• Unutulmayan Değerlerimiz Selahattin Mazlumoğlu

  Unutulmayan Değerlerimiz Selahattin Mazlumoğlu
  Unutulmayan Değerlerimiz   Selahattin Mazlumoğlu
  17.09.2018 Pazartesi

   

   

  Bir ceket isterem beli dar ola

  Bir çubuğu yeşil biri al ola

  Kadir mevlam senden bir yar isterem

  Ölene dek o yar bana yar ola

  Bu türküyü çok severek dinler ve söylerim. Türkünün kaynak kişisinin Selahattin Mazlumoğlu olduğunu öğrendiğim zaman, merhum babamın çok samimi ve çok sevdiği bu insanı serçenin köşesinden sizlere tanıtmak ve paylaşmak benim için onur ve mutluluk oldu.

  Selahattin Mazlumoğlu’na ait 4 güzel eser Trt repertuarında mevcut olup bu toprakların bağrından ne güzel insanlar yetişmiş, hepsi bir iz bırakarak göçüp gitmiş bu fani dünyadan.

  Çocukluk yıllarımdan belleğimde kalan onunla ilgili; şimdi ki Sümer parkın yerinde Şayak Fabrikasının lojmanlarında onu ailece ziyarete gittiğimiz 1970’li yıllar. Uzun boylu, çok yakışıklı ve bir o kadar kibar bir beyefendi.

  Diyarbakır’ın köklü ve zengin bir ailesinin ferdi olarak 1913 yılında dünyaya gelir. Eskiciler ve Elbiseciler çarşısında İplikçioğlu hanı aileye ait olup, çıkan bir yangında han ve aile çok zarar görür. Üniversite çağı geldiğinde okumak için İstanbul’a gider fakat eğitiminin 3 yılında okulu yarım bırakarak Diyarbakır’a geri döner.

  Müziği çok sevdiği ve kemanı çok güzel çaldığı söylenir. Bir dönem müzik öğretmenliği yapmış daha sonrası şayak fabrikasında muhasebe memurluğu görevini emekli olana kadar sürdürmüştür.

  1951 yılında kendisinin düğün töreni için merhum sevgili babam Tarık Çıkıntaş, Hüsnü İpekçi, Sami Hazinses ile bitlikte Edirne’ye gelin arkasına giderken İstanbul radyosuna uğrarlar. Radyonun müzik daire şefi Cevdet Çağla Selahattin Mazlumoğlu’nun arkadaşıdır. Radyoda program yaparlar ve daha sonra Edirne’den gelini alarak Diyarbakır’a dönerler.

  Celal Güzelses’in başkanlığını yaptığı musiki cemiyeti halk tarafından büyük ilgi görmüş ve musikiye ilgi duyanların rahatlıkla gelip çalışmalara katıldıkları bir yer olmuştur.

  Selahattin Mazlumoğlu’da bu cemiyette musiki çalışmalarına devam ederken, Celal Güzelses’in kızını beğenip evlenme düşüncesini paylaşır, fakat olumsuz cevap alır. Bunun üzerine kendisi, sevgili babam Tarık Çıkıntaş, Hüsnü İpekçi, Hayık Aşçı ile cemiyetten ayrılarak Yıldız kulübü bünyesinde müzik çalışmalarına devam ederler.

  Kendisi gibi müziğe yetenekli 3 erkek evladı olan Selahattin Mazlumoğlu emekliliğine müteakip İstanbul’a çocuklarının yanına yerleşir. 1991 yılında hayata gözlerini yumar.

  Onunla Diyarbakır’da iken görüşme fırsatımın olmasını ve babamla geçen güzel anılarını kendi ağzından dinlemeyi çok isterdim.

  Diyarbakır’a emek veren tüm güzel insanlar gibi onu da sevgi, saygı ile anarak rahmet diliyorum.

  Sevgiyle kalın...

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen