• TBB'den işletmelerin borcuna ilişkin bankalara tavsiye kararı

  TBB'den işletmelerin borcuna ilişkin bankalara tavsiye kararı
  TBB'den işletmelerin borcuna ilişkin bankalara tavsiye kararı
  08.10.2018 Pazartesi

   

  DİYARBAKIR- Türkiye Bankalar Birliği, toplam nakit borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerin, borçlarının 6 ay ödemesiz olmak üzere, toplam 24 aya kadar vadelendirilebileceği tavsiye kararını verdi.

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), ekonomik faaliyetin desteklenmesine ilişkin tavsiye kararında bulundu. Tavsiye kararına göre, toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmeler, gerekli şartları taşımaları halinde borçlarını 6 aya kadar ödemesiz olmak üzere, toplam 24 aya kadar vadelendirebilecek.

  “PARA VE SERMAYE PİYASALARINDA OYNAKLIK AZALDI”

  TBB'den yapılan açıklamada, 17 Ağustos 2018 tarihinde ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik olarak yapılabileceklere ilişkin, takdiri üyelere ait olmak üzere tavsiye niteliğinde karar alındığı ve üyeler ile paylaşıldığı hatırlatıldı.

  TBB Yönetim Kurulunun, 'Yeni Ekonomik Programı' görüştüğü aktarılan açıklamada, “Buna göre, riskler göreli olarak düşmüş, para ve sermaye piyasalarında oynaklık azalmış, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların beklentilerinde iyileşme başlamıştır. Alınan önlemlerin ekonomik faaliyetin makul bir sürede toparlanmasına destek olacağı öngörülmektedir. Bunun sağlıklı ve kalıcı olması için yatırımın, üretimin, ticaretin, istihdamın ve varlık değerlerinin korunmasının önemli olduğu düşünülmektedir” denildi.

  İŞLETMELERİN BORCU 24 AYA KADAR VADELENDİRİLEBİLECEK

  Açıklamada, takdiri üye bankalara ait olmak üzere, tavsiye niteliğindeki şu kararların alındığı kaydedildi:

  "Risk grubu bazında, bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan (gayri nakdi riskleri ile birlikte 25 milyon TL’ye ulaşan) işletmelerden; bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip işlemi başlatılmamış, hakkında iflas kararı bulunmayan, kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden sonra ilgili bankada yapılandırılmamış, nakit akış dengesi geçici olarak bozulduğu için borçlarını ödemekte zorlanan ancak kredilerinin yeniden vadelendirilmesi halinde, borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanarak işletme sermayesini güçlendireceği kanaati oluşanlarla sınırlı olmak kaydıyla; 30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak; spot kredileri ile taksitli kredilerin bu dönemde vadesi gelen taksitleri, 6 aya kadar anapara ödemesiz olmak üzere, toplam 24 aya kadar vadelendirilebilecektir."

  Uygulama için, işletmelerin, bankalara münferiden başvuracağı, talepleri her bir banka tarafından kendi risk yönetimi ve kredi politikaları çerçevesinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacağına dikkat çekilen açıklamada, "Esasen bankalarımız her dönemde, karşılıklı iyi niyete ve özveriye dayalı olarak, imkanlar çerçevesinde, tüm sektörler itibariyle müşterilerine kredi kanallarını açık tutmakta, vade, ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağlamaktadır. Bundan sonra da bankacılık sektörü, üyeleri ve ilgili diğer tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içinde, kaynakların ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanılmasının gayreti içinde olmaya ve büyümenin sağlıklı biçimde sürdürülmesine katkı sağlamaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen