• Tarım arazileri modern sulama sistemleri ile suyla buluşacak

  Tarım arazileri modern sulama sistemleri ile suyla buluşacak
  Tarım arazileri modern sulama sistemleri ile suyla buluşacak
  19.09.2019 Perşembe

   

   

  DİYARBAKIR - Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tarım arazilerinin modern sulama sistemleri ile suyla buluşması sayesinde çiftçilerin kazançlarında önemli artışlar olacağını da ifade etti.

  İzmir'in en büyük ilçelerinden Ödemiş'in hem içme suyu ihtiyacını karşılayacak, hem de Küçük Menderes Ovası'nda tarım arazilerine su temin edecek Rahmanlar Barajı önemli ölçüde tamamlandı. Gövde dolgusu tamamlanan barajın genel anlamda fiziki gerçekleşmesi ise yüzde 80 seviyesine ulaştı. Rahmanlar Barajı'nda 3 milyon 250 bin m3 dolgu yapıldığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövde kaplamasına ise önümüzdeki yıl başlayacağız ve aynı yıl barajda su tutmayı hedefliyoruz” dedi.

  Barajın tamamlanması ile Ödemiş'e her yıl yaklaşık 9 milyon 360 bin m3 içme suyu sağlanacağını belirten Pakdemirli, “Bu baraj ile ayrıca Küçük Menderes Ovası'nda 14 bin 340 dekar verimli tarım arazisine su temin edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

  Tarım arazilerinin modern sulama sistemleri ile suyla buluşmasıyla Ödemişli çiftçilerin kazançlarında önemli artışlar olacağını da ifade eden Bakan Pakdemirli, "Bölgede ürün çeşitliliğinin ve verimin artması ile beraber sulama maliyetleri de düşecek. Bu sayede bölge üreticisi her yıl ortalama 13 milyon 495 bin lira daha fazla kazanç elde edecek” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen