• Üst düzey devlet görevlisi: Erdoğan O mektubu buruşturup çöpe attı…

  Üst düzey devlet görevlisi: Erdoğan O mektubu buruşturup çöpe attı…
  Üst düzey devlet görevlisi: Erdoğan O mektubu buruşturup çöpe attı…
  17.10.2019 Perşembe

   

  ABD Başkanı Trump'ın Suriye’deki harekattan hemen önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yazdığı iddia edilen bir mektup sızdırıldı. Üst düzey bir devlet yetkilisi, arabuluculuk teklifinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reddedilerek, mektubun çöpe atıldığı bilgisini paylaştı. Bir başka kaynak ise Başkan Erdoğan’ın da mektuba, harekâtı başlatarak yanıt verdiği öne sürüldü.

  MEKTUP ÇÖPE ATILDI

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 9 Ekim'de gönderdiği skandal mektubun detayları ABD basınına sızdırıldı. Diplomatik teamüllere uymayan mektubun yankıları sürerken, gazeteci Ahmet Hakan konuyla ilgili üst düzey bir devlet yetkilisi ile görüştüğünü söyledi. Twitter hesabından detayları paylaşan Hakan, arabuluculuk teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedilerek mektubun çöpe atıldığını aktardı.

  “Mektup meselesiyle ilgili üst düzey bir devlet görevlisiyle görüştüm. Söylediklerini aynen aktarıyorum" ifadelerine yer veren Ahmet Hakan'ın paylaşımı şöyle:

  “Mektup 9 Ekim’de yazıldı. Erdoğan tarafından arabuluculuk teklifi reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilmiş en net cevap 9 Ekim tarihinde saat 16:00'da verilmiş olan cevaptır. Bu cevap Barış Pınarı Harekâtıdır”

  “ERDOĞAN AKTÖRLERİ KENDİ POZİSYONUNA YAKLAŞTIRIYOR”

  Erdoğan kendi pozisyonunu değiştirmeden diğer aktörleri kendi pozisyonuna yaklaştırmaya devam ediyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Pence’in de Erdoğan’a YPG ile görüşme teklif etmesi beklenemez.

  “MEKTUBA MİSLİYLE GEREKEN CEVAP VERİLDİ”

  Teklif etse de Erdoğan bunu da kesin bir dille reddedip Pence'i eli boş gönderir. Bu ABD’nin işine gelecek bir durum olmayacaktır. ABD bunun farkında olmalıdır. Ayrıca bu mektuba karşı gereken cevap misliyle verilmiştir.

  ERDOĞAN BAŞARILI BİR SİYASET YÜRÜTÜYOR

  Açık ve net olarak söylemek gerekirse Erdoğan kararlı duruşu ile ülkesinin ve bölge halklarının çıkarlarını koruma noktasında oldukça başarılı bir siyaset yürütüyor.

  MEKTUBA, HAREKÂTI BAŞLATARAK YANIT VERDİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Fırat'ın doğusuna yönelik harekâtın başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazdığı, Erdoğan'ın da mektuba, harekâtı başlatarak yanıt verdiği öne sürüldü.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Barış Pınarı Harekatı"nın başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumla ilgili anlaşma çağrısı yaptığı bir mektup kaleme aldığı belirtildi.

  İlk olarak Twitter'dan paylaşılan mektup, daha sonra Beyaz Saray tarafından da teyit edildi.

  Trump'ın, Suriye hakkında Kongre liderleriyle yaptığı toplantıda, Türkiye'nin askeri operasyonuna yeşil ışık yakmadığını ispatlamak için Erdoğan'a "ağır bir üslupla" mektup yazdığını söylediği bildirildi. Trump daha sonra, Temsilciler Meclisi'nde azınlık lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'den mektubun kopyasını masadakilere dağıtmasını istedi. Trump, Erdoğan’a hitaben yazdığı 9 Ekim tarihli mektuba “Gel iyi bir anlaşma yapalım” sözleriyle başlıyor. “Sen binlerce kişiyi katletmekten sorumlu olmak istemezsin” diyen Trump, kendisinin de Türkiye ekonomisini yerle bir etmekten sorumlu olmak istemediğini ancak bunu yapacağını söylüyor.

  Mektubun devamında şu ifadeler yer alıyor:

  Sorunlarınızı çözmek için çok uğraştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. Muhteşem bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere yapmak istiyor ve hatta geçmişte hiç yapmadığı türden taviz verebileceğini söylüyor. Bu işi insani ve doğru şekilde yaparsan tarih seni iyi anar. Eğer kötü yaparsan tarih sizi şeytani olarak görür. Sert olma. Aptal olma. Seni sonra arayacağım.

  Mektubun üzerinde 9 Ekim 2019 tarihi olduğu görülüyor. Bu tarih, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı “Barış Pınarı Harekatı"nın başladığı güne denk geliyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, mektuba, harekâtı başlatarak yanıt verdiği öne sürülüyor.

  İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir devlet yetkilisi de "Bu mektuba verilmiş en net cevap 9 Ekim tarihinde, saat 16:00’da verilmiş olan cevaptır. Bu cevap Barış Pınarı Harekâtı'dır. Erdoğan tarafından arabuluculuk teklifi reddedilerek çöpe atılmıştır. Trump, teröristlerle arabuluculuk teklifi gibi adımlarla Erdoğan'a bir şey yaptıramayacağını görmüş olmalı. Erdoğan kendi pozisyonunu değiştirmeden diğer aktörleri kendi pozisyonuna yaklaştırmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

  Söz konusu mektup hakkında, Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığından da hâlâ herhangi bir açıklama yapılmadı. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen