• Sivrisinekleri kontrol altında tutan doğal sineksavarlar. Hevsel’in Benekli sinekkapanları

  Sivrisinekleri kontrol altında tutan doğal sineksavarlar. Hevsel’in Benekli sinekkapanları
  Sivrisinekleri kontrol altında tutan doğal sineksavarlar. Hevsel’in Benekli sinekkapanları
  02.07.2018 Pazartesi

   

  Diyarbakır’da Hevsel bahçelerinin bulunduğu Dicle Vadisinde Nisan ayından itibaren gelmeye başlayan Benekli sinekkapan (Muscicapa striata) kuşları, her sene olduğu gibi bu senede Hevsel’deki habitatlarında görülmeye başladı.

   

   

  9 yıllık ömrünün tamamına yakınını havada sivrisinek avlayarak geçiren bu sevimli ve de küçük kuşlar, bataklık alanlardaki böcek ve sinekleri bu şekilde kontrol altında tutuyor. Doğaya olan faydasıyla büyük bir öneme sahip olan Benekli sinekkapanlar, Hevsel Bahçelerini bir üreme noktası olarak bellemişler.

   

  Sinek ve böcekleri kontrol altında tutuyor

   

  Uçan sivrisinek ve böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanıp tüneğine hemen geri dönen Benekli sinekkapan, yazları ürediği Hevsel Bahçelerinde bolca görülür. Özellikle Dicle Nehri kıyı kesiminde ve çifte havuzlar mezarlığı bölgesinde havada sinek avlarken görülür. Bir dala konar ve bir süre havada kanat çırparak asılı kalır ve bu şekilde sinek avlar. Avını yakaladıktan sonra daha önce konduğu dala geri döner.  Yapraklar ve yeşillikler üzerinde dolaşmaz ya da hoplamaz. Uçan böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanır ve aynı tüneğe hemen geri dönüp yakaladığı avı yutar.

   

  Tanımı

  Açık alanların açık renkli, kahverengimsi, sakin ve ciddi kuşudur. Bacakları çok kısadır. Başlığı kahverengi ve hafif çizgili, gözleri büyük ve koyu renk, sırtı desensiz kahverengi, kanatları ise daha koyudur ve açık renk göz alıcı telek kenarları vardır. Alt tarafı gümüş rengi-gri-kirli sarıdan oluşur ve göğsünde belli belirsiz, bulanık çizgiler vardır. Kuyruğu desensiz ve gri-kahverengidir. Koyu renkli gagası oldukça kalındır. Gencinin sırtı açık bej beneklidir. Sesi kendine özgü ve çok hafif titreşimli bir zii ya da zii-tiktik ; ötüşü ve gıcırdamayı andıran düzgün aralıklı noktalardan ibarettir.

   

  Habitatı

  Açık alanların açık renkli, kahverengimsi, sakin ve ciddi kuştur. Orman kenarlarında, parklarda, bahçelerde, tenis kortlarında ve mezarlıklarda bol bol tüner. Bacakları kısadır. Çok kısa olan bacaklarının üzerinde dimdik tüner, kuyruğu ve uzun kanat uçları aşağı doğrudur (ötleğenin tipik yatay pozu gibi değil; ayrıca, yapraklar ve yeşillikler üzerinde dolaşmaz ya da hoplamaz). Uçan böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanır ve tüneğine hemen geri döner. Orta Afrika’da; Sahra çölünün güneyinden/Ekvator çizgisinin hemen kuzeyinden, Kuzey Afrika`ya kadar olan bölgede kışlar ve yazları İskandinav ülkelerine kadar göç eder.  Türkiye’ye Nisan ortasında gelmeye başlarlar ve Eylül ortasında dönüş yolculuklarına çıkarlar. Yazın ürediği Türkiye’de genellikle yuvaya 4 ile nadiren de 6 yumurta bırakıyor. Benekli sinekkapanın kuluçka süresi 12 ile 14 gün arasında değişiyor.

   

  Yayılışı

  Yazları Kuzey Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde bolca görülebilir.

  Göç mevsimlerinde tüm Türkiye`de görmek mümkündür.

  Beslenme

  Çıplak bir dala tüner ve yakından gecen sinekleri havada kapar. Yeteri kadar yaklaşabilirseniz avlanma anında gaganın sert kapanma sesini duyabilirsiniz. Avını yakaladıktan sonra ayni tüneğe geri döner. Uçan böcekler ve sineklerle beslenir. Üreme döneminde ağaçların meyvelerini de yer.

   

  Biyolojisi

  Hafifçe elips şeklinde, çok açık mavi, türkuaz, açık sarı renklerde ve üzerinde kırmızı-kahve veya mor-yeşil benekleri olan yumurtaları vardır. Sadece dişiler kuluçkaya yatar.

   

  Göçü

  Orta Afrika’da; Sahra çölünün güneyinden/Ekvator çizgisinin hemen kuzeyinden, Kuzey Afrika’ya kadar olan bölgede kışlar ve yazları İskandinav Ülkerlerine kadar göç eder.

  Türkiye’ye Nisan ortasında gelmeye başlarlar ve Eylül ortasında dönüş yolculuklarına çıkarlar.

   

  Popülasyonu

  Dünya nüfusu yaklaşık olarak 140 milyon çifttir.  Avrupa`nın en yaygın sinekkapan türüdür.

   

  Davranışları

  Yapraklar ve yeşillikler üzerinde dolaşmaz ya da hoplamaz. Uçan böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanır ve aynı tüneğe hemen geri dönüp yakaladığı avı yutar.

   

  Ses-Ötüşü

  Sesi kendine özgü ve çok hafif titreşimli bir ‘zii’ ya da ‘zii-tiktik’; ötüşü tiz ve gıcırdamayı (Haber Merkezi)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen