• SMDK: Suriye’de peşmergeyle omuz omuza!

  SMDK: Suriye’de peşmergeyle omuz omuza!
  SMDK: Suriye’de peşmergeyle omuz omuza!
  05.06.2016 Pazar


   

  Erbil– Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Abde, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) IŞİD’e karşı savaşta geniş bir cephe oluşturması gerektiğini ifade ederek, “Peşmergenin de o projeye katılmasını istiyoruz” dedi.

   

  Rûdaw’a konuşan Enes el-Abde, Suriye Hükümeti'nin müzakerelerde ciddi olmadığını dile getirerek, “Rejimi diyalog ve müzakere masasına oturtacak bölgesel ve uluslararası bir iradenin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

   

  Enes el-Abde, Beşar Esad’in ilk başta İran ve Hizbullah, daha sonra da Rusya için kapılarını açarak ülkelerin müdahale etmesini sağladığını ifade etti.

   

  Erbil’e yaptığı ziyarete ilişkin olarak, el-Abde, Kürdistan Bölgesi’nin liderliği ve başkanlığı ile fikir alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.

   

  SMDK Başkanı, “Amerika’nın IŞİD’e karşı savaşan bütün taraflarla işbirliği içinde olmalı. Ancak örneğin sadece PYD’yi önemsemesi yanlış bir politikadır. Bu Suriye’nin istikrarına hizmet etmiyor” ifadelerini kullandı.

   

  IŞİD’e karşı savaşta Amerika’nın Rakka ve Suriye’nin diğer bölgelerinde geniş bir cephe oluşturması gerektiğini ifade eden el-Abde şöyle devam etti:

   

  “Rakka savaşında sadece bir tek tarafı desteklemek ne Kürtler’in ne de ABD’nin, ne de projenin menfaatinedir. Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) birkaç tabura sahibiz. Bizim güçler de o projenin bir parçası olmaya hazır, ayrıca peşmergenin de bizimle beraber savaşmasını istiyoruz.”

   

  Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ni (ENKS)  bir “Kürt gücü” olarak onayladıklarını ifade eden Enes el-Abde, “PYD’nin politikası Kürt milletine ve Suriye’ye hizmet etmiyor. O politika PKK, İran ve diğer taraflara bağlı bölgesel ve uluslarası gündemin bir parçasıdır” diye konuştu. (Rûdaw)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen