• UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN DR. AV. CANİP YILDIRIM

  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN DR. AV. CANİP YILDIRIM
  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN DR. AV. CANİP YILDIRIM
  23.07.2018 Pazartesi

  Bazı insanların çok ayrı bir yeri var yaşam yolculuğunuzda. Her şeyin bir sebebi olduğu gibi, hayatınıza eli değen tüm insanların yaşamınızdaki izleri anılarının yeri ayrıdır. Dr. Av. Canip Yıldırım da halamın eşi ve babamın halasının oğlu olarak akrabalık bağının ötesinde babama ve bizlere olan samimiyeti yakınlığı ve 31 yıl süren bankacılık meslek hayatımın başlangıç noktası olma özelliğini taşıyan insan olarak onu bu haftaki yazımda sizlerle buluşturmaya çalışacağım.

   

  Ziraat müdürü olan aydın ileri görüşlü modern bir kafa yapısına sahip baba Şahap Yıldırım ile otoriter bir yapıya sahip, dindar, muhafazakâr bir anne Şevkiye Yıldırım'ın 1925 Diyarbakır dogumlu oğulları Dr. Av. Canip Yıldırım ve kendisinden 2 yaş küçük kız kardeşi yazar Aydın Esma Ocak ile ilkokul yıllarında babalarının görevi nedeniyle Mardin de geçen çocukluk yılları.

  Ortaokul yıllarında 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal ile aynı sınıfta okuduklarını çok çalışkan ve efendi bir insan olduğunu kitabında ki anılarında belirtmiş olup, lise eğitimi için babalarının görevi nedeniyle tekrar Diyarbakır'a dönerek Ziyagöklap lisesinden sonra da 1944 yılında Ankara üniversitesi Hukuk fakültesini başarı ile bitirerek, Fransa’nın Monpelieer Üniversitesinde “Gizli İşsizlik” üzerine doktora eğitimini tamamlar. Babası eğitimini tamamlayarak Türkiye'ye döndüğünde Akademisyen olması hayallerini kursa da, onu farklı bir hayat beklemektedir.

  Yurda döndüğünde 1950’lerin ikinci yarısında DP’de ayrılmalar başlayınca Hürriyet Partisi’nin Diyarbakır il yönetiminde yer alır. İleri yurt gazetesi yazı işleri müdürlüğü yapar. 27 Mayıs Darbe sürecinde tutuklanan Yıldırım, Diyarbakır’dan İstanbul'a Harbiye hücrelerine oradan da Ankara Cezaevine gönderilir. Cezaevi sonrası (TİP) Türkiye İşçi Partisinin kuruluş sürecine katılır. 74 Ecevit affı ile tahliye edilir. Tahliye edilmeden önceki süreçte Askeri tutukevinin Seyrantepe de bulunan döneminde çocukluk yıllarımdan kalan hatıratta kızı ile dikenli tel örgülerin bulunduğu alanda ziyarete gittiğimiz dönemler geçti gözlerimin önünden. Çok merhametli hümanist bir kişiliğe sahip olan Yıldırım, avukatlık yaptığı süreçte maddi durumu düşük insanların davalarından asla ücret talep etmez garibanların dertlerini bu coğrafyada yapılan haksızlıkları, hukuki sorunlarda horlananlara ve dilleri yasaklanmışlara yıllarca yardımcı olan çok duyarlı bir kişiliğe sahiptir.

   

  Okumayı çok sevmesi, onun geniş bir kütüphaneye sahip oluşu ölümünden sonra oğlu Şahap YILDIRIM tarafından kitaplarının İBV (İSMAİL BEŞİKÇİ VAKFI] na bağışlanması dört bine yakın kitap ayrıca dergiler ve gazete kupürleri "İBV CANİP YILDIRIM KÜTÜPHANESİ " olarak Selahattin Yazıcıoğlu cad Oryıl my ofis A blok no/2 de kitapseverler için hizmete açılmıştır. Kendisinin söyleşisi ile ORHAN MİROĞLU tarafından yazılan “HEVSEL BAHÇELERİNDE BİR DUT AĞACI” nın 1. ve 2. baskısı kütüphanenin raflarında okurları ile buluşmayı bekler.

   

  Diyarbakırlı şair yazar AHMET ARİF'in yakın dostu ve arkadaşı olması nedeniyle yazmış olduğu sevgi dolu satırları,

   

  SEVGİLİ KARDEŞİM DR CANİP YILDIRIM A YÜREĞİMİN OLANCA SEVGİSİ, OLANCA SAYGISI VE OLANCA MAHÇUBİYETİYLE BİLİRMİSİN Kİ ONURUN EN YÜCESİNE SENİNLE KARDEŞ OLDUKTAN SONRA ULAŞTIM. NE MUTLU BANA SOYUNA SOPUNA, ÇOLUK ÇOCUĞUNA, TORUNLARINA KURBAN OLDUĞUM KARDEŞİM. BU NACİZ HEDİYEMİ LÜTFEN HOŞLUKLA KARŞILA... ve

   

  BİR BEN BİLECEĞİM OYSA

  NE AFAT SEVDİM

  BİR DE AĞZI VAR DİLİ YOK

  DİYARBEKİR KALESİ...

   

  Dörtlük şiir dizesi beni çok duygulandırdı. 4 ARALIK 2015 tarihinde onu ebedi yolculuğuna uğurladığımız 92 yıla çok şeyler sığdırmış olan DR. AV CANİP YILDIRIM,

   

  Ruhun şad olsun...

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen