• Türkiye dimdik ayakta! Kimse halkımızı yanıltmaya kalkmasın...

  Türkiye dimdik ayakta! Kimse halkımızı yanıltmaya kalkmasın...
  Türkiye dimdik ayakta! Kimse halkımızı yanıltmaya kalkmasın...
  07.08.2020 Cuma

  Başkan Erdoğan'dan çok net ekonomi mesajı:

   

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'da Cuma namazı kıldı. Erdoğan, Cuma namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kur saldırısı ile hedef alınan Türkiye ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu belirtti, “Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın, dünden daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız” dedi.

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Ayasofya Camisi'nde kıldı. Erdoğan'a Cuma namazı sonrası vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan, Ayasofya içinde incelemelerde bulunduktan sonra, dışarıda kendisini bekleyen basın mensuplarının yanına geldi. Erdoğan, gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ekonomiye yönelik saldırılara değindi, "Türkiye dimdik ayakta" dedi. Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef alanlara, "Uzanamadıkları üzüme koruk diyorlar" ifadeleri ile tepki gösterdi. Erdoğan, Merkez Bankası rezervni açıkladı, ekonominin rayına oturacağını söyledi. Erdoğan, konuşurken dövizde sert düşüşler gözlendi.

  Başkan Erdoğan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'e Bahçeli'nin yaptığı 'Evine dön' çağrısını desteklediğini ve İYİ Parti'nin terör ile el ele olan HDP ile yan yana olmaması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, Muharrem İnce'nin parti kuracağı söylentileri ile ilgili de ilk değerlendirmeyi yaptı.

  "KARDEŞ LÜBNAN'IN YANINDAYIZ"

  Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  Öncelikle Beyrut patlaması neticeleri itibarıyla failleri kimdir, henüz belirlenmiş değil. Konu ile ilgili başta Lübnan Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede, kimdir, hangi kuruluştur, alınmış bir bilgi yok. Bilgi olmadığı için de şu yapmıştır dememiz de özellikle biz siyasilere yakışmaz. Kardeş Lübnan halkı ve yöneticilerinin bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz. Çok ama çok büyük bir felaket. Benzerini Refik Hariri zamanında da yaşamıştık. Çok daha ileri seviyede gerçekleşti. Söylenenleri biliyorsunuz. Füzelerin olduğu depolardan olduğu söyleniyor, nitrat deniliyor. Açık bilgilendirme yapıldı diyemiyoruz. Biz de yakından takip ediyoruz. Yardımcım Fuat Bey ile Dışişleri Bakanımız da orada gelişmeleri yerinde takip ediyor.

  Koca Yusuf ile oraya çok çeşitli yardımları gönderdik. Askeri birçok yardım da var. Sağlık noktasında da yardımlar var. Sahra Hastanesi türü yardımlar var. Hatanelerimiz, sizin hastanelerinizdir, nakletme noktasında yanınızdayım diye kendilerine bildirdim. Sağlık Bakanım, Lübnanlı mevkidaşı ile görüşüyor. Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız.

  Bölgede ciddi bir sıkıntının sebebi oldu Beyrut Limanı'nın bunu yaşanması. Buranın ihyası kaç yıl alır başka bir soru. Ama yanlarındayız.

  YUNANİSTAN'A SERT TEPKİ

  Yunanistan - Mısır arasındaki MEB anlaşması- Değerli arkadaşlar, Yunanistan ile Mısır arasındaki bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Buralara baktığımız zaman Yunanistan'ın Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır'ın alakası var mı? Biz Libya ile bu anlaşmayı yapınca, hepsi bu işin üstüne atladılar. Biz bunu size karşı yapmadık, yanlış anlaşılma olmasın diye bize yaslıyorlar. Olsa da olmasa da, biz Libya ile anlaşmamızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

  "MERKEL RİCADA BULUNDU, 'BUNLAR SÖZLERİNDE DURMAZLAR' DEDİM"

  En son Dışişleri Bakanım, Maltalı ve Libyalı mevkidaşları ile görüştü. Kararlı bir şekilde görüşmelerimiz sürüyor. Deniz yetki alanları ile ilgili buralarda hakkı olmayanlar le görüşmeye gerek bile görmüyoruz. Merkel benden ricada bulundu, sondajı durdurursanız işimizi kolaylaştırırsınız dedi. Ben de Yunanistan'a güvenmiyorum, güveniyorsanız 3-4 haftalık durduralım dedik. Nitekim benim dediğim gibi oldu.

  "SONDAJA YİNE BAŞLIYORUZ"

  Şimdi ne olacak? Sondaja başladık yeniden. Sözlerinde durmuyorlar. Barbaros Hayrettin'i de oraya gönderdik.

  "DIŞARIDAKİ DÜŞMANLAR YETİYOR AMA İÇERİDEKİLER DE POMPALAMA GÖREVİ GÖRÜYOR"

  Dünyada ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız başta ABD, Rusya ve Avrupa, koronavirüs sonrası çok ciddi zikzaklar yaşıyor. Tüm samimiyetim ile, içerideki düşmanları gündeme getirmek istemiyorum. Dışarıdakiler yetiyor ama içeridekiler de pompalama görevi görüyorlar.

  TEK TEK RAKAM VERDİ

   

  Biz 2002'de göreve geldik. 2002'de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019'da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı. Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarna bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.Türkiye bir tırmanışta ama bunu görmek istemeyenler, gözü olup da görmeyenler var. Mesela sadece açılan şirket sayıları 30 bin 842 iken, şu anda 2017'de 85 bin 263 şirket açılmış. 19.6 milyon kişi idi istihdam şu anda 28 milyon 80 bin istihdam var.

   

  "MERKEZ BANKASI'NIN REZERVİ 105 MİLYAR DOLAR"

   

  Bazı sıkıntılar yok değil. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ne kadar yanlış anlatırlarsa anlatsınlar, biz Türkiye olarak bu kalkınmamızı, tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz. Gerek TL'de, dövizde, altında, ben basit bir şey söyleyeyim, göreve geldiğimizde, Türkiye'nin IMF'ye olan borcu 23.5 milyar dolardı. Mayıs 2013'te sıfırladık. Bizim şu anda borcumuz yok, sıfır. Döviz rezervi 27.5 dolardı, şu anda 105 milyar dolar. Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız.

  HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK'I HEDEF ALANLARA: UZANAMADIKLARI ÜZÜME KORUK DİYORLAR

  Türkiye'de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün ve bu mücadelede 17-18 yıl önce neredeydik, bugün neredeyiz? Terörle mücadele böyle ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor. Savunma sanayiinde çok ciddi harcamalar yaptık. Bakın bizim savunma sanayiinde yerli millide yüzde 20 iken şu anda yüzde 70'lere çıkardık. Bunların hepsi de belli bir maliyeti getiriyor. Bununla beraber Türkiye şu anda bölgede değil, dünyada farklı bir yerde. Benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyadaki karalamaların hepsi, bunların hepsi yetişemedikleri üzüme bunlar koruk diyorlar. Türkiye nerede, batı nerede, dünya nerede? Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz. Milletimizi biz birilerine muhtaç etmeyeceğiz. Koronavirüste 150'ye yakın ülkeye maske, tulum, ilaç, her şeyi gönderiyoruz. Bunlar bedelsiz olmuyor, bir şey ile oluyor. Bunlara siz kör müsünüz diye sorun ya...

  Çam ve Sakura Hastanesi'ni biz bitirdik mi, bitirdik. Bunlar neyle oluyor? Türkiye'nin gücünü gösteriyor. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. Milletimizi biz birilerine muhtaç etmeyeceğiz.

  "MUHARREM BEY'İN PARTİ KURMAK HAKKIDIR"

   

  Muharrem İnce'nin parti kurma çalışmaları ve Bahçeli'nin Akşener'e daveti- Bizim içimizden de birileri ayrıldı, parti kurdular. Parti kuruşları nereye varır bilemem. Muharrem Bey'in hakkıdır, nereye varır bilemem. Ama doğal hakkıdır. Eski bir siyasetçidir.

  "AKŞENER'E BAHÇELİ'NİN DAVETİ MAKUL BİR DAVETTİR"

  Bahçeli'nin daveti benim yadırgadığım bir davet değildir. Makul bir davettir. Birlik ve beraberliğin tesisine yönelik bir davet olabilir. Dağınıklıkta bir şey yok. Terör örgütleri ile el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye uygun düşmüyor. Bundan dolayı bu davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum. Ülke genelinde bütünleşmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

  "BU KONU YERLİ YERİNE OTURACAK"

  Doların Erdoğan'ın konuşması sonrası düşmesi - Bu konu yerli yerine oturacak. Türkiye'de sistem oturdu. Bu bazı zamanlarda tırmanış ve inişler oluyor. Yılbaşında 10 lira falan diyorlardı. İş şimdi olduğumuz noktalarda. Koronavirüs gelişmeleri, Beyrut'ta yaşananlar ortada. TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum. Altının, dövizin yerli yerine oturacağını düşünüyorum. Bunu görmemiz lazım. Bankalar Birliği'nin toplantısı vs. bunlar atınan adımlardır. Düzelecek.

  KORONAVİRÜS UYARISI

  Koronavirüs kısıtlamaları - Kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun kararlarına bağlı. Halkıma sesleniyorum, maske, mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Buna kendimiz için dikkat edelim. Vaka ve vefat sayısının düşmesini hep birlikte başaralım sağlayalım.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen