• Temmuz ayında kayak keyfi

  Temmuz ayında kayak keyfi
  Temmuz ayında kayak keyfi
  02.07.2018 Pazartesi

   

  MUŞ - Muş’ta temmuz ayında yüksek kesimlerde kayak keyfi yapan vatandaşlar, karın üzerinde karpuz kesip piknik yaptı.

  Muş'un Kurtik Dağı Çavuştepe mevkiine gezmeye çıkan vatandaşlar, burada hem doğanın tadını çıkarıyor hem de kayak yapıyor. Kış aylarında kar kalınlığının 7-8 metreye ulaştığı Kurtik Dağı bölgesine gezmeye çıkan kayakseverler, kış aylarını aratmayacak kayak keyfi yaşıyor.

  Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan kayaksever vatandaş Erkan Acar, temmuz ayının başında olduklarını hatırlatarak, "Yazın ortasındayız. Kurtik Dağı’nda yer yer 2,5-3 metrekarın bulunduğu bir alanda geldik. Karpuzumuzu kestik, semaverimizi kaynattık, pikniğimizi yaptık ve burada doğal ortamda karın üzerinde kayak yaptık" dedi.

  "KAYAKÇILARIMIZ DOLAR HARCAYARAK KAYAK YAPIYOR"

  Muş'ta temmuz ayında kayak yapıldığını, kayakseverlerin kar bulamadıkları için dolar harcayarak yurt dışına gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Acar, "Biz ocak ayının sonlarında Erzurum'a kayak için gitmiştik. Kar olmadığından dolayı suni karın üzerinde kayak yapıyorduk. Burada kışın yer yer 5-6 metrekar olmasına rağmen, Muş merkeze karayolu ile12 kilometre, Muş merkeze dikine yaklaşık olarak 4 kilometrede bulunan bir ortamda kayak tesisi yok. Kayak tesisi olmadığı için Muş gençleri bu doğal zenginlikten istifade edemiyorlar. Muş gençlerinin istifade edemediği gibi Türkiye'deki kayakçılar da kar bulamadıklarından Nemrut'ta, Palandöken'de, Uludağ'da, Kartalkaya'da kar olmadığı bir dönemde yurt dışına dolar ödeyerek gidiyorlar. Bizim burada 5-6 metrekarın bulunduğu bir ortamda kayak tesisinin bulunmaması, kayakçılarımızın yurt dışına dolar karşılığında gidip antrenman yapması hem ülke için bir kayıp hem de şehrimiz için bir kayıp. Bu ortamın Muş'a, Muş gençliğine, Türkiye gençliğine kazandırılmasını istiyoruz. Türkiye Kayak Federasyonundan buraya acilen kayak tesisi, kayak pisti yapılmasını özellikle rica ediyoruz" diye konuştu. (İHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen