• UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN ŞAİR MUHARREM GÜLER

  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN ŞAİR MUHARREM GÜLER
  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN ŞAİR MUHARREM GÜLER
  17.02.2019 Pazar

   

  Bu hafta sizlere yakın zamanda kaybettiğimiz Şair Muharrem Güler beyefendiyi yazmak istiyorum. Ben kendisiyle geçen yıl Şubat ayında Diyarbakır kültür evinde Celal Güzelses anma gününde tanışmıştım. Okumuş olduğu şiirleri, samimi tavırları ile sohbetimiz ilerlemiş olup kendisini arabayla Diyarbakır’ın ofis semtine bırakıp, telefonlarımızı alarak başka bir görüşmeye kadar vedalaşmıştık. Yaz başında Hatun Kastalı yazımı yazmak için kendisini arayıp, yardım isteğimi belirttiğimde telefonda o nezaket dolu cevabıyla bir cafede buluşup Hatun Kastalları ile ilgili çocukluk anılarını anlatmış ve yazdığı şiiri okumuştu. Ayrılma vakti geldiği zaman hesabı ödemek istediğimde bana kızmış “Erkeklerin olduğu yerde bayan hesap ödemez” demesi hala kulaklarımda.

  Diyarbakır sevdalısı olan bu güzel insan 1943 doğumlu. Ali Paşa semtinde ilkokulu bitirip, İmam hatip okulu ile devam eden öğretim hayatı ekonomik sıkıntılar yüzünden yarım kalmış 1971 yılında Almanya ya gitmiştir. 1974 yılında özlemini duyduğu o çok sevdiği memleketine geri döner. Çağdaş Türk şiirlerini okuyarak kendini yetiştirmesinin yanı sıra açmış olduğu ses kayıt stüdyosu ile müzik derslerine başlayarak Mahsun Kırmızıgül, Küçük Emrah, Beşir Kaya, İbrahim Yeşildağ, Cengiz Eser gibi birçok sanatçıya stüdyo çalışmaları yapmıştır. Diyarbakır türkülerini kendi stüdyosunda yeniden derleyerek kayıtlarını yapıp şiirlerini İstanbul dergilerinde ve Diyarbakır yerel gazete ve dergilerinde yayınlamıştır. Diyarbakır türkülerini yeniden derleyen ve ayrıca Hatun Kastalı adlı şiiri de bestelenmiştir.

   

  HATUN KASTALI

  Hatun Kastalına indim su içtim

  Deli Bardağandan bir deste biçtim

  Kaniya Güzeden Aşağı Geçtim

  Diyarımıza Neler Neler Yapayım

   

  Cin Aliye Vardım Arklar Kurumuş

  Dut Kuşları Kuru Dalda Uyumuş

  Güzel Efselimin Kaderi Buymuş

  Diyarıma Neler Neler Yapayım

   

  Dicle Kenerında Karpuz Tarlası

  Deli Göynümdeymiş Aşkın Sevdası

  Unutulur mu hiç Hülle Sefası

  Diyarıma Neler Neler Yapayım

   

  Şiirinde de belirttiği gibi Diyarına olan sevdası hiç bitmemiş 1996 yılında ADIM ADIM DİYARBAKIR adlı bir şiir kitabı olup, stüdyosunu kapattıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde çalışmış 1999 yılında emekli olmuştur. Ben DİYARBEKİR ‘im isimli şiiri yazarak Sur içinin eski halinin görüntüleri ile bir klip çekerek You tube ta paylaşmıştır. Sonbahar da Muğla da rahatsızlanan Şair Muharrem Güler 30 OCAK 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuştur. Bu baki kalan kubbede şiirleri hoş bir sada olarak kalacaktır. ALLAH ‘tan rahmet dilerken yakınlarına Başsağlığı diliyorum.

  Sevgiyle Kalın….

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen