Bölgesi’nin doğru bir ekonomi poltikasını izlediğini söyledi. Johns Hopkins Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa Irak’ın ekonomik sorunları ve çözümüne ilişkin bir konferans yapıldı.

   

  Konferanta Kürdistan Bölgesi ABD Temsilcisi Beyan Sami Abdurrahman’ında aralarında bulunduğu konuşmacılar Irak’ın ekonomisini tartıştı. Rûdaw’a konuşan Johns Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Saşa Toperic, “Bu ülkede herşeyin doğalgaz ve petrol olmadığını, bunların yanısıra siyasi iç çekişmelerin yaşandığını söylememiz gerekiyor. Orada hayat devam ediyor ve iyi fırsatlar da önlerine çıkarak güzel şeyler elde edebilirler. Bugün burada yapılan sadece ciddi bir başlangıçtır” dedi.

   

  Akademisyenler konferansta özellikle Kürdistan Bölgesi’nin izlediği ekonomik politikasının doğru olduğuna dikkat çekti.

   

  Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi ABD Temsilcisi Beyan Sami Abdurrahman, “Eğer Bağdat’ın elinde olsaydı Kürdistan’a petrol vermeyecekti.’ Erbil’in izlediği politikanın yani merkezi hükümete bağlı kalmadan petrol ihraç etmesinin önemine değindim” dedi.

   

  Irak’ta ekonominin gelişmesinin önündeki en büyük engelin, yolsuzluk olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun geniş bir şekilde yayıldığını ve ülkenin ekonomisini istikrarsızlığa götürdüğünü dile getirildi. 19 Mayıs’ta Uluslararası Para Fonu (IMF) 3 yıl içinde Bağdat’a 15 milyar dolar borç verilmesi kararlaştırılmıştı. (Rûdaw)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen