• UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN H.ABDURRAHMAN ÖZBEK

  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN H.ABDURRAHMAN ÖZBEK
  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN   H.ABDURRAHMAN ÖZBEK
  20.01.2019 Pazar

   

  Herkes zamanda yolculuk yapıyor aslında anılarıyla geçmişe, hayalleri ile geleceğe umutla. Her şey geçmişte kalıyor, ama anılar hiç bir zaman değerini yitirmiyor. Diyarbakır’ın ilk yerleşim yerlerinden olan İzzet Paşa Caddesi, Nebi Camii Mahallesi yardımcı sokak N0/ 1 de Diyarbakır’ın bazalt taşlı, avlusun da tulumbası, kilerinde büyük yeşil küpleri ile büyük konakta dolu dolu geçen 75 yıl ile Sevgili Hacı Abdurrahman Özbek bu hafta sizlerle.

  Diyarbakır’ın nabzının attığı İzzet Paşa Caddesi denilince akla gelen ilk şey, sıra sıra dizilen faytonlar olup anılarımızda ki en güzel anısı da faytonun arkasına takılan yaramaz çocuklar için uyarı niteliğinde ki “YAĞLI KIRBAÇ” sözü idi. Sokağın köşesinde bulunan Şeyhmus pastanesi yanında meşhur Helvacı Hasan, Diyarbakır ‘ın ünlü Diş Hekimi merhum Ümit Arkan’nın muayenehanesi, ,şimdilerde de hizmet veren Aydın büfenin sahibi Aydın beyin merhum babası Fahri dayının yapmış olduğu el yapımı meyve suları ile ünlü dükkânı, avukatların sırayla yazıhanelerinin olduğu, Hazreti Süleyman türbesi, Adliye binası ve hapishanesi ile şimdilerde restore edilen yeni adı ile İç kale.

  1920 Diyarbakır doğumlu olan Hacı Abdurrahman Özbek ilk, orta, lise öğrenimini yine bu kentte tamamladı. Uzun yıllar Yıldız Gençlik spor Kulübü Başkanlığını yapan Özbek, 2 dönem Diyarbakır Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı yapmış, Milli Nizam, Milli Selamet ve Refah Partisi il başkanlıkları görevlerinde bulunmuştur. Diyarbakır Yetiştirme Yurdunun Fahri başkanı olan ve Diyarbakırspor’un kurucuları arasında yer alan Hacı Abdurrahman Özbek 1972 / 1973 yılları arası Diyarbakırspor başkanlığı yaptı. Oğullarından İhsan Özbek yönetici, Kenan Özbek ise bu kulübe hem yönetici hem de futbolcu olarak yıllarca hizmet etmiş insanlardır. Diyarbakırspor’a maddi ve manevi birçok katkısı olan H.Abdurrahman Özbek çevresi tarafından sevilen sayılan bir insan olup, tatlı dili ve yardımseverliği ile gönüllerde taht kurmuştur.

  Diyarbakırspor’ a yıllarca emek vermiş, Diyarbakır’lı spor sevenlerin gönlünde taht kurmayı başarmış bu güzel insan 1995 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’ tan rahmet diliyorum. Sevgiyle kalın…

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen